Maliník a ostružiník. Do čaje, do vany, do pohody

Maliník a ostružiník znají díky plodům i malé děti. V dnešním článku vám prozradíme, jak můžeme využít i listy obou rostlin. Skvěle se hodí do čajových směsí a dokážou nám pomoci s některými neduhy. Maliník se doporučuje například k usnadnění porodu a zmírnění poporodních bolestí. Ostružiník pomáhá při průjmových onemocněních a bolesti v krku.

Přečtěte si…

  • Jak maliník a ostružiník vypadá a kde je najdeme?
  • Jaké jejich části sbírat a kdy?
  • Co listy maliníku a ostružiníku obsahují? (členská sekce)
  • Jaké mají účinky? (členská sekce)
  • 5 receptů nejen do kuchyně (členská sekce)

Jak vypadají a kde je najdeme?

Maliník obecný (latinsky Rubus idaeus) je keř dorůstající výšky až 1 metru. Listy jsou zpeřeně tří až pětičetné, skládají se ze sytě zelených lístků s pilovitým okrajem. Na rubu jsou lístky světlé a plstnaté. Bílé květy mají 5 korunních lístků. Plodem je malina – chlupatá peckovička. Maliník kvete od května do srpna. Najdeme ho na lesních mýtinách, paloucích, při lesních cestách v nížinách i horách, vždycky na prosluněných místech.

Maliník
Maliník najdete vždy na prosluněných místech.

Ostružiník křovitý (latinsky Rubus fructicosus) je poléhavý trnitý keř. Lodyhy jsou ostnaté, listy střídavé tří až pětičetné s pilovitě zubatou čepelí. Květy jsou bílé nebo narůžovělé. Plody jsou v době zralosti tmavě modré až černé peckovičky. Na území ČR roste asi 200 druhů, které není třeba rozlišovat. Ostružina je velmi hojný keř, najdeme ho na lesních mýtinách, podél cest, u starých zdí, v příkopech a remízcích.

Ostružiník
Pozor při sběru, ostružiník má trnité i listy.

Co se sbírá a kdy?

K léčebným účelům se sbírá list v květnu a červnu před rozkvětem rostlin. Podle bylinářů Janči a Zentricha je to nejlepší ráno kolem desáté hodiny.

Samozřejmě se sbírají se také plody v době zralosti.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Kateřina Hrazdirová

Kateřina vystudovala Ochranu životního prostředí na Univerzitě Karlově. V roce 2015 dokončila Institut Aromaterapie, v roce 2016 začala studovat školu Přírodních terapií v Českém Krumlově. Masíruje, pracuje s Reiki a pořádá aromaterapeutické dílny zaměřené na výrobu přírodní kosmetiky a kurzy aromaterapie.

Co o sobě říká? „Příroda je mou velkou láskou, inspirací a zdrojem energie. Nejlépe se cítím v lese či na louce. Aromaterapie a bylinky jsou mým velkým koníčkem, svůj život si bez nich vůbec neumím představit.“

Přečtěte si podobné články