Lnice květel. Zářivá bylinka uleví při průjmu i pálení žáhy

Lnice je málo známá krásná trvalka viditelná už z dálky. Vypadá jako štíhlá zlato-žlutá svíčka. S oblibou si vybírá znečištěná místa: často ji najdeme v příkopech či na železničních náspech. Naštěstí roste hojně i na podhorských pastvinách. Podle našich slavných bylinářů Janči a Zentricha je to bylinka velmi nedoceňovaná, neboť její účinky jsou mimořádné. Přesvědčte se sami.

Přečtěte si…

  • Jak lnice vypadá a kde ji najdeme?
  • Kdy se sbírá a co obsahuje?
  • Jaké má účinky a jak ji užívat? (členská část)
  • Jak z lnice připravit bylinářský čaj a obklad na hemoroidy? (členská část)

Jak lnice vypadá?

Špinavě žluté a v jícnu oranžové květy lnice nelze přehlédnout, září do daleka. Je to trvalka s přímou nevětvenou lysou lodyhou o výšce od 20 do 50 cm. Listy jsou čárkovité, střídavé.

Kvete od června do srpna.

Květy lnice jsou sýrově nebo špinavě žluté.

Kde lnici najdeme?

Lnice květel (latinsky Linaria vulgaris) dává přednost suchým a slunným místům. Je rozšířená po celé Evropě i Asii. Ráda roste na znečištěných místech, jako jsou příkopy, železniční náspy, skládky, smetiště, v prachu polních cest, já ji na chalupě pozoruji každý rok kolem starých sloupů natřených asfaltem nebo něčím podobným. Na takových místech ji určitě nesbírejte.

Naštěstí roste i na podhorských pastvinách, zejména na kamenitém podkladu, kde ji můžeme sbírat bez obav.

Lnici jsem objevila i na hrázi rybníka. Svítila už z dálky.

Co se sbírá a kdy?

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe kolem deváté hodiny ranní, od června do srpna. Nejlepší je odřezávat jen kvetoucí vrcholky. Máme tak jistotu, že rostlinu nepoškodíme natolik, aby zahynula, a navíc jsou spodní stonky velmi tvrdé a často znečištěné. Sušíme ve stínu v malých svazečcích nebo volně rozloženou. Musí se sušit rychle, jinak ztmavne a znehodnotí se.

Co lnice obsahuje?

Nať lnice obsahuje:

  • glykosidy
  • alkaloid peganin
  • organické kyseliny (mravenčí, octovou, askorbovou)
  • třísloviny
  • sacharidy
  • fytosteroly
  • minerální látky

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Kateřina Hrazdirová

Kateřina vystudovala Ochranu životního prostředí na Univerzitě Karlově. V roce 2015 dokončila Institut Aromaterapie, v roce 2016 začala studovat školu Přírodních terapií v Českém Krumlově. Masíruje, pracuje s Reiki a pořádá aromaterapeutické dílny zaměřené na výrobu přírodní kosmetiky a kurzy aromaterapie.

Co o sobě říká? „Příroda je mou velkou láskou, inspirací a zdrojem energie. Nejlépe se cítím v lese či na louce. Aromaterapie a bylinky jsou mým velkým koníčkem, svůj život si bez nich vůbec neumím představit.“

Přečtěte si podobné články