Jak si ulevit aromaterapií od stresu?

Stresu a jeho působení jsme více či méně vystaveni každý den. Stres je pro nás život důležitý, pomáhá našemu organismu se přizpůsobovat a reagovat na události kolem nás. Ovšem když jeho intenzita překročí zdravou hranici a působí příliš dlouho, má to negativní dopad na naše zdraví. Jak nám mohou pomoci prostředky aromaterapie, si uvedeme v následujících řádcích.

Co je to stres?

Stres = reakce na nadměrnou zátěž nebo na ohrožení nepříznivými vlivy. Fyziologický stres, neboli eustres, je druh stresu, při kterém cítíme nadšení, stimuluje nás k vyššímu výkonu (např. při sportu nebo při zaměstnání, které nás baví). Distres je chronický/traumatický stres, který nám škodí. Faktory, které ke stresu vedou, se nazývají stresory a mají různý charakter.

Do stresorů se řadí:

  • chemické → toxiny, drogy, kouření, alkohol
  • fyzikální a environmentální → změny teploty, hluk, vibrace, ostré světlo, stísněný pracovní prostor
  • biologické → infekce
  • sociální prostředí a interakce → vztahy mezi lidmi, společenské normy (pravidla, termíny, zákazy, předpisy) rozchod, ztráta zaměstnání, narození dítěte, úmrtí blízkého..
  • duševní vypětí
  • životní styl → nedostatek spánku, shon = neboli život v poklusu, workoholismus
  • algické → bolest
  • psychické postoje, osobnostní rysy → melancholie, pesimismus, negativismus

Dlouhodobý hněv nebo např. smutek se řadí do stresorů emočních, které když působí dlouhodobě, také významně ovlivňují naše zdraví.

Stresová reakce

Stres má několik fází. Při první fázi – poplachové – dojde k vyplavení hormonů, které mají vliv na metabolismus cukrů, bílkovin a tuků. Hlavním cílem je mobilizovat organismus a dodat energii pro mozek, zvýšit tepovou a dechovou frekvenci a přesunout krev z oblasti břicha do svalů. Reakcí má být útok nebo útěk. Reakce by měla být krátkodobá a tělo poté potřebuje nějaký čas k regeneraci. V druhé fázi – rezistence – organismus se stresem bojuje a snaží se na něj adaptovat nebo ho zdolat. Tím, že hormony z první fáze působí příliš dlouho, dochází k hubnutí a k oslabení imunity. Ve třetí fázi – vyčerpání – dochází k rozvoji stresové nemoci případně až ke smrti.

Do nemocí, které se vážou na dlouhodobé působení stresu, se řadí:

  • změny držení těla, zvýšené svalové napětí, nesprávný dýchací stereotyp
  • pocity napětí a úzkosti, podrážděnost, poruchy koncentrace, pokles sebedůvěry, nerozhodnost, nespavost, únava
  • žaludeční vředy, vysoký tlak krevní, poruchy imunity (častá nemocnost), sexuální dysfunkce, obezita, menstruační obtíže, poruchy trávení, kožní problémy, bolesti hlavy nebo zad…
  • chronická únava, psychosomatické obtíže, psychické poruchy

Partnerem článku je firma Yasminka

Jak si ulevit s aromaterapií?

Co nám voní, to nám pomáhá…

Éterické oleje a hydroláty nabízejí celou škálu, jak zmírnit projevy stresu. Tím, že má stres mnoho podob a na každého působí jinak, i volba vhodných olejů bude individuální. Při výběru se řídíme nosem, aneb co nám voní, to nám pomáhá.

Silně zklidňujícím olejem je levandule úzkolistá. Je vhodná pro řešení úzkostí, nespavosti, napětí, frustrace, podráždění i bolestí, které plynou z dlouhodobého působení stresu. Krásně se doplňuje s mandarinkou. Tato kombinace je vhodná například na zklidnění před spaním. A je velmi oblíbená i u dětí.

Je-li na vás mandarinka příliš sladká, můžete vyzkoušet jakýkoli jiný citrus. Protistresově působí všechny. Bergamot působí sedativně, je vhodný při únavě a nespavosti. Citron pomáhá vyčistit hlavu, je-li plná zmatku. A pomeranč sladký působí antidepresivně, uvolňuje, rozradostňuje a zklidňuje. Grep je výborný na ovlivnění hněvu, frustrace, podráždění a tenze. Pomeranč a grep se ve směsi účinky i vůní krásně doplňuje s kardamomem. Ten je výborný také na únavu (i chronickou), vnáší radost a pozitivitu.

