Jak na chřipku a nachlazení s aromaterapií?

Začátkem února vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR tiskovou zprávu, že se chřipce u nás daří a nacházíme se na prahu chřipkové epidemie. Jaký je rozdíl mezi nachlazením a chřipkou a co bychom o těchto nákazách měli vědět? A jak účinně využít aromaterapii v těchto stavech si uvedeme v následujících řádcích.

Jak odlišíme nachlazení od chřipky?

Chřipka

Chřipka je virové onemocnění, které se šíří převážně kapénkovou infekcí. Její výskyt je omezen na chladná období v roce a vstupní branou je hlavně nosohltan. Vir chřipky dokáže po určitou dobu zůstat aktivní i mimo hostitele, proto je možné se nakazit i z předmětů, které byly zasaženy sekretem nemocných – držadla v MHD, hračky, nádobí apod. K nástupu onemocnění dochází po několika hodinách až 5 dnech, obvykle chřipka propukne po 1 – 2 dnech. Chřipka nastupuje náhle a mezi její příznaky patří:

  • horečka, i přes 39 °C
  • zimnice, bolesti svalů/kloubů/pokožky
  • bolesti hlavy
  • většinou nebývá rýma a bolest v krku
  • u dětí navíc zvracení a průjmy

V dalších hodinách od nákazy se rozvíjí kašel. První 3 dny se horečka drží, poté klesá. Následující dny dochází ke zlepšení ostatních příznaků. Nejdéle trvá kašel. Po odeznění chřipky může po nějakou dobu přetrvávat vyšší únava.

Nákazu je nutné vyležet. Je to z důvodu zodpovědného chování ke svému okolí – „nešířím infekci dál!“ a také je to prevence možného rozvoje komplikací. Tělo potřebuje klid pro to, aby mohlo s infekcí bojovat. Komplikacemi chřipky jsou zánět vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha a rozvoj zánětu plic. Méně častými komplikacemi jsou záněty srdečního svalu, osrdečníku, svalů, mozku nebo mozkových blan. Chřipka tedy není banální virové nemocnění.

Nebo nachlazení

Nachlazení je také virové onemocnění přenosné kapénkami. Od chřipky se nachlazení odlišuje příznaky. Nástup nemoci není tak rychlý jako u chřipky, nebývá vysoká horečka, nemocný trpí bolestmi krku, chrapotem a rýmou. Narozdíl od chřipky většinou netrpíme bolestmi kloubů a svalů a nebývá celková schvácenost.

A jak jim předejít?

Mezi obecná doporučení, jak předcházet chřipce a nachlazení, patří např.:

  • mytí rukou
  • podpora imunity – dostatek vitamínu C a D, bylinné tinktury, gemmoterapie
  • kvalitní, pestrá strava
  • dostatek spánku
  • psychická pohoda
  • pohyb na čerstvém vzduchu

Aromaterapii využijete u virových onemocnění

1) Prevence s éterickými oleji

Důležitá je prevence. Na posílení obranyschopnosti jsou vhodné např. heřmánek modrý, čajovník tea tree, pačuli, ravintsara, niaouli, eukalypt zářivý, kadidlovetiver nebo citron.

Ideální způsoby aplikace jsou prostřednictvím inhalací (inhalační tyčinka, aromalampa, difuzér), masáží nebo koupelí.

Do prevence řadím i psychickou pohodu. Dlouhodobý stres vede, mimo jiné, k oslabení imunitního systému, který posléze hůře odolává ataku patogenů. Éterické oleje využijeme proto i pro psychickou podporu v situacích, které nás vychylují z rovnováhy. Mezi éterické oleje pro práci se stresem řadíme např. bergamotcedr, grep, heřmánky pravý a římský, levandule lékařská, mandarinka, meduňka, pačuli, palmarosa, vetiver a ylang-ylang.

 

Marie Noe doporučuje na podporu imunity vnitřní užívání hydrolátů. Pro děti jsou vhodné hydroláty z tymiánu chemotyp (ct.) linalol nebo manuky. Pro dospělé jsou vhodné hydroláty z manuky, tymiánu ct. thymol nebo yzopu. Děti mohou užívat 1 čajovou lžičku denně, rozdělenou na 2 dávky – ráno a večer. Způsob užívání je stejný i pro dospělé, jen dávka = 1 polévková lžíce denně. Každou dávku hydrolátu vlijeme do sklenice s vodou a vypijeme.

2) Podpora léčby s éterickými oleji

Když už cítíme, že nás nějaký vir napadl a že na nás „něco leze“, můžeme se pokusit zničit co nejvíce patogenů v koupeli. Použijeme nosič (např. hydrofilní olej, panák plnotučného mléka), do kterého nakapeme některý z následujících olejů.

chřipky využijeme síly tymiánu obecného ct. linalol, borovice, eukalyptů (pro dospělé např. kulatoplodý = eucalyptus globulus, pro děti zářivý = eucalyptus radiata), kafru, mateřídoušky, ravensary, ravintsary, rozmarýnu ct. cineol, yzopu.

