Kterou kouzelnou lampičku doma rozvoníte? Aromalampu či difuzér?

Je večer, sedím u stolu a z vedlejšího pokoje se ozývá suchý kašel mého nejmladšího spícího syna. Zvedám se, automaticky sahám pro difuzér a jdu jej pustit do pokojíčku. Pára se pomalinku zvedá a mikrokrůpějky éterického oleje se začínají vznášet do prostoru… Usedám zpět, kašel se utišil.

Váháte, zda doma nechat rozvonět aromalampu či difuzér? Jaké jsou jejich přednosti? A jaká je údržba? Pak se začtěte dále. Difuzéry jsme pro vás v redakci testovaly samostatně v nezávislém testu.

Aromalampa nebo difuzér?

Není však lampa jako lampa a co teprve, když se ještě přimíchá slovo difuzér. Stejně tak, jako každý člověk je jiný, žije trošku jinak a má rozdílné potřeby, tak můžeme pohlížet i na aromalampičky a difuzéry. Pročítáte články a zvažujete, které zařízení na provonění domova je pro vás to pravé? To má to a tohle zase ono, až vás veškeré informace, srovnávání a dobře míněné rady od přátel zahltí. Dnes se však pokusím být jasná, stručná a nezahltit.

K čemu jsou vlastně odpařovače?

Odpařovače, aromalampy i difuzéry, používáme k šetrnému rozptylování éterických éterických olejů do prostoru. Díky těmto pomocníkům můžeme vůni cítit již po několika okamžicích. Pro dosažení terapeutického účinku, zlepšení zdraví či duševní pohody je vhodné použít kvalitní éterické oleje, popřípadě květové vody.

Aromalampa

U aromalamp je nutné dát pozor na přepalování olejů. Éterické oleje při vysoké teplotě degradují a může docházet ke vzniku toxických látek. K přepalování může docházet například u malých lampiček na čajovou svíčku, pokud je provedení aromalampy nepřipraveno odborně. Elektrické aromalampy mají riziko přepalování éterických olejů výrazně nižší díky stálé intenzitě zahřívání a vyšší propracovanosti těchto lamp.

  • Způsob odpařování: Teplou cestou (zahříváním).
  • Technologie: Elektrický ohřev (např. žárovka) nebo svíčka.
  • Funkce: Rozptylování vonných látek, dekorační světlo, designový doplněk interiéru.
  • Vhodné vonné esence: Kvalitní přírodní éterické oleje.
  • Prostory: Obývací pokoj, obchody, chodby, prostory vyžadující ticho. Nevhodné prostory jsou v případě zahřívání svíčkou prostory, kde se nesmí manipulovat s otevřeným ohněm, prostory se zvýšeným pohybem dětí.
  • Provoz a údržba: Rychlejší odpařování vonných esencí oproti difuzéru, což s sebou nese kratší provozní dobu a větší spotřebu éterických olejů. Bezhlučný provoz. Snadné čištění – převážně se jedná o pravidelné odstranění zbytků éterického oleje či vody s éterickým olejem z vrchní, snadno dostupné nádobky.
  • Děti: Při převrhnutí možnost popálení se v případě otevřeného ohně, ve většině případů snadno rozbitný materiál.
  • Materiál a provedení: Porcelán, kamenina, keramika, kámen, ale také luxusní alabastrové elektrické lampy a jiné. Široký výběr tvarů a velikostí.
  • Cena: Velký rozsah cen začínající již na minimálních pořizovacích nákladech. Vyšší provozní náklady než u difuzérů způsobené větší spotřebou éterických olejů a případně i cenou svíček.

Aroma Difuzér

U difuzérů nedochází k zahřátí vonných látek, čímž jejich chemické složení zůstává beze změny. Díky stoupající páře dochází k rychlejšímu rozptylu vonných částiček. Existují různé typy difuzérů. Éterické oleje se u nich mohou přidávat do vody, kapat na polštářek, aplikovat přímo našroubováním lahvičky atd. Existují také varianty difuzérů bez vody, kde se esence rozptylují za pomoci nasávání vzduchu. Je doporučeno vyhnout se hustším éterickým olejům jako např. benzoe, vetiver, protože může dojít k ucpání některých částí difuzéru. Vzdušná disperze usnadňuje průchod vzduchu, zlepšuje proces dýchání a ochrání tak tělo před viry ve vzduchu.

