Mezi oblíbené přírodní kosmetické suroviny patří kromě rostlinných produktů také některé plody země. Můžeme jim říkat hlína, bahno nebo ustáleně jíl. V tomto článku se zaměříme na to, z čeho se jíly skládají a jak je můžeme využít v přírodní kosmetice!
Jíly se vyskytují v mnoha různých barvách, dle složení minerálů a také svých účinků. Mezi nejznámější patří jíl bílý neboli též kaolín (mimo jiné se používá při výrobě porcelánu a v dalším průmyslu). Bývá též součástí přípravků k vnitřnímu užití při problémech s průjmem. Absorbuje totiž vodu a poté rychle vysychá, čehož využíváme při výrobě čistících pleťových masek. Díky této vlastnosti napomáhá regulovat kožní maz a vytahovat z pokožky nečistoty. Kaolín je dále základem všech ostatních jílů, které však obsahují mnohem více minerálních látek a mají tak specifické využití například proti zánětům a dalším pleťovým neduhům.
Všestranný marocký jíl
Asi nejznámější, nejvšestrannější a na trhu nejčastěji se vyskytující je marocký jíl neboli Ghassoul (také Rhassoul apod.) Arabské “ghassala” znamená totiž “mýt se”. Vedle arganového oleje se jedná o další z pokladů Maroka pro péči o celé tělo. Zde se také nachází jediné jeho naleziště. Bývá přezdíván též “mýdlový kámen”, protože přesně tak se dá použít. V dobách, kdy ještě nebylo na světě mýdlo, jak ho známe dnes, se k osobní hygieně především v zemích Orientu, používaly vonné oleje a také marocký jíl. Výhodou je, že pokožku neodmašťuje, nezbavuje jí tak její přirozené ochranné bariéry, ale zároveň ji skvěle očistí a vyživí. Vždyť i divoká zvířata se často svých parazitů zbavují právě bahenními koupelemi!
Marocký jíl se používá při péči o vlasy, pleť i celé tělo. Obsahuje cenné minerály jako je hořčík, železo, zinek fosfor a draslík, které mu dodávají typickou barvu a také vyživují kůži.
Jíl smícháme s vodou nebo ještě lépe s hydrolátem z růže a aplikujeme na vybraná místa. Necháme zaschnout nebo jemně masírujeme pokožku a smyjeme. Pro exkluzivní účinky můžeme také jílový zábal zkombinovat s éterickými či rostlinnými oleji.
Pozor! Doporučuji však připravit si vždy čerstvou dávku, neboť díky obsažené vodě by směs mohla rychle vyschnout nebo se naopak zkazit.
Péče o pleť
Jíly můžeme využít pro každodenní čištění pleti. Z jílu a vody vytvoříme kašičku, kterou pleť jemně masírujeme. Tím tak odstraňujeme odumřelé buňky, jemně pleť vyživujeme a zbavujeme ji nečistot, aniž bychom ji vysušovali. Omyjeme vodou a následně doporučuji vyživit 3-4 kapkami vhodného rostlinného oleje. Pro každodenní čištění pleti doporučuji jíl bílý, růžový nebo marocký (ten mívá hrubší strukturu), které jsou nejjemnější, a tak vhodné i pro citlivou pleť. K hloubkovému čištění pleti doporučuji vyrobit si masku dle typu naší pleti a použít jednou za týden či 14 dní.
Někdy je potřeba chvíli experimentovat a jíly mezi sebou kombinovat, než zjistíme, který je pro nás ten pravý.
Čistící maska pro aknózní pleť
- 4 lžičky zeleného jílu
- cca 3 lžičky mátového hydrolátu
- půl lžičky aktivního uhlí
- 1 kapka éterického oleje levandule
Ingredience pečlivě promícháme a naneseme na čistou pleť. Necháme zaschnout, až maska začne lehce praskat a poté důkladně smyjeme. Na závěr je pleť vhodné ještě tonizovat hydrolátem.
Tato maska má lehce vysušující účinky, proto doporučuji používat maximálně jednou týdně. Je však skvělá proti zánětům a reguluje přílišnou mazutvorbu. Absorbuje na sebe toxiny a pleť zklidňuje a desinfikuje.
Partnerem článku je firma Yasminka
Tělové bahenní zábaly
Kdo někdy neslyšel o bahenní lázni či zábalu, jako by nebyl! Ve wellness zařízeních se často setkáme se zábaly z mrtvého moře či s obsahem rašeliny. Vždy se jedná o zábaly s velkým obsahem minerálních látek a je skvělé, že si takové můžeme dopřát i doma!
V ideálním případě si zapálíme vonnou svíci a necháme si připravit zábal blízkou osobou a aplikovat na celé tělo či část, kterou chceme opečovat. Směs jílu a vody by měla mít kolem 40 °C a opět doporučuji použít spíše vodu květovou (hydrolát) než obyčejnou vodu. Pokožku je vhodné poté zakrýt folií, aby jílový zábal rychle nevyschl, a nechat působit minimálně 20 min.
Zelený jíl využijeme k celkové detoxikaci organismu. Skvělý je také jako obklad na místa postižena zánětem, včetně bolavých kloubů a svalů. Je vhodný také pro hojení ran a zmenšení otoků, proto bude skvělý také na unavené a oteklé nohy. Z jílů má nejlepší detoxikační schopnosti. Vhodný je též na ošetření ekzémů a lupénky.
Žlutý jíl díky obsaženému manganu a železu pokožku prokrvuje a rozproudí v ní lymfu, proto se osvědčil při obkladech na celulitidu i jako prevence proti vráskám
Asi dvě polévkové lžíce také můžeme přidat do každé koupele či použít jíl k čištění pokožky při sprchování.
Vlasová péče
U vlasové kosmetiky se nejvíce osvědčil jíl marocký. Bývá častou součástí přírodních šampónů, ale využít se dá i samostatně.
Směs vody a marockého jílu naneseme k pokožce hlavy a necháme působit. Poté vlasy promneme jako při klasickém mytí šamponem a důkladně smyjeme. Pokud máme extra mastící se vlasy, můžeme postup opakovat. Jíl absorbuje přebytečný maz a minerály pomohou pokožku hlavy vyživit. Vlasy nejsou vysušovány pěnivými přípravky a zůstanou krásně lesklé.
U mastných vlasů je potřeba trocha trpělivosti, než si pokožka hlavy zvykne a přestane zvýšený maz produkovat. U suchých vlasů jsou výsledky rychlejší, neboť pokožka hlavy je vyčištěna, aniž by byla vysušována jako v případě klasicích šampónů.
Pokud máme zánětlivou pokožku hlavy, použijeme jednou týdně zábal ze zeleného jílu a necháme jej déle působit.
Autorka článku: Katka Tšponová. Foto: Pixabay.com
Vznik tohoto článku podpořila firma Yasminka.
Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100 % přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.