Kateřina Svobodová Brooker: Stres a éterické oleje #9

Stres. Dohání nás na každém kroku. Vyzrajte na něj s éterickými oleji! Neroli, měduňka, hořký pomeranč nebo heřmánek? Vyberte si podle toho, odkud stres pramení. Vše vám autorka vysvětlí v článku. A pak už jen čichejte a pozorujte, jak se místo honění začínáte usmívat a uvnitř vás se rozprostírá blažený klid.

Kateřina Svobodová Brooker spolu se svým mužem Johnem Brooker pro vás připravili 15dílný seriál z tajuplného a fascinujícího světa aromatických rostlin. Začtěte se do 9. dílu u šálku odpoledního čaje, ať si ho náležitě vychutnáte. 8. díl najdete tady. (For english version scroll down)

Fascinující svět aromatických rostlin – seriál (Amazing Aromatic Plants)

Chronický stres

Chronický stres může vést ke snížení kognitivních výkonů, vysokému krevnímu tlaku, nespavosti, únavě a poškozenému imunitnímu systému. Strach ze stresu sám o sobě může zhoršit tyto škodlivé účinky, včetně navození větších výkyvů hladin stresového hormonu kortizolu.

Mírný stres

Mírná reakce na stres může ve skutečnosti zlepšit zdraví, zvýšit koncentraci a kreativitu a zvýšit hladiny hormonů podporujících růst. Lidé s optimistickou vírou reagují méně na stres a jsou méně náchylní k zánětům.

Stresová odezva je také úzce spojena s naší stravou – lidé na zdravé stravě vykazují nižší hladiny kortizolu a mají lepší výsledky při testování emocionálního zpracování, paměti a schopností řešit problémy. Pravidelné cvičení různých typů, včetně jógy, ovlivňuje oblasti mozku, které jsou zodpovědné za strach a úzkost. Cvičení může pomoci s mnoha různými aspekty psychologické pohody: paměť, kreativita, nižší hladina úzkosti, vyšší pozornost, dlouhodobý výhled a snadnější řešení problémů.

Stres nebo klinická deprese?

Lékaři definují depresi jako přetrvávající nízkou náladu, pocity pochybností a sebepoškozování, trvající déle než dva týdny. Lidé postrádají energii a motivaci po celou dobu a nemají radost z toho, na co jsou zvyklí. Je to doprovázeno změnami v chuti k jídlu a ve zhoršeném spánku. Deprese se vždy vyskytovala v populaci, někdy pod různými názvy: melancholie, nervové poruchy nebo jen “nervy”. Od roku 1988 jsou k dispozici léky, které působí na zvýšení hladiny signální molekuly v mozku = serotoninu, a na trhu se nyní nachází přibližně 40 různých typů těchto produktů. Miliony pacientů jsou vděčni za tuto léčbu, nicméně mnoho lidí je užívá, i když to není nutné.

Tip redakce: Autorka článku vydala v roce 2018 svoji publikaci, která vás opravdu vtáhne do útrob fascinujícího světa aromatických rostlin!

Doplňková a alternativní medicína

Tento přístup zahrnuje poradenství, podpůrné skupiny, cvičení, masáže, různé nekonvenční terapie a používání éterických olejů (EO). Nejvíce zkoumaný EO je z levandule lékařské (Lavandula angustifolia). Tradiční terapeutické použití je založeno na sedativních, karminativních, antidepresivních, antikonvulzních, protizánětlivých, antispazmodických a analgetických účincích. Dvě hlavní složky jsou linalool (asi 51 %) a linalylacetát (asi 35 %). Olej se rychle vstřebává přes kůži a rychle se zjistí v krvi. Aplikace může být buď inhalací nebo masáží. Různé studie vykazují významné účinky na snížení úzkosti a stresu.

Vzdělávejte se v aromaterapii s námi! Seriál pro vás publikujeme zcela zdarma díky laskavé podpoře firmy Saloos.

