Není lepší způsob zpracování bazalkové úrody než do voňavých skleniček s pestem. A když vám dojde, snadno italskou klasiku pozměníte na českou variaci s petrželkou a česnekem.
Na zpracování pesta potřebujete pouze mixér, zvládne to i s troškou trpělivosti obyčejný tyčový. A pak už stačí za studena promíchané ingredience naplnit do skleniček a zakonzervovat je olivovým olejem. Pesta zpracovávám každý rok a do pár měsíců jsou fuč. S ingrediencemi experimentuji. Ale pozor, v teple kvasí, uchovávám je letos raději v lednici. A jak jsem se k domácím pestům dostala? Přece přes Herbář 🙂
Tímto oblíbeným receptem zahajujeme náš babo-letní seriál léto do skleničky. Příští pátek se těště na další prima recept od našich redaktorek!
Bazalka
Také vám chutná bazalka pouze čerstvá? Ta sušená by se měla používat do jídla až ke konci vaření. Nebo ji můžete naložit do oleje/octa a uchovat si ji tak na zimu více voňavou.
Bazalka pravá (Ocimum basilicum) se používá v kuchyni, ve fytoterapii i aromaterapii. S čím vám může být prospěšná v kuchyni?
- Bohatá na železo, vápník a kyselinu listovou,
- Proti křečím a nadýmání,
- Uklidnění podrážděných nervů,
- Při nespavosti ve formě čaje,
- Neužívá se ve větších dávkách – může podráždit žaludek,
- I malým dětem do 6 měsíců se může použít špetka pro zlepšení trávení,
- Podle některých zdrojů se nemá užívat ve větších dávkách v těhotenství, podle jiných zdrojů je v jídle bezpečná (Staňková-Kröhnová 2009, s. 125),
- Naopak starý herbář doporučuje užívat bazalku vnitřně při polámání v životě (Mathioli 2000, s. 373) , ať už to znamená cokoliv 🙂
Bazalku vysévám každý rok do truhlíku před domem, pokaždé jinou, ale nikdy ne na záhonek, páč ji milují slimáci i šneci. Potřebuje hodně slunce a zálivku… nedokážu říct vlastně jakou, ale dočetla jsem se, že by se měla zalévat pouze při poledním slunci – to je trik (Mathioli 2000, s. 372)! Letos jsem experimentovala a zkusila jsem vysít bazalku trpasličí už v zimě a krásně vzešla. Naopak té jarní to letos u nás i u sousedky dlouho trvalo, ale narostli z ní silní jedinci. Bazalku sklízím celé léto postupným zaštipováním špiček (nechte vždy min. 1 patro lístků na stonku), nenechávám ji kvést, i když jsem se dočetla, že květy jsou také léčivé (Staňková-Kröhnová 2009, s. 122). Často také trhám jednotlivé lístky, když chodím kolem a jím je jen tak, samotné. Zkrátka není nad domácí čerstvou bazalku.
Tip redakce: Koukněte také na další pestové recepty!
Recept: bazalkové pesto
Král italské kuchyně, výborný i samotný na pečivo nebo s těstovinami.
Co jsem letos vyráběla? Koukněte! Rozpis je na 2-3 malé skleničky.
