Lnice je málo známá krásná trvalka viditelná už z dálky. Vypadá jako štíhlá zlato-žlutá svíčka. S oblibou si vybírá znečištěná místa: často ji najdeme v příkopech či na železničních náspech. Naštěstí roste hojně i na podhorských pastvinách. Podle našich slavných bylinářů Janči a Zentricha je to bylinka velmi nedoceňovaná, neboť její účinky jsou mimořádné. Přesvědčte se sami.
Přečtěte si…
- Jak lnice vypadá a kde ji najdeme?
- Kdy se sbírá a co obsahuje?
- Jaké má účinky a jak ji užívat? (členská část)
- Jak z lnice připravit bylinářský čaj a obklad na hemoroidy? (členská část)
Jak lnice vypadá?
Špinavě žluté a v jícnu oranžové květy lnice nelze přehlédnout, září do daleka. Je to trvalka s přímou nevětvenou lysou lodyhou o výšce od 20 do 50 cm. Listy jsou čárkovité, střídavé.
Kvete od června do srpna.
Kde lnici najdeme?
Lnice květel (latinsky Linaria vulgaris) dává přednost suchým a slunným místům. Je rozšířená po celé Evropě i Asii. Ráda roste na znečištěných místech, jako jsou příkopy, železniční náspy, skládky, smetiště, v prachu polních cest, já ji na chalupě pozoruji každý rok kolem starých sloupů natřených asfaltem nebo něčím podobným. Na takových místech ji určitě nesbírejte.
Naštěstí roste i na podhorských pastvinách, zejména na kamenitém podkladu, kde ji můžeme sbírat bez obav.
Co se sbírá a kdy?
Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe kolem deváté hodiny ranní, od června do srpna. Nejlepší je odřezávat jen kvetoucí vrcholky. Máme tak jistotu, že rostlinu nepoškodíme natolik, aby zahynula, a navíc jsou spodní stonky velmi tvrdé a často znečištěné. Sušíme ve stínu v malých svazečcích nebo volně rozloženou. Musí se sušit rychle, jinak ztmavne a znehodnotí se.
Co lnice obsahuje?
Nať lnice obsahuje:
- glykosidy
- alkaloid peganin
- organické kyseliny (mravenčí, octovou, askorbovou)
- třísloviny
- sacharidy
- fytosteroly
- minerální látky
…