Tak nějak bych přeložila slova básníka z 19. století, která vypovídají o léčivých účincích šalvěje. Jedna z nejpočetnějších a zároveň nejaromatičtějších rodin léčivých rostlin. Celý rod zahrnuje asi 700 -1100 druhů. Pojďme se podívat trochu více alespoň na 3 z nich, které lze často zahlédnout u nás. Jaké jsou jejich specifické vlastnosti a benefity pro lidské zdraví?
Šalvěje patří do čeledi hluchavkovitých. Jsou to kosmopolitní byliny a rozrůstají se prakticky po celém světě. V našich zeměpisných šířkách si svou pozornost vysloužila především šalvěj lékařská, která nesměla chybět v žádné lékárenské zahradě. Čím dál častěji si lidé do svých zahrad vysazují také intenzivně vonící šalvěj muškátovou a letní louky zdobí svou sytě fialovou barvou šalvěj luční. Všechny lze využít k léčebným účelům, každou tak trochu jinak.
Šalvěje pod lupou
Základní znaky všech šalvějí jsou stejné jako pro ostatní rostliny z čeledi pyskatých. Záměrně používám toto staré označení, neboť více vystihují tvar květů. Ty jsou vždy tvořeny z 5 částí různě srostlých, které tvoří tzv. pysky. Ty chrání tyčinku s pylem. Tvary pysků a celého květu se však mohou u různých šalvějí výrazně lišit.
U šalvěje luční si lze povšimnout dokonalého systému květu, který je účelně vytvořen pro ochranu pylu před větrem a deštěm a zároveň umožňuje hmyzu důmyslné opylování i s přenosem pylu na zadečku na jiný květ. Květ šalvěje muškátové nás ohromí nádhernými růžovo-fialovými listeny a šalvěj lékařská hraje ve svých lichopřeslenech všemi odstíny od bílé přes růžovofialovou, někdy až po sytě modrou barvu. U šalvějí se příroda opravdu kreativně vyřádila.
Listy jsou vždy uspořádány střídavě na čtyřhranném stonku a zpravidla bývají pokryty chloupky. Jejich velikost i tvar se naprosto liší. Největší listy má šalvěj muškátová, které mohou vypadat jako talíře a jsou hrubé na dotek. Na loukách s bohatou půdou na živiny roste šalvěj luční s dlouhými řapíkatými listy srdčitého tvaru. Sametově hebké a s porovnáním s těmi ostatními má poměrně malé listy šalvěj lékařská. V nich je na rozdíl od jejích kolegyněk také ukryto nejvíce účinných látek.
…