Minulý víkend proběhla tradiční bylinková událost Svatojánské slavnosti u Krásné Lípy. Největší atrakce? Pro děti určitě euforické skákání po několika balících sena. Těšili se na to celý rok a do příště zase budou. Lákadla však byla nachystána i pro dospěláky. Třeba komentovaná prohlídka zahrady s Robertem Tisserandem, světovou osobností aromaterapie, či koncert oblíbeného Zrní. Všichni si mohli užívat hudební program od dopoledne do pozdního večera, spoustu přednášek, stánky plné krásných věcí, dobré jídlo i pití. Ale hlavně bylinky všude okolo. Svatojánské slavnosti jsou již 13 let důstojnou oslavou na jejich počest.
Skvěle vyhodnotil tento ročník na FB návštěvník Jakub, já s ním vřele souhlasím: “Ahoj zelený lidi 🙂 díky za letošní čupr slavnosti bylinek – počasí jako na objednávku, jídla a pití přehršle (čti peněženka prázdná) a konečně i celodenní hudební program! Jupí jou 🙂 dobře to děláte. Čili pochvala, palce nahoru a příští rok snad nashledanou :).”
Příroda a člověk patří k sobě
Pořadatelé charakterizují svůj záměr takto: “Svatojánské slavnosti bylin jsou oslavou přírody a lidí, jenž se zde setkávají, a společně prožívají hezké okamžiky letního slunovratu. Můžete zde s námi vnímat a prožít spojení přírody a člověka. Je naší zodpovědností, a chceme slavit tak, aby se po nás mohli přirozeně nadechnout nejen přírodní síly a živly, ale i budoucí generace.”
A přesně tohle je zde cítit – respekt a láska k přírodě, taky chuť spojovat lidi s podobným cítěním. Svatojánky jsou místem setkávání, mimo jiné se zde potkalo i několik redaktorek Kouzla vůní. Po návratu z výletu jsem se jich ptala na pocity a dojmy.
Kouzlo vůní nemohlo chybět
“Co bych řekla ke Svatojánkám? Bylo to milé a intenzivní setkání lidí plujících na stejné vlně, oslava bylin – darů země a slunce, napojení na Matku Zemi. Děkujeme organizátorkám a těšíme na příští ročník.” To mi napsala Kateřina Hrazdírová, její poslední článek se věnuje letní výživě a vhodným bylinkám k aktuálnímu období.
“Já jsem si letos nejvíc užívala atmosféru. Milé lidi nastavené na stejnou vlnu, známé tváře. Co mě ale opravdu dostalo, byla nová čajovna, obchod a masérna s úžasnou paní masérkou. Zkrátka super den!” Poslala jako zhodnocení Iveta Klímová, ta pro Kouzlo vůní vloni napsala krásný článek o rakytníku.
Víly, skřítkové a bylinky
Osobně tuto událost nazývám setkáním víl a skřítků. Během pár prvních hodin poletování na krásné vlčihorské louce se v ně promění většina dětí. A nejen dětí… Lidé tady tak nějak přirozeně splývají s přírodou. Ženy krásní, muži mužní. Ostatně svátek sv. Jana bývá se zjevováním různých rostlinných bytostí tradičně spojován. Zde se objevují již během dne, ani nemusíte čekat do noci. Ta pak, po skončení hudebního programu na pódiu, patří žabím hlasům a světluškám. Ovšem i komárům a klíšťatům. Otestovala jsem zde přírodní olejový repelent, zafungoval skvěle na mne i na mojí psí parťačku. Do Prahy s námi neodjelo ani jedno klíště, ani jeden kousanec. Jen úpal ze sluníčka a trochu spálená ramena. Recept na repelent najdete na konci reportáže.
Mám to tady na Vlčí hoře a v okolí moc ráda. Všechny moje návštěvy zde jsou spojené s “magickými” zážitky a “kouzelnými” lidmi. Jako by v těchto místech příroda šla člověku naproti a rostliny samy chtěly sdělovat svá tajemství. Mě tady do svých léčivých sítí chytly šalvěj muškátová a vitánie snodárná. Setkání, na jaké se nedá zapomenout. Obě od té doby hojně používám ve své praxi. Ale zpátky ke slavnostem… Velké plus je možnost přespat ve stanu přímo na louce v areálu. My letos strávili noc pod hvězdami, počasí přálo a plátěná střecha nad hlavou ani potřeba nebyla.
Vlčihorská zahrada jako živá sbírka
Velkou zásluhu na jedinečné atmosféře tohoto místa má nepochybně spolek Vlčihorská zahrada, pořadatel Svatojánských slavností bylin. Ten zde založil a obhospodařuje výjimečnou bylinkovou zahradu, jednu z mála veřejných botanických zahrad založených od počátku na principech permakultury. Permakultura využívá moudrosti přírody a kombinuje ji s nejnovějšími poznatky vědy, aby s co nejmenším úsilím bylo dosaženo co nejlepších výsledků a výnosů. Více o principech přirozeného pěstování přímo na webu sdružení.
Největší provoz zažívá zahrada zcela jistě o svatojánském víkendu, ale navštívit ji můžete po celý rok. Nachází se v areálu společnosti Nobilis Tilia, ale je veřejně přístupná. A je prostě nádherná! Za posledních pár let, co ji navštěvuji, se rozrůstá do větší a větší krásy. Skvěle si tady člověk osvěží znalosti nejen léčivých rostlin.
Na záhonech najdeme běžné bylinky známé ze zahrádek či volné přírody, ale i takové, které se pěstovaly na vesnických záhonech dříve a dnes už o nich mnoho nevíme. K zajímavostem patří staré odrůdy zeleniny a domácí zapomenuté a polodivoké keře. Ze vzdálenějších krajin třeba bobuloviny z oblastí Sibiře nebo Severní Ameriky.
Jedno čínské přísloví říká, že zahradu trvá vytvořit sedm let. Japonské, že nejlepším nářadím v zahradě je zahradníkův stín. Rostliny samotné vnímají přítomnost lidí, jimž na nich záleží, těm pak dělají rády radost. Semínka vybraných rostlinek z Vlčihorské zahrady je možné zakoupit přímo na místě.
Olejový repelent s nimbou na lidi i na psy
Tato směs byla otestována intenzivním pobytem v přírodě – na louce a v lese. Klíšťata i komáři byli přítomni v hojném počtu. Ale nezakousávali se do nás. Olejíček jsem mazala sobě na předloktí a kolem kotníků, pejskovi na nohy a břicho třikrát během dne.
Potřebujete:
- lahvička 30ml
- jojobový olej 20ml
- nimbový olej (neem) 10ml
- éterický olej levandule 12 kapek, cedr 8 kapek, citronela 6 kapek
Citlivějším jedincům bych doporučila vyzkoušet nejdříve na kůži potřít malou plochu a hodinu počkat, v případě reakce (např. zčervenání) olejíček více naředit jojobovým olejem. Je to ale velmi málo pravděpodobné.
Tak příští rok se na louce plné malých víl a skřítků pod Vlčí horou třeba potkáme i s vámi.
Radši si to rovnou zapište! Na svatého Jana tradá za bylinkami směr Krásná Lípa!
Autorkou článku je Kateřina Polívková. Foto: autorka, Kateřina Hrazdírová, Lucie Stráská.