Spánek je základní fyziologickou potřebou nezbytnou pro správnou regeneraci organismu. V antickém Řecku sestupoval každou noc na zem bůh spánku Hypnos, který uspával všechny živé tvory a dával jim sny. My už na tohoto boha nevěříme a možná právě proto máme tak často různé obtíže se spánkem. Já jsem se k problematice obtíží se spánkem dostala ve své praxi v poslední době tolikrát, že mne to inspirovalo k napsání tohoto článku.
V následujícím článku si povíme o tom, proč je spánek důležitý, jak se mění v závislosti na věku člověka, které éterické oleje nám mohou se spánkem pomoci a čekají vás také jednoduché recepty, které vám i vašim dětem umožní lépe spát.
Proč je spánek důležitý?
Význam spánku spočívá především v regeneraci centrálního nervového systému. Bez spánku či při jeho nedostatečné kvalitě nemůže dojít k potřebnému zotavení. To se může projevit zhoršením myšlení, snížením pozornosti a pocitem únavy. Spánek je také nezbytný pro imunitu. Ačkoliv krátkodobý nedostatek spánku může mít podle odborníků příznivý vliv na obranyschopnost organismu, jeho dlouhodobý nedostatek imunitní systém podlamuje. Protože vylučování řady hormonů je řízeno střídáním dne a noci, je spánek důležitý také pro endokrinní řízení organismu.
Jaká je optimální doba spánku?
Odborníci tvrdí, že doba spánku by se měla pohybovat mezi 7 a 8,5 hodinami. Zároveň ale říkají, že tato hodnota je pouze průměrem. Řadě lidí vyhovuje doba kratší a přitom nepociťují žádné problémy, jiným zase vyhovuje doba delší.
Podobně je to s optimální dobou ulehnutí. Některým vyhovuje uléhat později a probouzet se v pozdním dopoledni. Jiní naopak preferují odebrat se k spánku krátce po setmění a vstávat brzy k ránu. Samotný čas usínání se tedy také nezdá být pro kvalitu spánku rozhodující. Pro to, zda spánek skutečně naplní svou funkci, je rozhodující jeho kvalita.
Nejkvalitnější spánek bývá ten přirozený. Bohužel, kvalita spánku je velice křehká věc ovlivnitelná spoustou faktorů. Důsledné dodržování spánkové hygieny a omezení stresu se v moderní společnosti podaří asi jen málokomu z nás. Navíc ve vyšším věku nemusí ani tato opatření pomoci.
Jak spíme v průběhu života?

Spánek u malých dětí je velmi odlišný od spánku dospělých. V prvních dnech jsou úseky bdění krátké a trvají nejvýše několik minut. Zhruba do 3. měsíce života se střídání spánku a bdění ustaví na 2–4 hodinovém cyklu. Postupně se čas bdění prodlužuje a soustřeďuje se více do denní doby. Souběžně se prodlužuje i noční spánek. Po 6. měsíci dítě spí převážně v noci. Koncem 1. roku již dítě spí 14–15 hodin denně s převahou nočního spánku a s jedním či dvěma krátkými obdobími spánku během dne. V dětství se postupně zkracuje doba spánku.
Zhruba od třiceti let schopnost spánku postupně klesá. Kvalita spánku se zhoršuje již po 40. roku, významně od 50. roku života, ačkoliv většina lidí si to nepřipouští. Trvání spánku během noci klesá a denní spánek se u seniorů stává téměř pravidlem. Zároveň klesá efektivita spánku. Zhoršuje se i jeho průběh. Spánek je přerušován a prodlužuje se celková doba strávená na lůžku.
Příčiny nespavosti
Příčiny nespavosti mají různý charakter a odborníci je dělí na vnější a vnitřní.
- Vnitřní příčiny: onemocnění, stres, bolest, svědění, dušnost, nebo věk.
- Vnější příčiny: nevhodný životní styl, například nedostatek fyzické aktivity během dne, opakované zdřímnutí přes den, případně vliv prostředí. Nadměrný hluk, horko nebo světlo usínání a spánek ruší. Častým nepřítelem kvalitního spánku je také stres.
Éterické oleje pomáhající při nespavosti
Éterických olejů pomáhajících při nespavosti je celá řada, určitě mezi ně patří levandule, růže, vanilka, ylang-ylang, geránium, heřmánek, kadidlo, kozlík, meduňka, myrha, nard, santal.
Aplikovat je můžeme pomocí aromalampy, difuzéru nebo kapesníčku, na který je nakapeme a vdechujeme před spaním. Či pomocí koupele s éterickými oleji a v neposlední řadě také pomocí masážní kompozice. Každý z nás je ale jiný, proto bude někomu skvěle fungovat levandule a jinému třeba kadidlo nebo citron.
Já jsem se k problematice obtíží se spánkem dostala ve své praxi v poslední době několikrát, což mne inspirovalo k napsání tohoto článku. Masíruji paní učitelky v jedné základní škole a už několik z nich mi zmínilo obtíže se spánkem.
