V předchozím článku jsme si uvedli, jak éterické oleje působí na člověka. V následujících řádcích vás provedu základními zásadami aromaterapie, abyste se vyvarovali chyb, které by mohly vést k rozvoji nežádoucích účinků.
Tento článek je 3. částí seriálu o základech aromaterapie i pro úplné začátečníky.
- část 3 základní body pro seznámení s aromaterapií
- část Aromaterapie je IN, ale jak éterické oleje působí na člověka
Víte, co znamená slovo farmakon?
Slyšela jsem ho poprvé teprve nedávno. Znamená to, že jed ve správném ředění můžeme použít jako lék a lék může při nevhodném použití nebo dávkování působit jako jed. A to platí i pro éterické oleje. V aromaterapii se proto řídíme bezpečnostními pravidly a možnými kontraindikacemi jednotlivých éterických olejů.
Bezpečnostní pravidla jsou obecná doporučení, která nás informují, jak s éterickými oleji pracovat a na co si dát pozor.
1. Koncentrace
Éterické oleje jsou velmi koncentrované směsi mnoha chemických látek. Podle druhu rostliny olej obsahuje 60 až 500 chemických složek. Proto vždy ředíme éterické oleje do vhodného nosiče a nikdy nenanášíme éterické oleje neředěné na pokožku nebo na sliznice.
Nosič volíme podle způsobu aplikace. Koncentrace se liší podle věku, zdravotního stavu (např. těhotné, kojící, akutní nebo chronická onemocnění apod.) a bude odlišná také v případě, zda chceme působit na fyzické tělo nebo nám jde více o psychický účinek.
Ředit dle druhu, účelu i kondice
Obecně doporučovaná koncentrace např. na masážní směs pro dospělého člověka je 2,5 – 3 %, což odpovídá přibližně 7 až 9 kapkám na 10 ml nosiče. Toto ředění se vztahuje na převážnou většinu éterických olejů. Jsou ovšem oleje, které je nutné naředit více. Jsou to oleje, které jsou velmi silné a mohou dráždit. Nebo mají horkou povahu a mohou také dráždit nebo popálit. Nebo obsahují některou z chemických látek, která může ve vyšší koncentraci působit toxicky nebo rakovinotvorně.
Mezi tyto oleje patří např.:
- Dobromysl obecná – 1,1 % (max. doporučená koncentrace při dermálním použití podle R. Tisseranda a R. Younga)
- Hřebíček vonný – 0,5 %
- Jasmín velkokvětý – 0,7 %
- Myrta obecná – 1,9 %
- Růže damašská – 0,6 %
- Santal bílý – 2 %
- Skořice kůra – 0,07 %
- Šalvěj lékařská – 0,4 %
- Ylang-ylang – 0,8 %
Je pouze jeden éterický olej, který můžeme aplikovat neředěný na pokožku a to lokálně na malé plochy (např. na spáleniny od žehličky, štípnutí hmyzem, odřeniny apod.). Tím olejem je Levandule úzkolistá, syn. pravá a lékařská (Lavandula angustifolia/vera/officinalis). Pro všechny ostatní levandule (korunkatá, širokolistá, lavandin) platí stejná pravidla, jako pro ostatní EO – tzn. vždy ředit!
Dost často najdete informaci, že éterický olej z čajovníku – tea tree je možné na pokožku použít také neředěný. Pozor, není tomu tak. Dle R. Tisseranda a R. Younga je maximální doporučená koncentrace na pokožku 15 %.
TIP redakce: O významu bezpečnosti v aromaterapii psal Robert Tisserand v tomto článku.
2. Pozor na chemotypy
Chemotyp je označení pro rostliny stejného rodového i druhového jména, jejichž éterický olej má odlišné chemické složení, kde zpravidla jedna složka převládá. Uvedení chemotypu u éterického oleje je velmi důležité, neboť podle oné převládající chemické látky může mít nejen odlišné působení, ale hlavně nás toto označení informuje o tom, na co si dát pozor. Chemotyp je u produktu uveden zkratkou ct nebo b.s. (biochemická specifita/specifikace) a uvedením převládající chemické látky.
TIP redakce: Rádi byste se o chemických látkách v éterických olejích dozvěděli více? Sledujte sérii Fascinující svět aromatických rostlin!