- 2,5 hrnku čerstvých lístků bazalky (sekané)
- 3/4 hrnku slunečnicových semínek (můžete je i opražit, ale nemáčet, ať pesto v zimě nezkvasí)
- 1/2 hrnku kozího sýra (strouhaného, tvrdého, suchého, my bereme sýry Od Francouze)
- 10 černých oliv
- 1 stroužek česneku
- troška neaktivního droždí
- troška citronové šťávy
- sůl, pepř
- 1/2 hrnku oleje (přilévejte postupně) + troška na zalití skleničky
Když vyrábím pesta, udělám jich vždy hned několik druhů, mixér mezitím samozřejmě nemyju. Máte-li tedy úrodu bazalky, zajděte ještě pro petrželku nebo třeba pro kopr do zásoby 🙂
Pesta se dají vyrobit i v hmoždíři, ale to trvá déle. Naopak u vysokootáčkového mixéru pozor na přílišné zahřátí směsi. Semínka nebo ořechy do pest používám česká, lokální, vždy podle toho, co mám. Nepražím je, ale ani nemáčím, aby mi skleničky nekvasily. Stalo se mi vloni (poprvé) při uchovávání pesta ve sklepě, že začaly vytékat, přičítám to použitému sýru, byl to zkrátka experiment. Dávejte si tedy pozor na výběr sýra – co nejsušší – a na správnou teplotu při uskladnění. Letos jsem pesta z preventivních důvodů nechala v lednici 🙂
Všechny ingredience jednoduše rozmixuji i s olejem do olejnaté, mírně tekuté konzistence. Pesta plním do malých sterilovaných skleniček (rozuměj vymytých vařících vodou) asi do 3/4 výšky skleničky, zaliji olejem (asi 1/2 cm nad hladinu) a před zavíčkováním otřu kraj i víčko dočista ubrouskem + slivovicí. Při odebírání používám čistou lžičku a hlídám, aby byly i po použití všechny kousky potopené v oleji. Samozřejmě se dá olej kdykoliv dolít. Tato opatření pomůžou, aby vám pesto nezplesnivělo a vydrželo celou zimu, i když ho sníte určitě dříve.
Myslete na to, že jsou ingredience čerstvé a chrání je pouze olej jako konzervant!
Petrželka
Petrželka – zmrazená nemá chuť a sušená ani chuť ani vůni. Což takhle ji zavřít do pesta a vždy jí trošku ochutit jídlo? Nebo v zimě ukrojte horní část petržele kořenové a nechte ji ve vodě narůst lístky čerstvé.
Petržel obecná naťová (Petroselinum vulgare) je mi milejší kudrnka. Používá se samozřejmě v kuchyni, ve fytoterapii, ale i aromaterapii (semínka). S čím vám může být prospěšná v kuchyni?
- Bohatá na vitamín C, hořčík, vápník a železo,
- Podporuje trávení,
- Působí močopudně,
- Používá se vnitřně ale i proti vysokému tlaku krve,
- Při ukončování kojení,
- Neužívá se ve větších dávkách,
- I malým dětem v rozumné míře, max. 1 lžička denně
- V těhotenství se užívá max. 1 lžíce denně (Staňková-Kröhnová 2009, s. 59),
- Pozor bychom si také měli dát při použití větších dávek při vážnějším onemocnění ledvin – i když se v těchto případěch používá i jako lék (Staňková-Kröhnová 2009, s. 56-57),
- Starý herbář nedoporučuje užívat petržel vnitřně “v přílišné míře” pro těhotné a kojící matky (Mathioli 2000, s. 626).
Petržel dlouho klíčí, až 40-50 dní. Letos jsem vysela naťové petrželky celý balíček a vzešly mi jen asi 2 rostlinky. Starý herbář uvádí, že se mají semínka před setím potlouct v hmoždíři (???) nebo namočit do čerstvého hnoje. Tak příští rok znovu a lépe 🙂 Všimli jste si, kolik lidí nechává čerstvou petrželku na talíři? Přitom obnovuje krev díky obsahu železa. Já ji ujídám ráda i syrovou, ale přiznávám, že spíše v zimě a na jaře.
Recept: petrželkové pesto
Česká obměna italského pesta a výživná bomba v jednom proti všem nemocem 🙂
- 2 hrnky čerstvých lístků petrželky (sekané)
- 1/2 hrnku konopných semínek (nemáčet, ať pesto v zimě nezkvasí)
- 1/2 hrnku kozího sýra (strouhaného, tvrdého, suchého, my bereme sýry Od Francouze)
- 3 stroužky česneku (olééé)
- troška řas nori (instantní, nemusí se vařit)
- troška citronové šťávy
- sůl, pepř
- 1/2 hrnku oleje (přilévejte postupně) + troška na zalití skleničky
Rozmixujte a pokud ho hned nesníte, šupněte ho do skleniček. Rozpis je asi na 2 malé skleničky.
A zima může pomalu přijít 🙂
Lusílija
Zdroje:
- 5) MATTIOLI, Pietro Andrea. Herbář, neboli, Bylinář: dílo veškeré lékařské přírodní vědy.
- 10) STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy.
Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, foto: Pixabay.