Léto do skleničky: rajčatové sugo s bazalkou

Bazalka a rajčata jsou ideální společníci do seriálu léto do skleničky. Skvěle se doplňují, jak chuťově na talíři, tak i na záhonu, kde jim vzájemná přítomnost velmi prospívá a vzájemně se podporují. Zkouším je pěstovat ve skleníku pospolu už třetím rokem a daří se jim skvěle.

Jak zpracovat rajčatovou úrodu na zimu? Představím vám 2 své nejoblíbenější recepty!

Úplně jednoduché rajčatové SUGO z trouby

Co budete potřebovat?

  • rajčata
  • cibule
  • česnek
  • čerstvé bylinky (bazalka, tymián, oregano, rozmarýn)
  • sůl, pepř, olivový olej, balzamiko ocet, troška cukru

Asi 1kg vyzrálých rajčat nakrájím na větší kusy, rozprostřu na papírem vyložený a olivovým olejem vymazaný plech. Přidám rozebranou, očištěnou, ale nevyloupanou palici česneku, dvě velké cibule nakrájené na hrubší měsíčky. Osolím, opepřím a teď přijde ta správná alchymie. Přidáte čerstvé bylinky podle vlastní chuti. Já dávám samozřejmě tu bazalku, která mi roste pod rajčaty, asi 6 větviček, 3 větvičky tymiánu, 6 větviček oregana, 2 rozmarýnu. Ale fantazii se meze samozřejmě nekladou. Bylinky nechávám v celých větvičkách, po upečení je jen sdrhnu ze stopek, ty vyhodím, aby v sugu neškrábaly, zvláště ty tymiánové. Větvičky bylinek je nutno do rajčat trošku „zapracovat“ , aby se při pečení nespálily. Pokapu dvěma lžícemi olivového oleje a dvěma lžícemi balzamikového octa. No a pak už jen lehce posypat hrubozrnnou mořskou solí a poprášit ( asi 2 polévkové lžíce) jakýmkoli cukrem nebo pokapat sladkým sirupem a šup s tím na cca 45  min do trouby na 180°C. Cukr je ale lepší, při pečení lehce zkaramelizuje a zvýrazní chuť.

Pečeme tak dlouho, dokud nezačnou rajčata a cibule v krajích hnědnout a odpaří se většina vody, kterou rajčata pustí. Pak vyndáme z trouby, sdrhneme bylinky, vyloupeme česnekové stroužky a všechno rozmixujeme ponorným mixérem na požadovanou konzistenci. Naplníme do skleniček, uzavřeme a je hotovo.

Skleničky můžete ještě zavařit, já je strčím na 20 minut zpět do horké trouby, aby chytla víčka.

Sugo můžete použít jako podklad na pizzu, omáčku na těstoviny, na topinky…

Dary letošního léta od autorky článku

Sušená rajčata naložená v olivovém oleji

  • rajčata
  • čerstvé bylinky (bazalka, tymián)
  • barevný pepř, česnek, sůl
  • panenský olivový olej
Rajče divoké sušené v sušičce je mňamka i jen tak samotné

Menší rajčata nakrájím na poloviny, větší na čtvrtky a dám sušit do sušičky. Když je venku sluníčko, rozložím je nejdřív na plech a dám na sluníčko, aby trošku zaschly a ono je to sluníčko ještě trošku „vylepší“ a jsou potom sladší. Občas je ale dobré na ně mrknout, aby je nevylepšovaly vosy, ptáci a jiní pomocníci.

Pak přendám do sušičky a suším. Ne úplně do sucha, půjdou přeci odpočívat do oleje, takže nehrozí zplesnivění. Můžete je ale stejně tak dobře i s tím plechem šupnout do trouby a na 50 stupňů sušit v troubě.

A pak nastává zase ta alchymie. Do skleniček skládáme rajčata, prokládáme bylinkami, kombinací je zase spousta. Já dávám bazalku, tymián, barevný pepř, česnek v celých stroužcích a mořskou hrubozrnnou sůl. Obsah skleniček zalijeme olivovým nebo jiným panenským olejem a uložíme v chladu a temnu. Musíme dát ale pozor na to, aby ve skleničce nevznikly vzduchové bublinky, obsah by mohl zkvasit. Necháme uležet, aby se propojily chutě, tak dlouho, jak to vydržíme.

Až spotřebujeme rajčata, ochucený olej je úžasný třeba do salátů apod.

Tak přeji sluníčkový podzim a dobrou chuť.

Iveta

Autorkou článku je Iveta Klímová, foto: autorka, Michaela Lusílija Makulová.

Iveta Klímová

"Od malička mám ráda přírodu a všechno kolem. A taky zvláštní touhu nebo posedlost všechno, co se urodí, nějak zpracovat a využít. Ať už z volné přírody nebo ze zahrady. Myslím, že to, co vlastnoručně sesbírám nebo vypěstuji a vložím do toho vlastní "kousek příběhu" je mnohem lepší, než to, co k nám putuje z druhého konce světa. Takže moje motto zní: pěstuj, sbírej, usuš, zavař, nalož, maceruj a užívej :-)"

Iveta působí v Moravském Berouně, zúčastnila se několika bylinářských kurzů, kurzu gemmoterapie a také studia aromaterapie na Institutu aromaterapie, které ji posunulo více voňavým směrem.

Přečtěte si podobné články