Jedna rostlina, různé obsahy látek
Jako příklad uvádím tymián obecný. Tento olej má chemotypy linalool, geraniol a thujanol, které jsou v běžných koncentracích bezpečné, a dále chemotypy thymol a carvacrol, jejichž doporučená koncentrace je při aplikaci na kůži max. 1 %, neměly by se používat dlouhodobě a nejsou vhodné pro ošetření dětí, těhotných a osob křehčí konstituce. Další rostliny s různými chemotypy jsou např. yzop lékařský, bazalka pravá, rozmarýn lékařský nebo majoránka zahradní.
3. Skladování olejů a oxidace
Chemické složení éterického oleje, který je v lahvičce, není stálé. Působením různých fyzikálních vlivů dochází k degradaci oleje, proto bychom měli oleje skladovat na tmavém místě, kde nedochází k teplotním výkyvům, ideálně při nižší teplotě. Nepřítel číslo jedna je pro éterické oleje kyslík. Ten způsobuje oxidaci oleje, tím se mění složení, a použití zoxidovaného oleje může vést k podráždění. Varování „nepoužívat zoxidovaný olej“ patří k těm nejčastěji uváděným.
Nejcitlivější citrusy a jehličnany
Nejrychleji oxidují oleje citrusů a jehličnanů. U těchto olejů bychom měli dbát na datum expirace, které je uvedeno na lahvičce, a po uplynutí této doby olej na aromaterapeutické ošetření již nepoužívat. Doporučuje se kupovat menší balení, které spotřebujeme rychleji, nebo přelít olej z např. 10 ml lahvičky do dvou 5 ml lahviček. Jednu používáme dle potřeb, druhou máme uloženou v krabici a olej v ní není znehodnocován opakovaným přístupem kyslíku při otevření.
4. Fototoxicita
Fototoxické éterické oleje zvyšují citlivost pokožky na ultrafialové záření. Aplikujeme-li fototoxický olej na pokožku, neměli bychom ji následujících min. 12 hodin vystavovat UV záření nejen ze sluníčka, ale také ze solária. V opačném případě může dojít k podráždění kůže, ke vzniku dermatitidy, případně až k hyperpigmentaci, kdy vzniknou hnědé skvrny, které nemusí vymizet a stanou se trvalými.
Tuto vlastnost mají éterické oleje získané z následujících rostlin: verbena – sporýš aloiska, kmín římský, andělika lékařská – kořen, a oleje z citrusů získané lisováním oplodí – bergamot, citron, grep, pomeranč hořký. EO z mandarinky neobsahuje dostatečné množství látek, které způsobují fototoxickou reakci, ale ve směsi s jinými oleji může být potencionálně fototoxická.
Na co si dát pozor při používání éterických olejů u dětí a kontraindikace u různých zdravotních obtíží si uvedeme v příštím článku.
Pozn. autorky: Berte prosím na zřetel, že ačkoli v textu uvádím éterický olej, myslím tím vždy směs éterického oleje (nebo olejů) naředěnou do nosiče a to v doporučené koncentraci s ohledem na způsob aplikace a možné kontraindikace. Jako nosič je nejčastěji používán rostlinný olej. Výjimkou je inhalace. Při té vdechujeme éterický olej neředěný.
Autorkou článku je Petra Hyťhová. Foto: Pixabay.
Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!
“Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”
Zdroje:
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
- TISSERAND, Robert – YOUNG, Rodney. Essential oil safety. A guide for health care professionals. Oxford: Elsevier LTD, 2013. 784 s. ISBN 978-0-443-06241-4.
- RATAJC, Petra. Botanické názvy a chemotypy: víte, co je ve vaší lahvičce? [online]. Dostupné z: https://www.aroma-atelier.cz/botanicke-nazvy-a-chemotypy-vite-co-je-ve-vasi-lahvicce [cit. 2018-06-18]
- KLOUDOVÁ, Kateřina. Rozmarýn a eukalyptus a vavřín. [online]. Dostupné z: https://www.aroma-atelier.cz/rozmaryn-eukalyptus-vavrin [cit. 2018-06-18]
- Přednášky a skripta Biochemie silic I., II., III. na Institutu aromaterapie. Autorka a lektorka Kateřina Svobodová Brooker (BSc Hons, PhD.)