Před pár lety jsem absolvovala u Kateřiny Svobodové její kurz hojení ran pomocí éterických olejů. Od té doby recepty i poznatky na kurzu získané u nás doma i mezi mými klienty výrazně pomohly při hojení ran, často i velmi ošklivých. Dnes se s námi autorka podělí o pár svých tipů přímo v tomto článku. A v druhé části textu najdete i konkrétní éterické oleje vhodné pro hojení ran (naředěné v aloe vera).
Kateřina Svobodová Brooker spolu se svým mužem Johnem Brooker pro vás připravili 15dílný seriál z tajuplného a fascinujícího světa aromatických rostlin. Začtěte se do 7. dílu u šálku odpoledního čaje, ať si ho náležitě vychutnáte. 6. díl najdete tady. (For english version scroll down)
Péče o rány s esenciálními oleji – díl VII.
Hojení ran je velmi složitý proces a je důležité, aby ošetřující osoba měla základní znalosti o fyziologii hojení rány. S touto znalostí je potom možno rozpoznat abnormality, zvolit vhodné obvazy a poskytnout doporučení týkající se výživy, aby se pomohlo procesu hojení ran.
Stádia hojení ran
Základní procesy hojení jsou podobné u mnoha zranění, avšak variace existují vzhledem k místu poranění, závažnosti a rozsahu zranění, věku a stavu výživy pacienta.
- Zánětlivé stadium 1 – 3 dny
- Destrukční etapa 2 – 5 dní
- Proliferační stadium 3 – 24 dnů
- Fáze dozrávání 24 dní – 1 rok
Hojení ran je komplexní proces, který vyžaduje holistický přístup zahrnující posouzení fyzických, psychologických a sociálních faktorů ovlivňujících tento proces. Zvláštní péče je nutná u neléčivých (chronických) a komplikovaných ran, které mohou negativně ovlivnit kvalitu života jednotlivce a být velmi oslabující. Ošetřovatel musí být schopen řádně zhodnotit ranu, rozumět přípravkům pro ošetřování ran a zohlednit pacientovy preference, očekávání, podporu a potenciální péče o sebe.
Hlavní cíle při hojení ran
Péče o ránu neznamená pouze aplikaci obvazu, je důležité zvážit všechny ovlivňující faktory:
- Dosažení homeostázy rány.
- Prevence infekce a dalšího úrazu.
- Odstranění infikovaného materiálu a cizích těles.
- Údržbu integrity kůže.
- Podporu hojení ran.
- Dosažení normální funkce a pohodlí pacienta.
Vzdělávejte se v aromaterapii s námi! Seriál pro vás publikujeme zcela zdarma díky laskavé podpoře firmy Saloos.
Esenciální oleje a hojení ran
Esenciální oleje, rostlinné výtažky a rostlinné složky (listy, stonky, kořeny) se již po staletí používají v tradičních léčivech pro hojení ran. Některé z nejdůležitějších vlastností, kterými éterické oleje přispívají k hojení, jsou jejich antibakteriální a antivirové aktivity. Správná volba éterického oleje a jeho koncentrace jsou rozhodující.
Mezi další významné účinky patří snížení zánětu, svědění a bolesti a podpora enzymatických procesů na buněčné úrovni, které napomáhají granulaci, stimulují oběh a zvyšují celistvost kůže. Během posledních deseti let bylo v odborné literatuře provedeno velké množství klinických experimentů používajících éterické oleje.
Existuje seznam druhů rostlin z oblasti éterických olejů, které se používají v procesu péče o rány. Tyto oleje se používají v různých koncentracích podle požadavků (1 – 15% ředění), často v čerstvé šťávě z Aloe vera barbadensis.
Ty, které jsou používány nejčastěji, jsou:
- kadidlovník (Boswellia carterii),
- cedr (Cedrus atlantica),
- citron (Citrus sinensis),
- myrha (Commiphora molmol),
- levandule lékařská (Lavandula angustifolia),
- heřmánek pravý (Matricaria recutita),
- čajovník, tea tree (Melaleuca alternifolia),
- geránium (Pelargonium graveolens).
Cílem tohoto článku není podrobně popsat různé metody a přístupy k režimu péče o rány. Je důležité vzdělávat klienty a pečovatele o řízení ran. Asociace českých aromaterapeutů provozuje dvoudenní kurz o léčbě ran, kde jsou vysvětleny všechny principy, sestra dává praktické příklady různých druhů obvazů, studenti jsou seznámeni s širokým výběrem obvazového materiálu a nakonec s využitím éterických olejů pro vybrané případy.
