A univerzální prostředek do domácnosti. Já osobně mám doma vždy 3 oleje, říkám jim „základní olejová trojka“. Kromě kokosáku je to ještě konopný a dýňový. Kokosový olej je obzvláště v létě jen těžko zastupitelný. V koupelně i v kuchyni. Tak třeba na smažení palačinek nic lepšího neexistuje… A na tělo lehce přismažené od letního slunka asi taky ne. V článku se dozvíte na co všechno ještě tahle dobrota je. A taky proč je tuhý a ne tekutý jako jiné oleje.
Kokosový olej miluje pokožka. Je hydratující a ochlazující, tedy ideální vlastnosti do sluneční sezóny. A může být nějaké pleťová péče víc přírodní, než taková, co ji lze bez váhaní zbaštit? O jeho účincích na náš exteriér i interiér se trochu rozepíšu a přidávám pár receptů jak kosmetických, tak těch od plotny. Plus jednu aromaterapeutickou směs na dny, co potřebují pořádně a luxusně ovonět, směs stvořenou pro tento článek a pro kombinaci s kokosovým olejem.
Kokosový olej – tuk – máslo?
Název olej se asi používá nejčastěji. I když jde v podstatě o tuhý tuk, který se rozpouští při 25° C. Což zjistí každý, kdo si ho přibalí na letní dovolenou. Na tu je mimochodem skvělý doplněk, zastane totiž více úkolů najednou a šetří tím pádem místo v zavazadlech.
Kokosovník ořechoplodý Cocos nucifera
Tak se jmenuje palma, z níž jsou známe kokosové ořechy. Olej se získává z bílé dužniny ořechu, před zpracováním se naseká na plátky a usuší. Někdy jste se možná setkali s názvem „kopra“, tak to je právě tahle kokosová dužnina.
Obsahuje až 86% nasycených mastných kyselin, jsou to:
- Laurová
- Myristová
- Palmitová
- Kaprinová
- Kaprylová
Tedy mastné kyseliny středně dlouhého řetězce, lidské tělo je neukládá do tukových zásob, ale hned spotřebovává. Vysoký obsah právě těchto kyselin zajišťuje oleji/tuku dobrou stabilitu i tuhou konzistenci.
Výhody kvalitního kokosového oleje
- má antibakteriální vlastnosti a působí proti plísním
- je jedním z mála zdrojů kyseliny laurové (obsahuje ji mateřské mléko)
- napomáhá harmonizovat krevní cukr a krevní tlak
- podporuje imunitní systém a zažívání
- posiluje paměť a činnost mozku
- je dobře stravitelný
Obrázky tropických rájů bez typické siluety kokosové palmy? Nemožné…
Kromě turisticky lákavého vzhledu ale tahle palma nabízí mnohem víc. Užitek z jejích plodů – kokosových ořechů – jsme již probrali. Z listů palmy se vyrábějí střechy, rohože i oblečení. Tuhá vlákna ze skořápek ořechu se používají na výrobu hrubých rohožek, kartáčů, provazů, klobouků. Dnes už i u nás můžete zakoupit zeminu s obsahem kokosového vlákna nebo čisté jako mulčovací materiál. Existují kokosové uhlíky do vodních dýmek či pro vykuřování. Strom je tedy mnohostranně využitelný.
Jak se vyznat v kvalitě?
Trh je kokosovými oleji dosti nasycen. Je to už několik let hit a prodejci logicky jdou s dobou. Někdy může tedy být těžké najít ten správný olej. Sama jsem se párkrát nachytala. Moje zkušenost je, že nejlevnější oleje jsou „nic moc“. A ty hodně drahé jsou zas trochu „přeceněné“.
Takže zlatá střední cesta. Hledejte „Panenský za studena lisovaný bio“. Pokud je na obalu i informace, jak jsou palmy pěstované či nějaká zmínka o udržitelných zdrojích, jen dobře!
TIP redakce: O získávání a zpracování rostlinných olejů jsem už psala. Zajímá vás toto téma?
Kokosový olej jako balzám na pokožku
Jedná se o základní rostlinný olej hojně využívaný pro aplikaci na pokožku. Výhodou kokosového oleje pro masáže je, že chvíli zůstává na kůži a vytváří tak dobrou, sametovou skluznou vrstvu. Vhodný je pro sušší a mladší pleť. Tvoří ochranný film, zároveň zjemňuje a hydratuje.
Využívá se na vlasové zábaly suchých a poškozených vlasů a na ošetření pokožky po holení. Ochlazuje po spálení sluncem, osvědčuje se při zacelování ran, zvlhčuje pokožku.
Vyzkoušejte ho jako nejpřírodnější cestu odlíčení make-upu nebo pro pány jako balzám po holení.
TIP redakce: Unavená pleť? Vysušená, poškozená? Seznamte se, známe 7 olejových pokladů na pomoc!
Vegan základ pro domácí mastičky
Lze jej dobře využít jako základ pro domácí výrobu mastí (místo sádla, vazelíny). Pokud vadí, že se v teple rozteče, namíchejte ho s bambuckým nebo kakaovým máslem půl na půl a vydrží tužší i při vyšší teplotě. Výhodou je dlouhá trvanlivost díky obsahu nasycených kyselin. A rozhodně má takový základ lepší účinek na naši kůži než ropná vazelína.
Přidáním vosku ještě vlastnosti základu vylepšíte. Pokud nechcete použít vosk včelí, jsou dnes k dostání skvělé varianty rostlinných vosků (kokosový, jojobový a další).
A něco navíc!
