Matka a dcera. Jak prohloubit i uzdravit vzájemný vztah?

Zdravý vztah matky s dcerou připomíná šálek s podšálkem. Jsou ve vzájemném respektu, každá je jiná a něco je k sobě pojí. Někdy slýchám: „My máme s dcerou takový pěkný vztah, jsme jako dvě kamarádky.“ Zní to hezky, jenže dcera potřebuje matku. Tu má jen jednu, kdežto kamarádek spoustu. A dcera potřebuje cítit, že je tu pro ni máma kdykoli. Že kdykoli může přijít a bude jí oporou. A že může kdykoli odejít. A vše je v pořádku. To je jedno z poselství mateřství vůči dcerám.

Přečtěte si…

  • co potřebují dcery a jak uzdravit vztah se svou mámou,
  • jak může matka podpořit dceru na její životní cestě a kudy vede zkratka k sebelásce (členská část),
  • 2 příběhy ze života matek a dcer a 3 receptury pro prohloubení jejich vztahu (členská část).

Matky a dcery jsou samostatné bytosti

Principem mateřství pro naplnění prazákladního pocitu u dcery je: „Jsem tu pro tebe vždy, když budeš potřebovat.“

Pocit, že může dcera kdykoli přijít, že může být jen tak beze slov, že se může schoulit, že může říct své potřeby, je podstatným pro zakořenění v životě.

Důvěra je alfou a omegou a skrytě po ní touží obě strany. Důvěra otevírá respekt a upřímnost, díky níž můžeme snadno vyjádřit své pocity i potřeby. Díky důvěře může být vztah šťastný a uspokojující.

Každá se stane tou, kterou má být, spojené láskou a v míru.

Čas pro sebe je velmi podporující pro vzájemný vztah

Matka a dcera.
Vyzkoušejte sdílení, ve kterém je přítomna jen matka a dcera.

Doporučuji vyzkoušet v určité pravidelnosti sdílený vzájemný čas. Pro sdílení, v kterém je přítomna pouze matka s dcerou. Ať už je to procházka, kino, společné vaření nebo návštěva výstavy. Při těchto příležitostech se propojuje vzájemné chápání.

Dcera tak může lépe poznat svou přímou předkyni a inspirovat se osudem, ze kterého vzešla. Matka naopak může vidět dosud neobjevené ve své následovnici.

Přes týden máme tolik různých programů, akcí a myšlenek, skrze které máme zkreslené vnímání druhých lidí a mnohdy právě těch nejbližších.

Společný čas zastaví plejádu akcí a rozprostře čitelnost a vnímavost jedna pro druhou. Tím se prohlubuje ukotvení v životě, ukotvení ve své „roli“ vůči druhým. Toto ukotvení ovlivňuje kvalitu života, rozhodování i stabilitu v konfrontaci.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Darina Hájková Ellingerová

Darina se v aromaterapii zaměřuje na práci s duší a emocemi. Zajímá ji psychosomatika a souvislosti v oblasti vztahů. V praxi pedikérky a manikérky se setkává s příběhy lidí, které jí rozšiřují obzory při práci s klienty v rámci aromaterapie. Informace a inspiraci získává z četby psychologických knih a seminářů. Je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a členkou Asociace českých aromaterapeutů.

Co o sobě říká?
„Fascinují mě mezilidské vztahy a miluji zvířata. Nejvíce kočky. Vidím propojenost mezi vztahy v domácnosti a vitalitou domácích mazlíčků. Jejich chování a zdraví vnímám jako indikátor pro lidi, kteří s nimi sdílí prostor. Aromaterapii vítám jako jemnou a zároveň silnou pomocnici v životních situacích.“

Přečtěte si podobné články