Poslední léta se každý rok na jaře objevují články o tom, jak je vhodné po zimě začít s detoxem. Detoxikační kúry jsou IN. Na internetu najdete mnoho variant, jak s jarní očistou začít. Zeleninové šťávy, půsty (anóbrž hladovky), změna stravy a doplňky stravy, cvičení atd. Pro očistu těla můžeme využít i aromaterapii a v tomto článku si popíšeme, jak na to.
Nejsem proti jarní očistě, ale jak se říká: „všeho s mírou“. Pokud je naše tělo navyklé na nějaký stereotyp, náhlá změna může působit naopak jako stresový faktor a může to vést k vychýlení z rovnováhy. Působíme tak i na střevní mikrobiom, kdy náhlá změna způsobí dyskomfort v oblasti žaludku a střev. Stav mikrobiomu ovlivňuje i naše psychické nastavení. A ačkoli očistu provádíme, abychom se cítili lépe, výsledkem bude zhoršení zdravotního i psychického stavu.
Začínáme, zn. opatrně
Když tedy začneme s detoxikací a objeví se bolesti hlavy, zažívací obtíže, výkyvy nálad, úbytek energie nebo potíže se spánkem, ubereme na intenzitě v nastavených změnách. Nezačínáme tedy z nuly na sto, ale postupně. Chceme-li využít jarní očistu jako start dlouhodobých změn v našem životě (úbytek hmotnosti, lepší stravovací návyky apod.) můžeme jako podporu využít éterické oleje palmorůžovou, bergamot, citron nebo černý pepř. Jsou to oleje, které dodají sílu ke změně návyků a schopnost pokračovat a vytrvat v novém režimu. Oleje nakapeme do inhalační tyčinky nebo si vytvoříme lahvičku s čichací solí (do lékovky nasypeme sůl a do soli nakapeme éterické oleje). Tak budeme mít směs kdykoli u sebe. Aby oleje mohly působit, je důležité inhalovat alespoň 2 minuty.
TIP redakce: článek o vlivu mikrobiomu na lidské zdraví najdete zde
Jak využít aromaterapii při jarní očistě?
Máme celou řadu éterických olejů, jejichž účinků můžeme při jarní očistě využít. Asi nejsilnějším éterickým olejem pro detoxikaci je citron. Je to takový Viktor Čistič na poli aromaterapie. Citron je jeden z nejúčinnějších olejů na očistu ledvin, jater, žlučníku a slinivky. Kromě toho podporuje tok lymfy a cirkulaci krve.
Dalším vhodným olejem je grep. Stejně jako citron působí detoxikačně, pomáhá rozproudit lymfatický systém, působí diureticky (pomáhá tělu zbavit se přebytečných tekutin), pomáhá odbourávat tuky a je tak výborný do směsí na ošetření pomerančové kůže. Tento olej je vhodný i pro ošetření osob, které při stresu hledají útěchu v jídle.
Jalovec obecný je dalším olejem, který má vliv na rozproudění lymfatického oběhu, působí proti městnání lymfy a funguje jako diuretikum. Odvádí toxiny nejen z těla, odvádí odpad i z duše. Jalovec je vhodný také na očistu po kontaktu s problémovými lidmi.
Jako lymfotonikum působí také cedr atlaský. Tento olej je také výborný pro ošetření pomerančové kůže, protože podporuje štěpení tuku (lypolytikum). V období změn je užitečným doplňkem na posílení vůle. Na detoxikaci těla můžeme využít i cypřiš stálezelený.
Po zimě můžeme mít trochu líné trávení a i u těchto obtíží nám éterické oleje mohou pomoci. Nejlepší oleje pro trávicí ústrojí jsou pomeranč sladký a kmín kořenný. Vybereme si ten, který nám voní více. Můžeme je doplnit o oleje z grepu, kardamomu a máty kadeřavé (doporučuji variantu Nana, která voní krásně sladce) nebo zázvoru.
Partnerem článku je Kouzlo esence
Jak aplikovat éterické oleje?
