Mandlový olej pro krásnou pleť, láskyplnou masáž i péči o jizvy

O mandlovém oleji se často říká, že je tím nejlepším olejem pro pleť. Nebo že je nejpoužívanějším masážním olejem. Možná ano, možná ne. Pravdou je, že určitě patří k nejvšestrannějším olejům ze všech. A neměl by chybět nikde, kde se pečuje o lidskou kůži.

Přečtěte si a inspirujte se…

  • Jak se mandlový olej získává a proč je tolik oblíbený?
  • Jaká je jeho historie?
  • Co mandlový olej obsahuje a jak ho využít?
  • Jak si připravit domácí odličovací vodu, olej pro partnerskou masáž nebo mandlovou kúru na vlasy?

Jak se mandlový olej získává?

Mandloň obecná (Prunus amygdalus dulcis) je strom z rozsáhlého rodu Prunus, kam patří také broskvoň, třešeň nebo švestka. Olej se lisuje z jader sladké odrůdy mandloní. A tato olejodárná jádra neboli pecky si mandloň velmi dobře chrání pořádnou slupkou.

Jestli jste někdy viděli, jak vypadá před oloupáním, možná vás překvapila svým zeleně mechovým hebkým kabátkem.

Pro krásnou pleť

Mandlový olej je téměř univerzálním olejem pro všechny typy pleti. Je skvěle snášen. A je populární i pro výrobu přírodní kosmetiky. Najdete ho v mnoha produktech – krémech na ruce i na obličej, tělových mlécích, masážních olejích. Působí proti stárnutí pleti, zvláčňuje, zklidňuje, vyživuje. Nezacpává póry.

Masážní jednička

Bylo by skvělé, kdyby byl mandlový olej opravdu nejpoužívanějším masážním olejem. Není úplně levný, a tak někteří „nepoučení“ maséři raději sáhnou po jiných, méně nákladných olejích. Škoda pro klienty.

Mezi terapeuty, kteří poskytují aromaterapeutické masáže, určitě k tomu nejoblíbenějšímu patří. Mimo jiné totiž slouží jako výborný nosič éterických olejů. Sám o sobě totiž moc hezky voní jemňoučce po sladkých mandlích.

Kromě vysoké kvality a přínosu pro pokožku má mandlový olej praktickou výhodu pro masáž. Je jemný a hutný zároveň. Těžko se to osvětluje tady, lepší je ho zažít v praxi; maséři budou vědět, co myslím. Vstřebává se dobře, ale relativně pomalu, takže na kůži nechává po dostatečně dlouhou dobu kvalitní skluznost, ale bez pocitu nepříjemné mastnoty.

Historie mandlového oleje

Mandle měli lidi rádi už v dávnověku. Zmínky o nich najdeme v bibli. Konzumovali je i léčili se s nimi staří Číňané, zná je starobylá ajurvéda i dávní Peršané. Tyto civilizace využívaly léčebných účinků mandlí na suchou pokožku a mnoho kožních obtíží.

Mandlový olej jako léčivo zná i stará Evropa a její slavní léčitelé. Masáže mandlovým olejem proti bolestem doporučoval John Gerard. Discorides nám zanechal recepty na masti z mandlového oleje. Culpeper zase mandlovým olejem povzbuzoval mozek a uvolňoval stres.

Partnerem seriálu je společnost Saloos.

 

Mandlový olej nejvyšší kvality koupíte na zbrusu novém e-shopu firmy Saloos, skvělá cena přímo od výrobce.

Výtěžnost a obsah

Mandle jsou bohatým zdrojem oleje – jádro ho obsahuje přibližně 36 až 60 %. A tento olej, je-li v dobré kvalitě lisovaný za studena, nabízí mnoho živin, mimo jiné vápník, hořčík, fosfor, vitamíny E, B12… Hlavní nenasycené mastné kyseliny jsou mononenasycená kyselina olejová a vícenenasycená kyselina linolová. Tyto látky jsou tělu přínosné i při aplikaci na pokožku.

Kosmetické vychytávky

Pro jemnou dětskou pokožku je mandlový olej ideální. Nedráždí, je dobře snášen, je jemný, vyživuje. K dětské péči se doporučuje nejčastěji, protože je prostě nejlepší!

Mandlový olej je parádní surovinou pro mnoho domácích pečujících výtvorů. Nebo ho prostě používejte samotný. Většinou stačí pár kapek.

Pokud je pokožka přesušená, podrážděná, přecitlivělá, nasaďte právě tento olej. Zlepšení stavu je téměř okamžité!

Na jizvy

Nové i staré jizvy pravidelně pečlivě masírujte mandlovým olejem. Pro optimální účinek přidejte 10 % šípkového oleje. Při pravidelné péči se jizvy časem vyhladí do ztracena. Mluvím z vlastní zkušenosti.

Na tmavé kruhy pod očima

Na ty netrpím, takže jsem netestovala. Podle zdrojů stačí pár kapek do navlhčené pokožky pod očima lehce vklepat.