  • Způsob odpařování: Studenou cestou.
  • Technologie: Převážně ultrazvukové odpařování. Napájení ze zásuvky nebo USB.
  • Funkce: rozptylování vonných látek, zvlhčování vzduchu – vítané hlavně v zimních měsících, čistič vzduchu, ionizátor, noční světlo (i různobarevné), dekorace. Mezi ostatní funkce patří například nastavitelné časovače, regulátor intenzity anebo pojistka vypnutí.
  • Vhodné vonné esence: Lze použít éterické oleje v některých případech i květové vody. U většiny typů se nesmí používat rostlinné oleje.
  • Prostory: Dětské pokoje, ložnice, školy, školky, wellness, ordinace, čekárny. Nevhodné prostory jsou naopak například vlhké místnosti, kde je další vlhkost nežádoucí.
  • Provoz a údržba: Nižší spotřeba éterických olejů a delší provozní doba než u aromalampy. Při provozu je slyšet motor, mohou tedy rušit např. při meditacích. Náročnost čištění závisí na typu difuzéru. Některé jsou uživatelsky velmi přátelské a jednoduché. Občas, zejména u křehkých skleněných, je čištění trošku oříšek vhodný pro zručné a pečlivé uživatele.
  • Děti: Dítko se u difuzéru nemůže spálit, proto je bezpečnější než aromalampa s otevřeným ohněm. Použité materiály jsou často odolné proti pádu, proto je riziko pořezání nižší. Ale vnitřní elektronika je na druhou stranu citlivější na nešetrné zacházení a může se pádem zničit.
  • Materiál a provedení: Plast, dřevo, porcelán, sklo, hliníková slitina a různé kombinace materiálů. Díky studenému odpařování lze použít širší škálu materiálů.
  • Cena: pořizovací cena bývá obecně vyšší než u aromalamp. Ceny se pohybují cca od 400 Kč až po několik tisíc korun.

Tip redakce: Přečtěte si recenzi dětského difuzéru.

Provoněno lze mít i bez aromalampy a difuzéru

Pokud doma nemáte aromalampu či difuzér a ani si jej v dohledné době nebudete pořizovat, nezoufejte. Je zde několik možností, jak mít doma hezky provoněno. V zimních měsících se nabízí alternativa nakapat několik kapek éterického oleje do misky s vodou a umístit ji do blízkosti hřejícího topení nebo přímo na něj.

Skvělým řešením nejen pro cestování jsou mechanické rozprašovače. Stačí párkrát rozprášit do prostoru a je to. I touto cestou docílíme osvěžení vzduchu v místnosti s pozitivními účinky na náš organismus. Případně můžeme využít i různé aroma flakonky s dřevěnými tyčinkami, víčky či keramické neglazované destičky. V těchto případech však musíme počítat s menší a pomalejší intenzitou provonění. Toto řešení je vhodné převážně pro menší místnosti.

Přeji Vám krásné voňavé dny,
Vaše Kateřina

Autorkou článku je Kateřina Langerová. Foto: Pixabay.

Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!

Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”

Literatura:

  • MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, c2000. ISBN 978-80-85993-64-6.
  • LUNNY Vivian, Vůně života: Aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-40-X

Kateřina Langerová

„Jsem obyčejná holka z vesnice, která se rozhodla vykročit po voňavé cestě a užívat si život tak trošku jinak. Život plný vůní, barev, jemných doteků a báječných lidí, které při své práci aromaterapeutky mám tu čest poznávat."

Kateřina vystudovala Institut aromaterapie v Praze. V současné době dokončuje studium na Darja Shiatsu School, kde nadále prohlubuje své terapeutické znalosti. Je lektorkou kurzů masáží dětí a kojenců - baby masáží. Ve své praxi se věnuje také aromaterapii ve školách a školkách.

Přečtěte si podobné články