Heřmánek pravý je jedna z původních silných aromatických bylin na našem území. Přestože je to naše domácí bylinka, ne všichni mají v lásce jeho vůni. Někteří si stěžují, že jsou na něj alergičtí. Na trhu však najdeme řadu kosmetických produktů, které jsou jím alespoň provoněny. Pravý heřmánek je ve volné přírodě vytlačován rmenem, kterému se ale také říká heřmánek. Možná, že to všechno nám jen něco dokazuje. A co když výskyt heřmánku jen odráží zátěže dnešní společnosti?
Patřím mezi ty, kteří heřmánek moc nevyhledávají (možná jen, když si chci udělat melír ve vlasech). Jsem divná, když se všude píše, jak ho lidé zbožňují? Ne. Uklidnila mě moje lektorka Anusati Thumm, která nám představila jednu německou studii, jež udává, že ani většině německé národnosti tato bylina nevoní. A to mají geneticky blíže ke germánským a keltským kmenům, kteří heřmánek využívali jako jednu z hlavních lokálních bylin.
Když nabízím svým klientům éterické oleje, před heřmánkem pravým (Matricaria chamomilla) raději upřednostňují řebříček (Achillea millefolium), který obsahuje také hojivý chamazulen, a nebo s nadšením sáhnou po rmenu, přesněji rmenci sličném (Chamaemelum nobile), který je často nesprávně označován jako heřmánek římský.
TIP redakce: Článek o působení éterických olejů z obou heřmánků najdete tady
Heřmánek pravý – bylina dětství a jeho nemocí
Důvod, proč lidé v dospělosti heřmánek spíše odmítají, je jejich čichová paměť. Vůně jim připomíná situace z dětství, kdy museli kvůli nějakému neduhu popíjet z něj připravený čaj. Samozřejmě. Heřmánek má silné protizánětlivé a protikřečové účinky, zároveň zklidňující a uvolňující charakter, a to jak na psychiku tak na fyzické bolesti.
Navíc je lehce dostupný, při běžném dávkování nemá žádné kontraindikace a lze jej užívat i dlouhodobě. To vše z něj činí bezesporu ten nejvhodnější univerzální lék už pro malá miminka. Možná také právě proto lze najít nejrozšířenější řady kosmetických produktů s heřmánkem právě pro tato stvoření.
Ale pozor! Heřmánek je opravdový lék, nikoliv bylina k preventivnímu nebo běžnému užívání.
Může heřmánek opravdu způsobit alergickou reakci?
Výrobky na(ne)štěstí většinou neobsahují výtažek z celého heřmánku. Dívejte se na složení produktu. Pokud NEnese celý latinský název byliny, tak pravděpodobně neobsahuje žádný heřmánek, pouze jeho aromatickou, často synteticky vyrobenou, složku, která takto separovaná může způsobovat různé alergie.
Bylina je sama o sobě zklidňující a čistící a ve správném dávkování se užívá právě na různé kožní alergie. Pokud se někomu po koupeli nebo obkladu z heřmánku alergická reakce objeví, pravděpodobně ho zvolil příliš velké množství. Vždy myslíme na to, že dávka drogy z ní činí lék.
Heřmánek, který si zakoupíte v obchodě s potravinami nebo v čajovém pytlíčku navíc ani neodpovídá lékařské kvalitě (Ursel Bühring). Jde o nadrcené „zbytky“ bylinné drogy, často vyprchané a bez účinných látek.
…