Odličování pleti

Buď použijte čistý olej v kombinaci s květovou vodou vhodnou pro váš typ pleti, nebo si podle jednoduchého receptu vyrobte domácí odličovadlo podle Kosmetiky hrou.

Dvoufázová obličejová odličovací voda

  • 20 ml mandlového oleje
  • 80 ml růžového hydrolátu
  • kapka vitamínu E
  • 5 kapek éo geránuim
  • 0,5 g extraktu z grepových jader
  • lahvička nebo sprej

Všechny ingredience smícháme v lahvičce a máme hotovo. Obličejovou vodu spotřebujte co nejdříve, ideálně do 1 měsíce.

Masážní oleje

Už je asi jasné, že mandlový olej je výbornou volbou pro nejrůznější masáže, ať už masírujeme miminko, puberťáka, partnera, klienta či babičku. Tady je aspoň jedna hezká varianta, lehce afrodiziakální kompozice s krásnou vůní:

Láskyplný olej pro partnerskou masáž

Tímhle olejem si v klidu a pohodě můžete navzájem namasírovat celá těla za svitu svíček a s příjemnou hudbou. A potom? To se uvidí… Hlavní je relaxace a vnitřní pocit bezpečí a harmonie. A jeden tip – pokud spíše než uzemňující sílu pačuli potřebujete energie rozproudit, tak použijte raději ho-sho.

  • 3 kapky pačuli
  • 4 kapky cedr nebo santal
  • 3 kapky ylang ylang
  • 2 kapky geránie
  • 8 kapek palmorůžová
  • 10 kapek bio mandarinka
  • 50 ml mandlového oleje

Maceráty v mandlovém oleji

Já osobně ráda používám mandlový olej jako základ pro olejové maceráty, které následně využiji k péči pleť, třeba do mých oblíbených pleťových sér, obličejových olejíčků.

Macerát z prvních jarních květů

Mandloně jsou jedním z prvních kvetoucích stromů na jaře. Pohled na ně působí až extaticky. Můžete poslouchat nadšené bzučení včel, blažených z raného květového nektaru.

Moje zkušenost je, že macerát z těchto květů potěší i naši po zimě unavenou pokožku. Stačí nasbírat šetrně a s úctou malou hrstičku mandloňových květů, nechat je do druhého dne zavadnout a do malé čisté zavařovačky je zalít mandlovým olejem, tak aby květy byly celé ponořené. V tom mém byly i sedmikrásky a několik fialek…

Nechávám 3–4 týdny macerovat na sluníčku (není podmínkou). Hotový macerát doporučuji přefiltrovat a slít do lahvičky z tmavého skla s kapátkem a skladovat v temnu a chladu. Loňský pleťový elixír mi v pohodě vydržel až doteď (článek píšu v březnu). A je pořád úžasný!

Olejový základ z pryskyřic do mastí

Pryskyřice můžete přidat do mastiček k prodloužení trvanlivosti a posílení léčebného působení. Abyste nemuseli při výrobě mastiček pokaždé rozpouštět kousek pryskyřice, lze připravit tento olejový základ. Ideálně když máte větší množství pryskyřice z posledních lesních výprav. Hodí se např. do mastí z měsíčku, rakytníku, třezalky, konopí, kaštanu.

  • 1 díl lesní pryskyřice (borovice, smrk), pokud je už vyschlá, lepší je ji nadrtit na malé kousky
  • 1 díl kvalitního rostlinného oleje (např. právě mandlový)

Společně zahřejte ve vodní lázni (50 °C) a nechte co nejvíc rozpustit, tekutý extrakt přefiltrujte a přidávejte do hojivých mastí a přípravků na bolesti např. kloubů.

Vlasy

Podněty k olejové péči o vlasy uveřejňujeme pravidelně. Naposledy v minulém díle tohoto seriálu o ricinovém oleji. Rozsáhle a dopodrobna v sérii článků Veroniky Němcové. Tak tady jen malé doplnění:

Teplá mandlová olejová kúra

Pomáhá proti lupům a svědící pokožce hlavy. Zahřejte přibližně čajovou lžičku mandlového oleje ve vodní lázni na teplotu cca 50 °C. Masáží vetřeme do celé vlasové pokožky (nikoli do vlasů), vlasy překryjeme igelitovou čepicí, případně zabalíme do potravinářské fólie na 2–3 hodiny. Poté opláchneme vlažnou vodou. Vlasy jsou po aplikací zdravější a hebčí, lépe rostou.

 

Partnerem článku je firma Saloos.

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

 

Foto: Pixabay.com, autorka

Zdroje:

  • KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2019. ISBN 978-80-247-2606-9.
  • Almond-oil. Oilhealthbenefits.com [online]. [cit. 2020-03-04]. Dostupné z: https://oilhealthbenefits.com/almond-oil/
  • Mandloň obecná. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2020 [cit. 2020-03-04]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mandlo%C5%88_obecn%C3%A1
  • Dvoufázová obličejová odličovací voda. Kosmetika hrou: Recepty [online]. [cit. 2020-03-04]. Dostupné z: http://www.kosmetikahrou.cz/recepty/dvou-fazova-oblicejova-odlicovaci-voda/

 

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články