Míchání směsí pro dobrý spánek – přímo z praxe
Jedné paní učitelce jsem namíchala „Kompozici na dobré usínání“ sestávající z levandule (Lavandula angustifolia), citronu (Citrus limon) a cypřiše (Cupressus sempervirens). Levanduli jsem zvolila pro její uvolňující a zklidňující účinky, citron pro jeho čistící efekt a cypřiš pro jeho schopnost smířit se s tím, co se stalo a co se nedá změnit (paní prožila před několika lety tragickou událost).
Za týden mne na chodbě zastavila maminka této paní učitelky a chtěla namíchat stejnou kompozici. Říkala, že kompozici vyzkoušela u své dcery, dojela domů, usnula a spala až do rána, což se jí obvykle nestává. Namíchala jsem tedy stejnou kompozici a paní přišla po týdnu s tím, že si vždycky večer vezme lahvičku a čichá a čichá a pak spokojeně usne. Byla moc spokojená. První paní učitelka po dvou týdnech aplikace kompozice uvedla, že kompozice pomohla jen trochu. Tím se jen potvrzuje fakt, že jsme každý jiný a neexistuje universální recept účinný pro všechny.
Ještě ten den přišla další paní učitelka s tím, že také obtíže se spánkem a že by si přála také nějakou kompozici pro lepší spánek. Paní uvedla, že má potíže se spaním už velmi dlouho, léky užívat nechce a bylinkové čaje jí nijak zvlášť nepomáhají. Této paní jsem namíchla „Kompozici na klidný spánek“, do které jsem opět použila levanduli a citron, ale tentokrát jsem přidala jako třetí éterický olej šalvěj muškátovou pro její schopnost stabilizovat a uspat i lidi, kterým se nechce spát. Po několika týdnech jsem ptala na výsledky a odpověď byla, že směs opravdu pomáhá.
Recept: Kompozice na dobré usínání
- 5k levandule (Lavandula angustifolia)
- 5k citron (Citrus limon)
- 5k cypřiš (Cupressus sempervirens)
Éterické oleje nakapejte do lahvičky o objemu 30 ml a doplňte panenským rostlinným olejem, promíchejte a nanášejte před spaním na spánky a oblast solar plexus.
Recept: Kompozice na klidný spánek
- 5k levandule (Lavandula angustifolia)
- 7k citron (Citrus limon)
- 3k šalvěj muškátová (Salvia sclarea)
Éterické oleje nakapejte do lahvičky o objemu 30 ml a doplňte panenským rostlinným olejem, promíchejte a nanášejte před spaním na spánky a oblast solaru plexus.
Dětská nespavost

Na dětskou nespavost, která může mít řadu příčin, se doporučuje: mandarinka, heřmánek římský, levandule a palmarosa. Éterické oleje se u dětí aplikují buďto do koupele před spaním (stačí 3 až 5 kapek rozmíchaných v polévkové lžíci plnotučného mléka, smetany či tučného jogurtu) nebo jako kompozice k masáži nohou, také před spaním. U koupele i masážní kompozice na spaní platí pravidlo, že méně je někdy více, a proto se používají opravdu malinká množství éterických olejů.
Synergická směs na nespavost u dětí od 12 měsíců do 5 let podle W.A. Worwood
- 5 kapek palmarosa
- 3 kapky heřmánek římský
- 2 kapky mandarinka
Všechny éterické oleje nakapejte do lahvičky o objemu 30 ml a doplňte panenským rostlinným olejem. Já bych počet kapek snížila ještě o polovinu, tedy na pouhých 5. Kompozicí masírujte dětem nožky, chodidla a oblast kolem kotníků. Může se z toho stát krásný a voňavý večerní rituál.
Autorka článku je Kateřina Hrazdirová, Foto: Pixabay.
Partnerem článku je Asociace českých aromaterapeutů:
“Asociace českých aromaterapeutů působí již od roku 1996 poskytuje kvalitní a všestranné vzdělání v aromaterapii široké veřejnosti i profesionálním zájemcům ze souvisejících oborů jako je zdravotnictví, ošetřovatelství, farmacie, rehabilitace, kosmetika či wellness. V Institutu aromaterapie školí odborné aromaterapeuty, které sdružuje v Registru kvalifikovaných aromaterapeutů, poskytuje jim informační servis, rozvíjí jejich vzájemnou spolupráci a podporuje je nadstavbovým vzděláváním. Popularizuje a propaguje aromaterapii v médiích, na odborných konferencích a veletrzích, připravuje speciální programy pro firmy i neziskové organizace.”
Použitá literatura:
- DOBRÝ SPÁNEK [online]. [cit. 2018-05-14]. Dostupné z: http://www.dobry-spanek.cz/
- NOVÁKOVÁ, Barbora. skripta Aromaterapie v péči o duši. Praha: Institut aromaterapie. 2014
- WORWOOD, Valerie Ann. Voňavá lékárna. Praha: One Woman Press, c2009. ISBN 978-80-86356-47-1.
Bezva clanek, pridam recept, ktery zabral nasim detem (5 a 7let): 5k.mandarinky, 5k.levandule, 5k.kadidla.
Bezva clanek, pridam recept, ktery zabral nasim detem (5 a 7let): 5k.mandarinky, 5k.levandule, 5k.kadidla.