Dnes se podíváme na zoubek další naší domácí “superpotravině” a tou je mák setý. Je to další z rostlin, které jsou poněkud opomíjeny v naší stravě. A nebojte se, nebudeme používat nezralé makovice a vyrábět opium. Ochutnáme hlavně semena, zdroj hodnotných bílkovin a vápníku a taky vynikající olej z nich lisovaný. Mrkneme se i na pár receptů do staré kuchařky Marie Janků Sandtnerové, kterou jsem zdědila po své babičce.
V tomto článku se dočtete:
- kapku z historie pěstování máku
- proč jíst mák?
- čeho se vyvarovat?
- recepty s mákem
- makový olej – v kuchyni i kosmetice a pár receptů k tomu
Něco z historie
Mák je ve střední Evropě zřejmě původní rostlinou a nejstarší archeologické nálezy pochází už z mladší doby kamenné. Při vykopávkách byla nalezena semena i celé makovice. V té době se mák pravděpodobně používal i jako zelenina, přesněji mladé listové růžice máku. Postupem času se stával kulturní rostlinou a lidé začali objevovat i léčivé účinky.
Ve starověkém Řecku přidávali mák do chleba, podobně jako sezam ho upravovali s medem, z vařených makovic připravovali nápoj navozující spánek a malé množství sušené šťávy podávali jako prostředek proti bolesti nebo na zklidnění trávení. Ale na druhou stranu už věděli, že větší množství šťávy může způsobit smrt, díky obsahu jedovatých alkaloidů.
…