Chceme-li podpořit tělesnou očistu, využijeme pro aplikaci éterických olejů koupele, peeling, masáže nebo aplikaci prostřednictvím tělového mléka/oleje. Duševní rozpoložení ovlivníme ideálně inhalací (tyčinka, čichací sůl, aromalampa nebo difuzér), koupelí nebo masáží.
TIP redakce: přečtěte si Jak inhalovat éterické oleje
Pohybem ke zdraví!
Součástí očisty by měla být vhodná pohybová aktivita. Pokud nejsme zvyklí na pohyb a cvičení, začneme postupným zvyšováním zátěže. Pohyb zvolte takový, který vás baví. Velmi prospěšná je i obyčejná rychlá chůze na čerstvém vzduchu. Pokud to se cvičením přeženete a bolí vás svaly a klouby, je vhodná koupel nebo masáž.
Masáží rozproudíme krev a lymfu, urychlíme odbourání metabolitů ze svalů (kyseliny mléčné) a podpoříme jejich rychlejší regeneraci. Pro masáž můžeme využít jako nosič hořčičný olej, protože mírně zahřívá a směs některých z následujících olejů: borovice lesní, kafr, grep, geránie, levandule úzkolistá i širokolistá, heřmánek pravý nebo jalovec obecný.
Nezapomínejme ani na psychiku. Ve dnech, kdy to na jaro stále nevypadá, je zima a pošmourno, nebo typické aprílové počasí, můžeme využít éterické oleje na zlepšení nálady a na prohřátí jak těla, tak duše. Opět jsou vhodné citrusy pro jejich svěží a radostnou vůni, sladké vůně v podobě benzoe nebo vanilky nebo zahřívací oleje jako jsou hřebíček, mateřídouška a zázvor.
Přepadla vás jarní únava?
Jarní únava dokáže potrápit a někdy stojí velké úsilí jít proti ní. Na boj s únavou můžeme využít éterické oleje z kardamomu, pomeranče sladkého, cedru atlaského, borovice lesní, cypřiše stálezeleného, koriandru setého, mandarinky, majoránky zahradní nebo neroli.
Pít či nepít?
Možná se setkáte s doporučením, že je vnitřní užívání éterických olejů výborný prostředek pro detoxikaci. Často slýchám, že vhodné jsou oleje z máty peprné nebo citronu. Máme je nakapat do sklenice s vodou a během dne pít. Vnitřní užívání éterických olejů bez potřebných znalostí vnímám jako rizikové, proto raději doporučuji vnitřní užívání hydrolátů.
Bergamotový hydrolát je vhodný při zažívacích obtížích, podporuje funkci jater a slinivky. Funkci slinivky, jater a ledvin podpoříme také hydrolátem z cypřiše stálezeleného. Ten je vhodný i při otocích a při pomalém metabolismu. Hydrolát z jalovce obecného podporuje funkci jater, ledvin a slinivky, a dále působí na cévní a lymfatický oběh, je proto vhodný při otocích a při péči o celulitidu.
5 ml vybraného hydrolátu nalijeme do čisté vody a můžeme popíjet během dne.
Pozn. redakce: Zouhaier Helali doporučuje dávkování 1 lžíce hydrolátu na 1 litr vody nebo 1 lžička hydrolátu na sklenici vody.
Upozornění na závěr. Při používání éterických olejů a hydrolátů si vždy zkontrolujte možné kontraindikace a bezpečnostní doporučení.
Autorkou článku je Petra Hyťhová, foto: Pixabay.
Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!
“Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”
Použitá literatura:
- BOSSON, Lydia. Hydrosol therapy. Singing Dragon, 2018. 264 s. ISBN 978-1848194236.
- ENDERS, Giulia. Střevo není tabu: o trávicím traktu vesele i vážně. Berlin: Ullstein Buchverlage, 2014. ISBN 978-80-249-2788-6.
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
- SVOBODOVÁ BROOKER, Kateřina. Biochemie silic I., II., III.(přednášky a skripta). Praha: Institut aromaterapie, 2012 – 2017.