Nespavost, syndrom vyhoření, úzkosti… Stresem podmíněné zdravotní obtíže vedou do ordinací lékařů a terapeutů stále více pacientů. Aromaterapie se stává metodou, která může velmi pomoci v klasické léčbě. A proto je letošní Aromakonference Brno (7. 9. 2019) věnována tématu: Aromaterapie a psychika. Jednou z přednášejících je i Ingrid Karner, aromaterapeutka a bylinářka z rakouského Grazu, se kterou jsme pro vás připravily zajímavý rozhovor.
Jaká témata z oblasti psychiky s vámi nejčastěji klienti řeší? Změnilo se to nějak za 20 let vaší praxe?
IK: “Zaznamenala jsem, že v posledních letech přibývá témat spojených s agresí, nespokojeností a šikanou. Mnohem běžnějšími se stávají problémy jako syndrom vyhoření, stres a potíže se spánkem nebo koncentrací.”
Jak vypadá vaše práce v praxi? Které techniky při konzultacích využíváte?
IK: “Začínám vždy užitím éterických olejů podle jejich biochemického účinku. A k tomu připojuji takzvané cesty vůně, kdy klienty nechávám ovonět čtyři specifické esence.”
Děláte si obrázek o člověku podle toho, co mu voní nebo ne? Uveďte nám, prosím, nějaké příklady z praxe…
IK: “Vůně pomohou velmi rychle odhalit, kde jsou silné stránky a talenty klienta, ale také, kde jsou jeho slabá místa. Například ti, kterým voní rozmarýn, obvykle nemají problém s tím říct někomu nebo něčemu “ne”. Ale ti, kteří ostře vůni rozmarýnu odmítají, možná už v životě několikrát zažili, že je někdo vykořisťoval.”
Které éterické oleje a hydroláty se Vám osvědčily při práci se stresem? Mohla byste se podělit o recept na univerzální antistresovou směs?
IK: “Samozřejmě všechny relaxační a náladu zlepšující vůně jsou vhodné. Z mojí zkušenosti je vždy lepší směs, než jen jeden éterický olej, protože může klienta vystihnout celostně. Používám princip FruFloRa©, při kterém vždy kombinuji jeden éterický olej z plodu, jeden z listů, jeden z květů a jeden z kořenů, dřeva nebo pryskyřice. Klasická antistresová směs s holistickým působením je: 6 kapek bergamotu (Citrus bergamia), 2 kapky rozmarýnu (Rosmarinus officinalis ct. borneon), 2 kapky geránia (Pelargonium graveolens), 2 kapky pačule (Pogostemon cablin) a 2 kapky vetiveru (Vetiveria zizanoides).”
Tip redakce: Koukněte i na další hosty Aromakonference Brno 2019!
Lidé se často ptají, zda aromaterapie funguje i na lidi, kteří ztratili čich. Jak s nimi pracujete?
IK: “Samozřejmě funguje. Vůně jsou biochemické látky, které pronikají do krevního oběhu přes dýchací systém a kůži. Aktivují nebo blokují receptory, mají antibakteriální, antivirové, protiplísňové a spoustu dalších účinků. Lidé, kteří trpí anosmií mají tímpádem z aromaterapie také užitek. A ráda bych dodala, že nedávná studie Univerzity Graz ukazuje, že čich může být v mnoha případech obnoven, pokud pacient absolvuje speciální trénink, který trvá asi 36 týdnů.”
A jaké vůně s takovými klienty používáte?
IK: “Ukazuje se, že je dobré kombinovat ostré vůně s vůněmi, které pacientovi dříve voněly. Během čichového tréninku klienti voní ke čtyřem různým éterickým olejům. Já ráda používám mátu peprnou, vanilku, pomeranč nebo levanduli a rozmarýn (ct. borneon).”
V České republice zatím moc nefunguje spolupráce mezi aromaterapeuty a klasickou medicínou nebo univerzitami. Jaká je situace v Rakousku?
IK: “V Rakousku rozlišujeme mezi medicinální aromaterapií, kterou praktikují lékaři a terapeuti, aromapéčí praktikovanou zdravotními sestrami a wellness aromaterapií, kterou poskytují komerční aromaterapeuté. Spolupráce mezi jednotlivými skupinami se každý rok zlepšuje. Ale bohužel stále nemáme žádnou legislativu, která by práci s éterickými oleji upravovala.”
Používají psychiatrická oddělení, zařízení pro péči o handicapované nebo v hospicích nějak aromaterapii?
IK: “Ano, aromaterapii nabízí většina pečovatelských zařízení v Rakousku, díky speciálně vyškoleným pracovníkům. Je tu pro ně kurz daný paragrafem 64 o zdravotnických výkonech, který se týká doplňkové péče. Nejčastěji se aplikují vůně do místností, koupelí a nebo vonné tampony na oblečení.”
Ingrid Karner…
… Rakouská aromaterapeutka, bylinářka a masérka s dvacetiletou praxí. Poskytuje poradenství v oblasti komerční i klinické aromaterapie. Založila vzdělávací institu Aromainfo.at v Grazu a je také předsedkyní společnosti VAGA – Vereinigung für Aromapflege und gewerbliche Aromapraktiker/innen. Vlastní značku Aromuli, která představuje jedinečný koncept aromaterapeutických bonbonů z březového cukru a přírodních aromat pro gastronomii. Předsedá také spolku theSCENTEDdrop, který propojuje lidi a firmy pracující s aromatickými rostlinami.
Ingrid Karner letos přednáší v Brně! Více o programu Aromakonference Brno 2019 a registraci vstupenek najdete na webu www.aromaterapieabylinky.cz.
Autorka rozhovoru: Anna Krutová. Zdroj foto: archiv Ingrid Karner