Kontryhel – ženský pomocník a rostlina věčného mládí

Kontryhel obecný latinsky Alchemila vulgaris je u nás hojně rostoucí bylinka, především v horách a podhorských oblastech. Ve středověku byla kontryhelu připisována kouzelná moc a byl rekvizitou alchymistů – odtud také jeho latinské rodové jméno – Alchemilla. V následujícím článku se dozvíte, jak kontryhel poznáte, k čemu se dá používat, těšit se můžete na kupu receptů! Mimo jiné na čaj proti silné menstruaci nebo vločkové karbanátky s kontryhelem a dalšími jarními bylinkami (u nás doma velmi oblíbené).

Kapičky tekutiny, které se shromažďují ve středu listů kontryhele, používali při svých pokusech vyrobit zlato středověcí alchymisté. List kontryhele také dříve symbolizoval plášť Madony, který skýtal ochranu ženě hledající pomoc. Německý název pro kontryhel je “Frauenmantel”, což v překladu znamená ženský plášť. Není to úžasně trefný název? Kontryhel také prý dokáže uchovat věčné mládí. Musíte ho ovšem trhat sama, nahá a bosá za květnového úplňku. V 18. století si prý ženy přikládaly listy kontryhele na prsa, aby jim vrátily tvar ztracený kojením.

Jak vypadá a kde ho najdeme?

Kontryhel je vytrvalá bylinka vysoká kolem 20 cm. Má vějířovité listy rozeklané do 7 až 9 laloků s pilovitým okrajem. Květy jsou drobné, žlutozelené. Celá rostlina je mírně ochlupená. Kvete od května do srpna.

V naší přírodě můžeme potkat několik variet kontryhele, léčivé jsou všechny a proto si nemusíme lámat hlavu s jejich rozlišováním. Kontryhel najdeme na vlhčích loukách, kolem potoků a cest především v horách a podhorských oblastech. V listech najdeme kapičku vody, kterou rostlina sama vylučuje. Můžete ji bez obav vypít.

Co se sbírá a kdy?

Sbírá se kvetoucí nať, to znamená listy, květy i stonky od května až do září. Listy a květy sušíme vcelku na teplém místě. Nejvhodnější dobou sběru je květen, krátce před plným rozkvětem. Naši velmi známí bylináři Jiří Janča a Josef A. Zetrich uvádějí jako nejvhodnější dobu sběru devátou hodinu ranní.

Jiní bylináři uvádějí jako nejvhodnější odpoledne za suchých a teplých dnů, kdy prý kontryhel obsahuje nejvíce léčivých látek. Přebrat si tyto informace můžeme jak chceme a vyrazit na kontryhel klidně ráno i odpoledne.

Co obsahuje nať kontryhele?

  • Třísloviny, hořčiny, malé množství kyseliny salicylové
  • Minerální látky, silici a organické kyseliny

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Kateřina Hrazdirová

Kateřina vystudovala Ochranu životního prostředí na Univerzitě Karlově. V roce 2015 dokončila Institut Aromaterapie, v roce 2016 začala studovat školu Přírodních terapií v Českém Krumlově. Masíruje, pracuje s Reiki a pořádá aromaterapeutické dílny zaměřené na výrobu přírodní kosmetiky a kurzy aromaterapie.

Co o sobě říká? „Příroda je mou velkou láskou, inspirací a zdrojem energie. Nejlépe se cítím v lese či na louce. Aromaterapie a bylinky jsou mým velkým koníčkem, svůj život si bez nich vůbec neumím představit.“

Přečtěte si podobné články