Zkombinujte aromaterapii s prohloubením dechu

Uvolnění a zklidnění dosáhneme i s využitím dechového cvičení. Mnoho z nás dýchá pouze povrchově. To ovlivňuje také držení těla (které se tím mění). Když se věnujeme dechovému cvičení, přivádí nás to zpět k sobě, do svého těla, které si tak můžeme lépe uvědomit. U dechových cvičení můžeme využít éterické oleje, které působí na prohloubení dechu a tím i na zklidnění, a také oleje, které nás stahují dolů a uzemňují.

Éterické oleje k prohloubení dechu a zklidnění

Vhodná je máta levandulová, která ovlivňuje dýchání a zklidňuje. Dýchání harmonizuje a prohlubuje také kadidlo, které dále působí i sedativně. Vetiver, pačule a santal uzemňují, jsou to oleje vhodné k meditaci, k napojení na své tělo a na sebe sama.

Nebo zkuste další vůně

A jaké další oleje jsou vhodné na působení proti stresu? Březule balzámová je krásně harmonizující a jemná. Cedr atlaský dodává stabilitu a nastoluje vnitřní klid. Elemi zklidňuje mysl a působí podobně jako citron na přehlcenou hlavu. Heřmánek modrý při úzkosti a nespavosti. Heřmánek římský také na nespavost a na tenzi a podrážděnost.

A jak aplikovat?

Při zvýšeném napětí fyzickém i psychickém je volbou č. 1 masáž. Napětí ovlivníme i  koupelí před spaním. Správnou volbou olejů ovlivníme i usínání a kvalitu spánku. U cvičení a meditací využijeme aplikaci olejů prostřednictvím aromalampy nebo difuzéru. Potřebujeme-li ovlivnit psychiku v průběhu dne, použijeme inhalační tyčinku nebo lahvičku se solí s nakapanou směsí éterických olejů.

K tomu popíjejte hydroláty vnitřně

Psychické nastavení můžeme ovlivnit i užitím hydrolátů vnitřně. Pokud není napsáno jinak, užívat 1 PL do lahve vody a popíjet během dne.

Volit můžeme hydroláty:

  • bergamot → úzkost, nespavost, sedativum (1 ČL do sklenice vody a pít 3x denně)
  • heřmánek modrý → vztek, agrese, nespavost (1 ČL do sklenice mléka i rostlinného před spaním)
  • neroli → úzkost, strach
  • kadidlo → duševní rigidita
  • šalvěj muškátová → úzkost, strach, deprese
  • levandule úzkolistá → sedativní, nespavost, nervozita, únava

Pozn. redakce: K vnitřnímu užití je možné použít jen 100% hydroláty bez jakýchkoliv konzervantů.

Upozornění na závěr. Při používání éterických olejů a hydrolátů si vždy zkontrolujte možné kontraindikace a bezpečnostní doporučení.

Vznik tohoto článku podpořila firma Yasminka.

Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100% přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.

Použitá literatura:

  • BOSSON, Lydia. Hydrosol therapy. Singing dragon, 2018. 264 s. ISBN 978-1848194236.
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Women Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • VEČEŘOVÁ – PROCHÁZKOVÁ, Alena – HONZÁK, Radkin. Stres, eustres, distres. Interní medicína pro praxi [online]. 2008, 10 (4), s. 188 – 192. [cit. 31.7.2019]. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/int/2008/04/09.pdf
  • WORWOOD, Valerie Ann. Voňavá lékárna. Praha: One Woman Press, 2012. 584 s. ISBN 978-80-86356-47-1.

Petra Hyťhová

Petra je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů. Vede kurzy aromaterapie a holistické aromaterapeutické masáže. Ve své odborné praxi se kromě fyzioterapie a aromaterapie věnuje reflexní zónové terapii dle Hanne Marquardt. Při práci s klientem propojuje jednotlivé léčebné metody v komplexní ošetření tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

„Naprosto jsem propadla kouzlu aromaterapie a reflexologie. Díky těmto metodám přestávám nahlížet na zdraví člověka klasickým pohledem západní medicíny a více směřuji k hledání a řešení příčin onemocnění, ne jen k léčení důsledků.“

Přečtěte si podobné články