Ostatní éterické oleje testovány a doporučeny pro snížení stresu

Úzkost s emoční nestabilitou a nespavostí

  • Neroli nebo Petitgrain z pomeranče hořkého (Citrus aurantium var. amara (flos, fol))
  • Meduňka (Melissa officinalis)
  • Majoránka (Origanum majorana)

Úzkost s agitací

  • Pomeranč hořký (Citrus aurantium var. amara (per))
  • Meduňka (Melissa officinalis)

Mírná deprese

  • Kadidlo (Boswellia carterii)
  • Meduňka (Melissa officinalis)
  • Heřmánek římský (Chamaemelum nobile)
  • Majoránka (Origanum majorana)
  • Mandarinka (Citrus reticulata (per))
  • Tymián (Thymus vulgaris (cht. geraniol or thymol))
  • Geránium (Pelargonium graveolens)
  • Šalvěj muškátová (Salvia sclarea)
  • Rozmarýn (Rosmarinus officinalis (cht cineole, camphor))

Pozn. redakce: flos – květ, fol – list, per – oplodí, cht – chemotyp (může být důležitý z hlediska bezpečnosti použití éterického oleje)

Placebo efekt: vítězství mysli nad hmotou?

Placebos jsou inertní pilulky používané v klinických studiích. Účastníci studie jsou náhodně rozděleni do dvou skupin: polovina užívá zkoušené léky, druhá polovina užívá identicky vypadající cukrovou pilulku. Bez účinné látky by placebo nemělo mít žádné účinky. Často však vykazuje měřitelné léčebné změny, což způsobuje uvolňování přírodních analgetik a hormonů – vše proto, že lidé takový účinek očekávají. Antidepresiva vykazují mnohem větší účinnost než jiné běžně předepsané léky – asi třetina lidí vykazuje významné zlepšení. Těžká deprese by měla být léčena lékařem, aby se zjistilo, zda je antidepresivum tou správnou volbou pro konkrétní problém.

Následující článek shrnuje aspekty tohoto výzkumu a obsahuje mnoho důležitých odkazů;

  • Han, SN a Ardilla AP Snižuje léčba pomocí EO levandule úzkost u žen během situací vyvolávajících stres? Int Journal of Clinical Aromatherapy, 2015, svazek 10, číslo 2, str. 32-40
  • Také Kateřina Velebová ukončila diplomovou práci na Institutu aromaterapie v Praze 9 = AČA na téma Stres a aromaterapie, AČA 2018 (konzultant Petr Novak), doporučuji její práci v souvislosti s tímto tematem.

© Kouzlo vůní, Kateřina Svobodová

Kateřina Svobodová Brooker (BSc Hons, PhD)

Kateřina Svobodová – Brooker & John Brooker

Po emigraci do Británie pracovala na katedře botaniky Glasgow University a udělala doktorát na Farmaceutické Fakultě se specializací na rostlinnou biochemii a využití přírodních produktů. Jako jedna z prvních byla zodpovědná za výzkum aromatických rostlin z hlediska botaniky, fyziologie, biochemie a biotechnologie, zkoumat aromatické rostliny byl její sen, za kterým si šla celou svoji kariéru.

Publikovala v odborných časopisech (přes 100 odborných a populárních článků) a měla přes 70 odborných příspěvků na mezinárodních konferencích – v Evropě, Israeli, Japonsku, Koreji, Brazilii a USA. Pracovala jako editorka pro CAB Abstracts on Aromatic and Medicinal Plants (Commonwealth Agriculture Bureau) a též jako poradce ve výboru BHTA (British Herb Trade Association).

Aktuálně žije po většinu roku v ČR a aktivně zde vyučuje při Asociaci českých aromaterapeutů. Je vdaná a má 2 syny, kteří žijí v zahraničí. Při psaní seriálu jí vypomáhá i její manžel John Brooker.

