Lípu poznáme snad všichni, je to náš národní strom. A když kvete, nedá se přehlédnou. Jednak pro svoji nádhernou vůni, ale také pro silné bzučení, které vydávají včely ze širokého okolí. Ve středověku se lípa používala k léčení dny a kroužek z lipového dřeva ochraňoval majitele před nemocemi. Podle Hildegardy z Bingenu „má lípa velké teplo a to teplo jest v kořeni a ono stoupá do větví a do listů“.
Lipový čaj patří spolu se šípkovým čajem k nejoblíbenějším bylinkovým čajům nejen v naší rodině. Vhodný je při nachlazení, při křečových bolestech v trávicím ústrojí a močových cest a při narušené funkci žlučníku. V článku se dozvíte jak a kdy lípu sbírat, sušit a používat. Čekají vás recepty na čajové směsi, lipové bonbóny, lipový bioaktivní balzám, lipovou koupel a zmíním se i o lipovém éterickém oleji.
Jak lípa vypadá?
Lípy jsou mohutné stromy dorůstající výšky 20 až 30 metrů a dožívající se stáří až 700 let. Rostou po celé Evropě od nížin do hor. Kůra stromu je v mládí hladká, u starších stromů rozpukaná a rozpraskaná. Listy jsou srdčitého tvaru, na líci tmavě zelené na rubu světlejší až do šedozelené barvy. Květenství má dlouhou stopku a je srostlé se žlutozeleným hladkým podpůrným listenem. Květy jsou žlutavé a sladce medově voní.
U nás se vyskytuje několik druhů lip, pro léčivé účinky se sbírá lípa srdčitá, latinsky Tilia cordata a lípa velkolistá, latinsky Tilia platyphylos, která má, jak název napovídá, větší listy než lípa srdčitá. Nedoporučuje se sbírat lípu stříbrnou, jinak také plstnatou (Tilia tomentosa Moench) a lípu americkou (Tilia americana). Výše uvedené lípy rozeznáte podle listů, lípa plstnatá/stříbrná má na spodní straně listů povrch plstnatý, světle stříbřitý a celkově jsou její listy hrubější. U americké lípy je rozlišovacím znakem tvar listů. Zatímco velkolistá i malolistá lípa mají listy nesouměrně srdčité, americká lípa má listy velké a nesrdčité. Žádná lípa ale není nijak nebezpečná.
…