Angínou se nazývá akutní zánět krčních mandlí (také tonsillitis nebo tonsilitida). Angína nemusí být způsobena pouze bakteriemi. Původci mohou být i viry nebo plísně. Může být překvapením, že jsou různé druhy angín a není jich málo. Nejběžnější typ je způsoben bakterií Streptococcus pyogenes (až 90 % onemocnění). A i u angíny můžeme využít síly aromatarapie.
Předchozí díl: Jak na chřipku a nachlazení s aromaterapií?
Akutní obtíže při angíně
Streptokoková angína se přenáší kapénkami a její výskyt bývá vázán na velké teplotní výkyvy. Ovšem není to pravidlo. Velmi často je člověk sám sobě nosičem a k propuknutí obtíží dojde při oslabené imunitě.
Jsem zdravotník a jsme toho názoru, že léčba angíny patří do rukou lékaře. Doma neposoudíme, zda jde o zánět bakteriální nebo virový. Lékař na základě vyšetření a odběrů stanoví, zda se jedná o bakteriální zánět, kde jsou indikována antibiotika, nebo se jedná o jiný druh angíny.
Obecně lze říci, že se do příznaků virových angín řadí rýma, chrapot, kašel, zánět spojivek. U bakteriální angíny jsou přítomny bolest v krku, potíže s polykáním, horečky, nevolnost, petechie (červené skvrnky) na měkkém patře, zvětšené krční uzliny, může být bolest břicha a zvracení. Následek nevhodně léčené streptokokové angíny může být rozvoj revmatické horečky. Poškozeny jsou klouby, srdce, CNS nebo kůže. Má kamarádka (aktivní sportovkyně), se takto z plného zdraví dostala do stavu, kdy musela přestat s běháním a judem, protože po přechozené angíně (během 9 týdnů) u ní došlo k poškození srdce (chlopně = šelest) a k poškození kloubů (artritida = bolesti), což je nevratný stav.
Chronické obtíže při angíně
Angíny nejsou vázány jen na zimní nebo přechodová období v roce. Angínou můžeme onemocnět i v létě. Jednou z příčin je oslabená imunita. Přechod mezi prostředím uvnitř, kdy máme teplotu nastavenou na výrazně nižší, a teplotou venku, kde je teplota vyšší je velký nápor na organismus, který tyto rozdíly musí vyrovnávat. Také dlouhodobě působící stres vede k oslabení imunity a vzniku chronických zánětlivých stavů.
Další příčina opakovaných angín může být v zablokované krční páteři. Existují a jsou popsány vzájemné vztahy mezi pohybovým aparátem a vnitřními orgány, které jsou známy pod názvem vertebroviscerální nebo viscerovertebrální vztahy (jinak také somatoviscerální nebo viscerosomatické). Tzn., že obtíž nebo porucha vnitřního orgánu se projeví na tělesné úrovni a naopak. Krční mandle se řadí k hlavovým kloubům a jedinci s opakovanými angínami mívají blokády horní krční páteře.
Jak nám může aromaterapie pomoci?
Aromaterapii u angín vnímám jako výborný doplněk k léčbě, kterou nastaví lékař na základě klinického obrazu. Kateřina Svoboda Brooker zmínila na konferenci Aromaterapie a imunita, že éterické oleje jsou výbornými doplňky k léčbě antibiotiky, protože zvyšují jejich bakteriocidní účinek na bakterie (ve smyslu „vražda, smrt, zabití“ :-)) a zmenšují riziko rezistence bakterií (což je v dnešní době asi nejčastěji zmiňovaný strašák právě k účinnosti antibiotik nejen u MRSA).
Když cítíme, že to na nás „jde“ využijeme hydroláty pro dezinfekci hrdla – kloktáním nebo stříknutím rozprašovačem na mandle. Využijeme antibakteriální hydroláty – tea tree, manuka, pro dospělé tymián ct. thymol, yzop, pro děti tymián ct. linalol. (Pozn. redakce: více jednotlivé chemotypy tymiánů popisujeme v tomto článku)
Stejné hydroláty můžeme užívat i vnitřně. Do sklenice s vodou vlijeme hydrolát dle volby a vypijeme. Dospělí 10 ml, děti 5 ml. Tuto dávku můžeme rozdělit na 2 – ráno a večer.
Na kloktání můžeme využít i éterické oleje. V tomto případě nepoužijeme nosič, při kloktání využijeme toho, že éterické oleje ulpí na mandlích. Do sklenice s teplou vodou nakapeme 1 – 2 kapky a vykloktáme. Tento způsob je pouze pro starší děti a dospělé. Vodu samozřejmě nepolykáme! Zvolíme antibakteriální éterické oleje: jedle, tea tree, manuka, tymián ct. linalol nebo citron.