Při nachlazení jako podpůrný olej použijeme borovici, citron, eukalypty, niaouli, čajovník, kajeput, mateřídoušku, ravintsaru, rozmarýn ct. cineol, yzop. Po koupeli se zabalíme ideálně do bavlněného pyžama, uděláme si horký čaj a jdeme odpočívat do postele.

Tip redakce: Koukněte také na náš předchozí článek věnovaný chřipce a rýmě a jak na ně s aromaterapií

3) Konkrétní éterické oleje podle potíží

Pokud nemoc propukne naplno, éterickými oleji nejen mírníme příznaky, ale pomáháme tělu si s chorobou lépe poradit.

  • zmírnění suchého kašle, naředění hlenů a podpora vykašlávání: eukalypty, borovice, čajovník tea tree, benzoe, ravintsara, kadidlo, kardamom
  • bolesti svalů a kloubů: levandule pravá a širokolistá, heřmánek římský, eukalypty, kajeput, kafr, kadidlo
  • bolesti v krku: pomeranč sladký, benzoe
  • bolesti hlavy: levandule pravá, heřmánek římský, citron
  • plné dutiny: borovice, eukalypty, levandule širokolistá, niaouli, ravintsara, rozmarýn

Ve výčtu příznaků chybí horečka. Horečku běžně nesrážím. Horečka má při nemoci své místo a pomáhá tělu zbavit se patogenů. Záleží v jaké kondici se nemocný nachází a také, jak horečky snáší. Podle toho rozhodneme, zda budeme horečku srážet či nikoli. Mohou pomoci éterické oleje: citron, eukalypt citronovonný nebo zářivý, niaouli, heřmánek římský a levandule pravá.

Tip redakce: Ulevit vám může také éterické olej máta, použijte sladké máty – kadeřavou, klasnatou, nana, rolní… Lusílija

Aplikovat oleje můžeme inhalací (tyčinka, aromalampa nebo difuzér). Můžeme vytvořit balzám/mast ze včelího vosku a bambuckého/kakaového másla nebo použijeme masážní směs s rostlinným olejem pro aplikaci na hrudník. Při bolestech krku, při bolestech na hrudníku nebo u neproduktivního kašle můžeme jako nosič použít měkký tvaroh pokojové teploty, do kterého nakapame oleje dle naší volby, namažeme na plenu, přiložíme na krk nebo na hrudník, zabalíme do ručníku a navlékneme bavlněné pyžamo nebo triko. Nevkládáme igelit! Necháme ideálně přes noc.

I v akutním stavu využijeme hydroláty jako: 

  • sprej při bolestech v krku – čajovník, manuka, myrta, tymián ct. thymol (dospělí) nebo ct. linalol (děti)
  • kapky do nosu (osvědčila se mi lahvička od nosního spreje Vincentky) – čajovník, myrta

Chřipka dokáže s organismem pořádně zamávat. Může přetrvávat kašel a velká únava. Je vhodné použít éterické oleje i v období rekonvalescence, pro rychlejší návrat do plného zdraví. Vhodnými oleji jsou vetiver, rosalina, smrk, pomeranč sladký, citronkardamom a eukalypty.

Autorkou článku je Petra Hyťhová, foto: Pixabay.

Tip redakce: Naučte se používat aromaterapii proti rýmě a nachlazení pro děti i dospělé v online přednášce Aroma lékárnička na podzim.

Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!

Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”

Použitá literatura:

  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • SVOBODOVÁ BROOKER, Kateřina. Biochemie silic I., II., III.(přednášky a skripta). Praha: Institut aromaterapie, 2012 – 2017.
  • SVOBODOVÁ BROOKER, K. – BROOKER, J. Imunita a esenciální oleje. Materiály z odborné konference Aromaterapie a imunita, Brno 2017.
  • MZČR. Chřipka. [online]. Dostupné z: https://www.mzcr.cz/dokumenty/chripka_4664_2073_5.html. [cit. 2019-02-08]

Petra Hyťhová

Petra je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a akreditovanou lektorkou Asociace českých aromaterapeutů. Vede kurzy aromaterapie a holistické aromaterapeutické masáže. Ve své odborné praxi se kromě fyzioterapie a aromaterapie věnuje reflexní zónové terapii dle Hanne Marquardt. Při práci s klientem propojuje jednotlivé léčebné metody v komplexní ošetření tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

„Naprosto jsem propadla kouzlu aromaterapie a reflexologie. Díky těmto metodám přestávám nahlížet na zdraví člověka klasickým pohledem západní medicíny a více směřuji k hledání a řešení příčin onemocnění, ne jen k léčení důsledků.“

Přečtěte si podobné články