Nedávno jsem zakoupila na zkoušku éterický olej z kořene kozlíku lékařského. Říkala jsem si, milují ho kočky, zkusím jim ho pořídit. Netušila jsem, jak jemný a mocný olej jsem nám objednala!
Účinek kozlíku
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), lidově kočičí bylina, je proslaven svým účinkem na čištění zraku a trávicího traktu. U koček, které ho doslova milují, může vyvolávat až stavy transu. Kozlík nepatří mezi hojně užívané éterické oleje, jedná se ovšem o bylinu z našeho klimatického pásma, proč se s ní tedy více neskamarádit?
Kozlíkové aroma je velmi specifické a je otázka, zda ho budete mít rádi nebo ho budete nenávidět! Možná se vám vaše nálada bude střídat v čase, a tak na něj napoprvé nezanevřete. Kozlík má v aromaterapii nezastupitelné místo pro zklidnění, relaxaci a uzemnění (destiluje se z kořene). Využívá se k tišení po traumatických zážitcích a celkovému posílení nervové soustavy. Podporuje dobré usínání a vnitřní regeneraci. Na spirituální úrovni přináší čistotu a harmonii. Na fyzické úrovni oceníte jeho čistící účinek na trávicí trakt, pročišťuje žaludek i střeva, působí proti nadýmání. Údajně se jedná o prastaré afrodisiakum, přestože v jiných zdrojích najdete opak.
Kočky kozlík milují! Jako jeden z mála éterických olejů, hurá! Zajímat může ale i další domácí zvířata, pokud nejsou ve své kůži, zkuste jim ho nabídnout (nechat přivonět).
Sběr kozlíku
Kozlík roste divoce nejčastěji u vod, na vlhkých loukách, v příkopech, najdete ho ale i v kopcích. Kořen kozlíku se sbírá na podzim a suší se jak jinak než ve stínu.
Použití kozlíkového éterického oleje
Jedná se o éterický olej s výrazným aroma, raději (zejména zezačátku) dávkujte opatrně.
- masáže: 1-2 kapky v rostlinném oleji
- přímé inhalace: 1 kapka (difuzér, napařování dutin, nakapat na papírový kapesníček)
- aromalampa: 2-3 kapky
- vnitřní užívání: 1/4 – 1/2 kapky pouze přírodního, tzv. čistého éterického oleje, raději se poraďte s aromaterapeutem
- koupele: 1 kapka s troškou oleje rozmíchat ve vodě
- pro zvířata: vhodná inhalace, pokud bude chtít zvíře éterický olej vnitřně, začne ho olizovat
Kozlík a kočky: příběh z praxe
Náš kocour si kozlík velmi oblíbil. Když jsem ho přivezla domů, byl to jeden z mála éterických olejů, který ho zaujal a ke kterému zvídavě přičichával (obvykle prchá). Nedávno přišel potrhaný z kocouřích šarvátek, udělala se mu zvláštní podlitina na boku, kterou si rozdrápal, podle čumáčku měl zvýšenou teplotu a celkově s ním nic nebylo. Jasné příznaky k návštěvě veterinářky. Léčba by ale byla jasná – antibiotika, kterým jsem se chtěla vyhnout. Zkusila jsem mu dát inhalovat kozlík, nejdřív z dálky, poté se nechal i z blízka a nakonec olízal asi 1 kapku z mé ruky. Zajásala jsem. Párkrát jsme naše session opakovali, 3x po sobě slízal 1-2 kapky éterického oleje a poté již pouze inhaloval. Druhý den aplikace jsme zjistili, že kozlík zafungoval i jako odčervovač pro jeho střeva. Průběžně jsem mu také ošetřovala ránu s aloe vera a éterickými oleji. Po pár dnech čichání byl opět hravý, jako rybička.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) Teplý a suchý olej, stimuluje žaludek, střeva, čistí zrak, všelék. Potíže s nadýmáním, podporuje močení, usnadňuje léčbu kašle. Vhodný při různých vnitřních zraněních (vnitřně). Ženám přivolává menstruaci. Jedná se o bezpečný olej, dodržujte nízké dávkování, neužívejte dlouhodobě.
Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: Pixabay, literatura: 5. MATTIOLI, Pietro Andrea.