Majoránka proti únavě i bolestivé menstruaci

Majoránka je nezbytnou ingrediencí každé kuchařky. Umíte si představit bramboráky nebo bramboračku bez majoránky? Není to ale jen koření, majoránka je také léčivá bylinka, která si umí poradit s řadou obtíží – od nadýmání a křečovité bolesti břicha po různé záněty. Majoránka pomáhá při bolestivé menstruaci a odvar z ní se pije i při nespavosti. 

Přečtěte si…

  • Jak majoránka vypadá a kdy se sbírá?
  • Co obsahuje a jaké má účinky?
  • Jak majoránku užívat? (členská část)
  • 6 voňavých receptů z majoránky a její využití v kosmetice (členská část)

Rostlina lásky

Majoránka pochází ze Středomoří, ale dnes se pěstuje po celém světě. Zmiňují se o ní perští kronikáři, římští učenci i středověcí léčitelé. V Řecku a Římě byla považována za rostlinu lásky a silné afrodiziakum. Při svatbách byly nošeny věnce z majoránky a tento zvyk se uchoval v mnoha částech jižní Evropy dodnes.

Jak majoránka vypadá?

Majoránka je letnička, to znamená, že nevydrží zimu a musí se každý rok znovu vysít. Semena lze vysévat do květináčků či nádob určených na pěstování bylinek, nebo si můžete zakoupit sazenice a vysadit je přímo na záhon. Potřebuje slunné místo.

Majoránka může vyrůst do výšky až do výšky 0,5 m. Lodyha je větvená, hustě olistěná, dolní listy mají řapík, horní listy jsou přisedlé. Drobné květy jsou bílé, růžové až fialové. Kvete během letních prázdnin. Sbírá se nať těsně před rozkvětem, nejlépe kolem desáté hodiny ranní.

Tip redakce: Přečtěte si také článek o příbuzném oreganu

Majoránku můžete pěstovat i truhlíku na slunném okně.

Co majoránka obsahuje?

  • silici
  • třísloviny
  • enzymy
  • kyselinu askorbovou

Jaké má účinky?

Majoránka podporuje trávení, tlumí nadýmání a křečovité bolesti břicha. Působí protizánětlivě, desinfekčně, močopudně, potopudně a mírně uklidňuje.

Tlumí také průjmová onemocnění a menstruační bolesti. Zevně se užívá jako kloktadlo nebo při léčbě kožních zánětů a zánětlivých ekzémů. Můžete ji využít i jako obklad při akné.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Kateřina Hrazdirová

Kateřina vystudovala Ochranu životního prostředí na Univerzitě Karlově. V roce 2015 dokončila Institut Aromaterapie, v roce 2016 začala studovat školu Přírodních terapií v Českém Krumlově. Masíruje, pracuje s Reiki a pořádá aromaterapeutické dílny zaměřené na výrobu přírodní kosmetiky a kurzy aromaterapie.

Co o sobě říká? „Příroda je mou velkou láskou, inspirací a zdrojem energie. Nejlépe se cítím v lese či na louce. Aromaterapie a bylinky jsou mým velkým koníčkem, svůj život si bez nich vůbec neumím představit.“

Přečtěte si podobné články