Využijte ho v domácnosti! Jako prostředek na ošetření dřeva nebo jako krém na koženou obuv…
Recepty kosmetické
Základní masážní olej pro exotickou masáž podle Jana Kusmirka
Kokosový, jojobový, meruňkový smíchejte v přibližně stejném poměru a získáte skvělý masážní základ, lze použít samotný nebo pro přidání éterických olejů.
Nejvoňavější luxusní letní den
Jednoduchý tělový peeling (není určeno na obličej!) s krásnou vůní. Já používám třtinový cukr (tělové peelingy stejně dobře vytvoříte z mořské či jemnější himalájské soli nebo z mleté kávy). Směs je opravdu hodně voňavá, pokud chcete něco jemnějšího, uberte éterické oleje. Ale já ji chtěla voňavou. Někdy to prostě člověk potřebuje…
Navíc masáží třtinovým cukrem se pokožka krásně prokrví a provoní. Mícháte-li základ z kokosového oleje, nezapomeňte na to, že voní sám o sobě. A některé esence se s jeho kokosovou vůní nemusí zrovna dobře hodit dohromady. To jen taková rada praktika… Tuhle aroma směs jsem vyladila právě pro kombinaci s jemnou kokosovou vůní. Ideální pro použití před letní party, kde chcete zazářit! Budete díky ní mít výbornou náladu a dost energie na celou noc.
Základ
- Plastová dóza 50ml naplněná třtinovým cukrem
- Plastová lahvička 30ml na olejový základ a vůni
Aroma směs
- Olejový základ ½ kokosový olej, ¼ olej z vinných peciček, ¼ moringový olej
- 3 kapky kardamom
- 3 kapky rozmarýn verbenon
- 6 kapek limeta
- 4 kapky ylang ylang
- 1 kapka jasmín
- 2 kapky neroli
Směs olejů základních nejdříve rozpusťte ve vodní lázni do tekutého stavu, pak přidejte esence a pomalu vlijte do dózičky s cukrem.
TIP redakce: Kvalitní oleje pro kvalitní vlasy, jak je vybírat a používat, aby to fungovalo?
Partnerem článku je firma Yasminka
Po palmovém oleji kokosový?
Za mě je dost pravděpodobné, že podobné kampaně, jaké z posledních let pamatujeme stran palmového oleje, vyvolá v blízké době i produkce kokosového oleje. Mysleme na to již dnes a hledejme olej z udržitelných zdrojů od firem, o kterých víme, že se k přírodě chovají šetrně a rozumně.
Dnes je na trhu několik výrobku z Indie či Filipín, kde rostou kokosové palmy společně s banánovníky, plantáže jsou spravovány v souladu s ekologickým hospodařením.
Další bod je i naše vlastní odpovědná spotřeba, tedy používání v rozumné míře.
Osobně jsem ochutnala oleje z běžné monokultury a ty z kombinovaných zahrad a je to opravdu cítit. Olej je jemnější chutí i vůní, skoro jako by v něm byly trošku cítit i ty banány…
Kokosový olej jako kuchyňská stálice
V Indii se kokos považuje za posvátnou potravinu. Stará legenda praví, že ho lidé dostali jako dar od bohů. Za studena lisovaný olej je dobře stravitelný.
Jedná se o jeden z nejlepších olejů na smažení, jeho kouřový bod (tedy teplota, kdy se začíná přepalovat) je 190°C. Pokud byste nechtěli ve svém pokrmu ani náznak kokosové vůně, pořiďte si olej dezodorizovaný. Ale něco mu pak bude chybět…
Protože je tento olej při běžné pokojové teplotě tuhý, báječně se hodí pro přípravu polev, domácích čokolád a různého nepečeného cukroví. Dokáže nahradit máslo v křehkém těstě nebo v drobence (v kombinaci s namletými vločkami, cukrem / sirupem a namletými oříšky / semínky).
Recept na zdravý dezert či snídani
Ovocný crumbles s mandlovou drobenkou BEZ CUKRU
Na 4 porce použijte:
- 500g ovoce
- 50g kokosového oleje + trochu na vymazání forem
- 8 lžic javorového sirupu
- 125g špaldových vloček
- 100g madlí
- ¼ lžičky mleté vanilky
- Špetka soli
V misce si připravte drobenku smícháním vloček, namletých mandlí, vanilky a špetky soli s rozehřátým kokosovým olejem (tekutým) a větší částí sirupu. Nakrájené ovoce trochu osladíte sirupem a nasypete do 4 zapékacích misek lehce vymazaných kokosovým olejem, zasypete drobenkou a dáte zapékat do trouby na 180 stupňů 25 minut.
Dobrou kokosovou chuť! A zdar vašim kokosovým experimentům!
Autorka článku : Kateřina Polívková. Foto: autorka a Pixabay.com.
Vznik tohoto článku podpořila firma Yasminka, děkujeme.
Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100 % přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.
Zdroje:
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
- KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
- JOHARI, Harish. Ájurvéda: léčivá kuchyně: 200 vegetariánských receptů pro zdraví, rovnováhu a dlouhý život. Hodkovičky [Praha]: Pragma, c2007. ISBN 978-80-7349-086-7
- Dobroty. Beroun: Country Life, 2017, Léto 2017(20). ISSN 1805-5265.
- Kokosový olej – všestranný voňavý parťák: Kokosový olej a jeho všestranné využití v kuchyni, při péči o tělo a vlasy, ale také v domácnosti. www.eccevita.cz [online]. [cit. 2018-06-26]. Dostupné z: https://www.eccevita.cz/192-kokosovy_olej_-_vsestranny_vonavy_partak
- HANZLÍKOVÁ, Martina. ŠEDIVÝ, Zbyněk. Skripta Fytoterapie: Institut Aromaterapie, 2010.