Jedle a smrk jako posila ducha v našem prostoru

Oba jehličnaté stromy patří do rodu borovicových. Oba mají významné zastoupení pro užití v lidové medicíně a oba měli (pozn. redakce: schválně tady nechávám Verči původní měkké “i”, protože stromy vnímáme jako živé bytosti, tak nás omluvte…) významné postavení v kultuře našich předků. O tom a také jak je lze využít nejen jako vánoční stromeček, je tento článek.

Přestože se botanici víceméně shodují, že z flóry časového úseku mezi dobou ledovou a neolitem není na našem území už téměř nic, některé stromy lze stále považovat za původní. Jedním z nich je například jedle. Spolu s dubem a smrkem tvoří smíšené lesy, které se na našem území dnes vyskytují nejčastěji.

Smrk je nenáročná alternativa

Smrk ztepilý tvoří více jak polovinu našich lesních porostů

Smrk ztepilý Picea abies je stálezelený strom se špičatými jehlicemi, které jsou rozmístěny kolem dokola svých načervenalých větviček, může dorůstat výšky až 60 m. Na našem území je to nejčastěji se vyskytující lesní porost, který se začal vysazovat namísto původních listnatých a smíšených lesů. Současné smrkové monokultury tvoří více jak polovinu lesních dřevin na území České republiky.

Není se čemu divit.  Smrk je poměrně nenáročný strom a ujme se téměř kdekoliv. Původně tvořil horské a podhorské lesy od nadmořské výšky 800 m, současně tvoří také okrasné dřeviny v městských parcích, ale i v soukromých zahradách.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Veronika Němcová

„Nejraději trávím čas v přírodě. Nalézám v ní inspiraci, poučení i útěchu. Jsem fascinována její rozmanitostí a důmyslností. Vnímám ji jako dar, který je tu pro naši radost i užitek. Věřím, že vše má svůj smysl a zákon a proto hledám souvislosti a logická vysvětlení.“

Veronika trávila několik let cestováním. Po návratu do České republiky vystudovala geografii pro pedagogy, na matěřské dovolené absolovala Institut aromaterapie v Praze. Nyní žije v rakouském Tyrolsku, kde vystudovala Innsbruckou Kräuterschule. V minulém roce dokončila Aromaterapeutickou akademii PRIMAVERA v Německu a je členkou mezinárodní asociace aromaterapeutů IFPA. Vyučuje na Institutu Aromaterapie v České republice předmět Úvod do fytoterapie a pořádá různé workshopy a semináře v Česku i zahraničí.

Přečtěte si podobné články