Autorkou článku je Kateřina Svobodová, předmluva: Michaela Lusílija Makulová, foto: Pixabay, archiv Kateřiny Svobodové.

Partnerem seriálu pro rok 2018 je firma Saloos. Díky této laskavé podpoře vám seriál přinášíme zcela zdarma.

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

Stress and essential oils – part IX.

Chronic stress

Chronic stress can lead to reduced cognitive performance, high blood pressure, insomnia, fatigue and a compromised immune system. The fear of stress itself can worsen these harmful effects, including greater fluctuations in the levels of the stress hormone cortisol.

Moderate stress

A moderate stress response can actually improve health, boost focus and creativity and raise levels of growth-promoting hormones. People with optimistic beliefs react less to stress and are less likely to develop inflammation. The stress response is also closely connected with our diet – people on a healthy diet show lower levels of cortisol and they perform better in tests of emotional processing, memory and problem-solving abilities. Regular exercise of various types, including yoga, influences the brain areas responsible for fear and anxiety. Exercise can help with many different aspects of psychological well-being: memory, creativity, anxiety relief, attention, long-term focus and problem-solving.

Stress or clinical depression?

Doctors define depression as a persistent low mood, feelings of doubt and self-loathing, lasting for more than two weeks. People lack energy and motivation all the time and do not enjoy the things they used to. There are also changes in appetite and sleeping patterns. Depression has always been with us, sometimes under different names: melancholia, nervous breakdown or just ‘nerves’. Since 1988, drugs that work by boosting levels of the brain-signalling molecule serotonin have been available, and around 40 different types of these products are now on the market. Millions of patients have benefited from these pills, however, many people take them even if it is not necessary.

Complementary and alternative medicine

This approach includes counselling, support groups, exercise, massage, various non-conventional therapies and the use of EO. The most investigated EO is from Lavandula angustifolia. Traditional therapeutic uses are based on sedative, carminative, anti-depressant, anti-convulsive, anti-inflammatory, antispasmodic and analgesic effects. The two main components are linalool (about 51%) and linalyl acetate (about 35%). The oil is rapidly absorbed through the skin and is rapidly detectable in the blood. Application can be by inhalation or by massage. Various studies show significant effects on decreased anxiety and stress.

Other EO tested and recommended for reducing stress

Anxiety with emotional instability and insomnia

  • Citrus aurantium var. amara (flos, fol)
  • Melissa officinalis
  • Origanum majorana

Anxiety with agitation

  • Citrus aurantium var. amara (per)
  • Melissa officinalis

Light depression

  • Boswellia carterii
  • Melissa officinalis
  • Chamaemelum nobile
  • Origanum majorana
  • Citrus reticulata (per)
  • Thymus vulgaris   (cht. geraniol or thymol)
  • Pelargonium graveolens
  • Salvia sclarea
  • Rosmarinus officinalis  (cht cineole, camphor)

Placebo effect: Mind over matter?

Placebos are inert pills used in clinical trials. Trial participants are divided randomly into two groups: half take the drug being tested, the other half take an identical-looking sugar pill. With no active ingredient, the placebo shouldn’t have any effects. However, it often shows measurable healing changes, triggering the release of natural painkillers and hormones – all because of people’s expectations. Antidepressants show a much bigger placebo effect than other commonly prescribed medicines – about a third of people show significant improvements. Severe depression should be treated by a doctor to assess whether an antidepressant is the right choice for a particular problem.

The following article summarizes aspects of this research and contains many important references;

  • Han, SN and Ardilla AP  Does therapy using lavender EO reduce anxiety in women during stress-inducing situations? Int Journal of Clinical Aromatherapy, 2015, Vol 10, Issue 2, pp 32-40
  • Also Katerina Velebova , finished her diploma work on the theme, Stress a aromaterapie, ACA 2018 (consultant Petr Novak), her work is highly recommended.

© Kouzlo vůní, Kateřina Svobodová

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články