Recept: Kloktadlo na angínu podle Valerie Worwood
Vytvořte směs ze 3 polévkových lžic jablečného octa, 1 polévkové lžíce medu, 1 kapky éterického oleje zázvoru a 3 kapek citronu (bio). 1 čajovou lžičku této směsi vmíchat do rozpuštění do sklenice teplé vody a kloktat.
Recept: Obklad krku při bolestech
Měkký tvaroh pokojové teploty, 3 – 5 kapek éterického oleje nebo směsi. Oleje vmícháme do tvarohu, naneseme na plenu nebo kapesník, umístíme na krk a překryjeme další plenou nebo šátkem. Necháme působit přes noc. Využijeme éterické oleje levandule úzkolistá, heřmánek modrý nebo římský, citron, benzoe, šalvěj muškátová.
Recept: Antibakteriální a protizánětlivý gel na krk
Do 20 ml aloe vera gelu vmícháme 6 kapek levandule úzkolisté, 6 kapek tea tree, 4 kapky citronu, 2 kapky heřmánku modrého. Vetřeme na oblast hrdla a pod dolní čelist na mízní uzliny.
Horečka
Horečky mají při infekcích své místo, ale u těch bakteriálních mohou být velmi vysilující. Éterické oleje mohou pomoci snížit příliš vysokou teplotu a zároveň působí antibakteriálně, analgeticky apod. Éterické oleje můžeme nakapat na kapesník vedle nemocného, dát do difuséru nebo aromalampy, nebo můžeme aplikovat zábaly na kotníky a zápěstí. Zábaly použijeme v případě, že nemocný nemá zimnici, je mu horko a potí se. Vhodné éterické oleje: citron, levandule úzkolistá, heřmánek římský, niaouli a eukalypt zářivý (radiata) nebo citronovonný.
Když se angína často vrací…
U chronických stavů se snažíme ve fázi „klidu“ podpořit tělo i psychiku vhodnými éterickými oleji:
- podpora imunitního systému a antibakteriální působení: citron, heřmánky, pačuli, ravintsara, niaouli, kadidlo, tea tree, manuka
- „očista“ a podpora lymfatického systému: citron, grep, cedr atlas
- protistresové: bergamot, cedr, grep, heřmánky, levandule úzkolistá, pačuli, palmarosa
Éterické oleje aplikujeme inhalací, masážemi nebo koupelemi. Vnitřně můžeme užívat hydroláty.
TIP redakce: jaké hydroláty na podporu imunity užívat vnitřně najdete v tomto článku Jak na chřipku a nachlazení.
Co dál?
Nedílnou součástí režimových opatření v boji s chronickými obtížemi jsou:
- kvalitní strava
- dostatek tekutin
- péče o mikrobiom nejen po užívání antibiotik
- pohyb na čerstvém vzduchu
- podpora imunity vhodnými doplňky dle osobních preferencí: fytoterapie, gemmoterapie, vit. C, vit. D (expozice na slunci, v zimě rybí tuk)
- rehabilitace: viz viscero vztahy
- péče o lymfatický systém: prostřednictvím lymfatické masáže nebo reflexní terapie
Pokud se nám nějaká choroba vrací a přechází do chronicity, je možné se nad svými obtížemi zamyslet i z pohledu psychosomatiky.
Autorkou článku je Petra Hyťhová, foto: Pixabay.
Tip redakce: Naučte se používat aromaterapii proti rýmě a nachlazení pro děti i dospělé v online přednášce Aroma lékárnička na podzim.
Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!
“Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”
Použitá literatura:
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
- SVOBODOVÁ BROOKER, Kateřina. Biochemie silic I., II., III.(přednášky a skripta). Praha: Institut aromaterapie, 2012 – 2017.
- SVOBODOVÁ BROOKER, K. – BROOKER, J. Imunita a esenciální oleje. Materiály z odborné konference Aromaterapie a imunita, Brno 2017.
- WORWOOD, Valerie Ann. Voňavá lékárna. Praha: One Woman Press, 2012. 584 s. ISBN 978-80-86356-47-1.
- ZRUBECKÁ, A. Aromaterapie podle ročních období. Brno: CPress, 2018. 198 s. ISBN 978-80-264-2085-9.
- SMILEK, Pavel. Tonzilitidy a jeich možné kompikace. Medicína pro praxi. 2007. s. 268-272. [online]. Dostupné z: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2007/06/08.pdf
- Wikiskripta – revmatická horečka [online]. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Revmatick%C3%A1_endokarditida
- Wikiskripta – vertebroviscerální vztahy [online]. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Vertebroviscer%C3%A1ln%C3%AD_vztahy_(heslo)