Jeden z těchto případů je popsán na internetových stránkách Asociace českých aromaterapeutů (Pozn. redakce – pouze v členské sekci) v nedávno publikované sérii o klinické aromaterapii (Wound healing with essential oils – A case study; anotováno v češtině).
© Kouzlo vůní, Kateřina Svobodová
Kateřina Svobodová Brooker (BSc Hons, PhD)
Po emigraci do Británie pracovala na katedře botaniky Glasgow University a udělala doktorát na Farmaceutické Fakultě se specializací na rostlinnou biochemii a využití přírodních produktů. Jako jedna z prvních byla zodpovědná za výzkum aromatických rostlin z hlediska botaniky, fyziologie, biochemie a biotechnologie, zkoumat aromatické rostliny byl její sen, za kterým si šla celou svoji kariéru.
Publikovala v odborných časopisech (přes 100 odborných a populárních článků) a měla přes 70 odborných příspěvků na mezinárodních konferencích – v Evropě, Israeli, Japonsku, Koreji, Brazilii a USA. Pracovala jako editorka pro CAB Abstracts on Aromatic and Medicinal Plants (Commonwealth Agriculture Bureau) a též jako poradce ve výboru BHTA (British Herb Trade Association).
Aktuálně žije po většinu roku v ČR a aktivně zde vyučuje při Asociaci českých aromaterapeutů. Je vdaná a má 2 syny, kteří žijí v zahraničí. Při psaní seriálu jí vypomáhá i její manžel John Brooker.
Autorkou článku je Kateřina Svobodová, předmluva: Michaela Lusílija Makulová, foto: Pixabay, archiv Kateřiny Svobodové.
Partnerem seriálu pro rok 2018 je firma Saloos. Díky této laskavé podpoře vám seriál přinášíme zcela zdarma.
Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.
Wound care and essential oils – part VII.
Wound healing is a very complex process and it is important that a nursing person has a basic understanding of wound physiology. Consequently that person would be able to recognise abnormalities, select appropriate dressings and provide recommendations on nutrition to help the wound healing process.
The stages of wound healing
The basic processes of healing are similar for many wounds, however variations exist due to location, severity and extent of injury, the age and the nutritional state of the patient.
- The inflammatory stage 1-3 days
- The destructive stage 2-5 days
- The proliferative stage 3-24 days
- The maturation stage 24 days – 1 year
Wound healing is a complex task that requires a holistic approach involving assessment of the physical, psychological and social factors that impact upon this process. Special care is required for the non-healing (chronic) and complicated wounds that can negatively impact on the individual’s quality of life and be extremely debilitating. The carer has to be able to assess the wound properly, understand the range of wound care products, and take into account the patient’s preferences, expectations, support and self-care potential.
The main objectives of wound management
- Wound management is not just the application of a dressing, it is important to consider all influencing factors:
- Achievement of wound haemostasis
- Prevention of infection and further injury
- Debridement of infected material and removal of foreign bodies
- Maintenance of skin integrity
- Promotion of wound healing
- Achievement of normal function and patient comfort
Essential oils and wound healing
Essential oils, plant extracts, and plant components (leaves, stems, roots) themselves have been used for centuries in traditional medicines for wound healing. Some of the most important properties that EO contribute to the healing process are their antibacterial and antiviral activities. The correct choice of EO and its concentration are crucial. Other significant effects include reduction in inflammation, itching and pain, and support for enzymatic processes at the cellular level that help granulation, stimulate circulation and increase skin integrity. During the last 10 years a large number of clinical experiments using EO were carried out and described in the scientific literature. There is a list of EO plant species that are used in the process of wound care; those that are used most frequently are Boswellia carterii, Cedrus atlantica, Cinnamomum camphora, Citrus sinensis, Commiphora molmol, Lavandula angustifolia, Matricaria recutita, Melaleuca alternifolia and Pelargonium graveolens. These oils are used in various concentrations according to requirements (1-15%), often in Aloe vera barbadensis fresh juice.
It is not the aim of this article to describe in detail various methods and approaches to a wound care regime. It is important to educate clients and carers on wound management. ACA runs a two day course on Wound Healing, where all principles are explained, a nurse gives practical examples of various types of dressings, the students are introduced to the wide choice of dressing material and finally to the use of EO for selected cases.
One of these cases is described on the ACA website in the recently published series on Clinical Aromatherapy.