Ingeborg Stadelmann okouzlila Brno humorem i vůněmi

Hvězda porodních asistentek Ingeborg Stadelmann přijela v sobotu do Brna. Vedla tu seminář zaměřený na homeopatii a aromaterapii v péči o ženy toužící po dítěti, těhotné, rodící a v šestinedělí.

Ingeborg Stadelmann zaplnila přednáškový sál

Přednáškový sál provoněl jasmín, verbena, hřebíček nebo skořice. Chvílemi tu bylo veselo jako v divadle. Ingeborg Stadelmann má totiž po desítkách let své praxe povahy, charaktery a chování žen v malíku. A než svým kolegyním doporučí, jak postupovat při práci s uplakanou nebo hysterickou rodičkou, neváhá a předehraje celou scénku. To vše s láskou k ženám i své práci.

V dopoledním bloku předala Ingeborg Stadelmann posluchačům své zkušenosti při předepisování homeopatických léků Caulophyllum, Cimicifuga, Coffea, Gelsemium, Lycopodium, Pulsatilla, Sepia a Staphisagria. Odpoledne patřilo aromaterapii a fytoterapii. Ingeborg Stadelmann posílala k otestování své vlastní směsi i éterické oleje. Více než stovka žen v sále se tak ovoněla růží nebo jasmínem. Nutno podotknout, že všechna čest patří třem mužům, kteří se semináře účastnili. Za to, že tuto afrodiziakální smršť ve zdraví přežili!

Aromaterapeutický blok zahájila Ingeborg Stadelmann přednáškou o využití verbeny (sporýše) při probíhajícím porodu. Žena ji může popíjet ve formě čaje, aby se zesílily její kontrakce. A také může inhalovat éterický olej, který ji uvolní, ale narozdíl od levandule není díky své svěží vůni tolik sedativní. Zatímco u verbenového čaje se jedná o rostlinu Verbena officinalis, nálev prý není příliš dobrý. Éterický olej pak pochází většinou z rostliny Aloysia thriphylla. Jeho vůně je svěží, zelená, citrusová. Právě proto ale bývá často nahrazován nebo doplňován citronellou. Při výběru je tak důležité dbát na to, aby se jednalo o pravý esenciální olej. Podle Ingeborg Stadelmann je to porodní esence číslo 1. A je vhodné ji kombinovat s popíjením vlažného čaje po doušcích.

Tip redakce: Nakladatelství One Woman Press podporuje kvalitní literaturu psanou ženami, zaměřuje se také na tituly z oblasti aromaterapie, buddhismu a přirozených porodů. OWP vydává také knihy Ingeborg Stadelmann.

Čaj na podporu děložních stahů podle Ingeborg Stadelmann

  1. 1 – 2 cm čerstvého zázvoru, 10 hřebíčků a 8 – 10 cm dlouhou větvičku skořice povaříme asi 10 minut v 3/4 litru vody.
  2. Z jedné polévkové lžíce Verbeny officinalis připravíme nálev (1/4 litru vody) a necháme 5-7 minut luhovat. Voda by při zalévání měla mít teplotu asi 70°C.
  3. Oba nápoje slejeme do termosky. Žena by je měla popíjet po doušcích, maximálně 1 litr za den. Po 12 hodinách je třeba vždy udělat nový porodní čaj.

Bohužel odpolední část byla pod tlakem času kvůli prodloužené polední pauze trochu uspěchaná. V rychlosti tak byly představeny éterické oleje z jasmínu, ylang-ylangu a růže jako esence podporující hormonální rovnováhu. Užívání těchto silic vede k tomu, že ženská hypofýza produkuje více ženských hormonu. Párům, které touží po dítěti doporučila kromě výše uvedených olejů také šalvěj muškátovou, protože aktivuje steroidní hormony.

Řada přišla i na olejovou směs pro masáž hráze. Ingeborg Stadelmann pro tyto účely používá směs éterických olejů z šalvěje muškátové a růže v rostlinných olejích z pupalky a z pšeničných klíčků spolu s třezalkovým olejovým macerátem. Z publika zazněl dotaz na užitečnost této masáže. Ingeborg Stadelmann neváhala a na dobrovolnici předvedla, jak rychle se tkáň dokáže uvolnit. Nešlo o žádné gynekologické cvičení, ale o důkaz provedený na kůži mezi palcem a ukazovákem na ruce!

Již velmi málo času zbylo na poslední blok věnovaný rostlinným olejům. V něm německá porodní asistentka vyzvala k pravidelné konzumaci těchto cenných potravin. Mnohé z nich totiž aktivují imunitu a dodávají tělu prospěšné nenasycené mastné kyseliny.

Bylo skvělé vidět Ingeborg Stadelmann naživo. Je precizní, vtipná, milá a má svou práci ráda. Vyzařuje z ní klid a opora. Sama bych ji u svého dalšího porodu rozhodně brala. Bylo taky skvělé vidět, kolik úžasných studentek, dul a porodních asistentek sedí v sále. Českému porodnictví se rozhodně blýská na lepší časy! Sobota na semináři utekla jako voda. Papírů mám popsaných desítky. S kamarádkami aromaterapeutkami bychom potřebovali ještě několik hodin na to, abychom vše probraly .) Jako rodilá Brňačka jsem především moc ráda, že se v našem krásném městě konají konečně tak úžasné akce! Do příště snad jen vychytat možnost lepšího (a bližšího) občerstvení a nebude to mít chybu!

4 otázky pro Ingeborg Stadelmann

Na závěr vyčerpávajícího semináře si ještě udělala chvilku na pár otázek pro Kouzlo vůní.

Řada párů má potíže s početím. Mají podle vás něco společného? Co za tímto problémem podle vás stojí?

IS: ”Můj názor by byl asi spekulace. Je to složité. A má na to určitě vliv více věcí. Třeba to, že je příliš mnoho estrogenu v podzemní vodě. Také to, že ženy i muži žijí v mnohem větším stresu než dřív. A při stresu dochází k omezení produkce pohlavních hormonů. Můžeme se dohadovat, do jaké míry hraje svou roli výživa. Anebo jakou roli hraje náš vyumělkovaný život: pracujeme příliš dlouho, pracujeme při umělém osvětlení a jsme hodně inteligentní, pořád pracujeme hlavou. No a inteligence sexualitě moc neprospívá. (smích) Samozřejmě existují i opravdu neplodné páry, nechci to nijak zlehčovat.”

Ve své přednášce jste zmiňovala rostlinné oleje, které pomáhají upravit hladinu hormonů v těle. A mluvila jste o novém rostlinném oleji z baobabu. Mohl by i ten pomoci?

IS: “O baobabovém oleji toho zatím moc nevíme. Má široké uplatnění v péči o pokožku, ale já ho propaguji, protože bych chtěla, aby lidé kupovali produkty ze střední Afriky. Výzkumy jsou teprve na začátku. Co ale už máme vědecky potvrzeno je, že rostlinné oleje ze šípkové růže, granátového jablka nebo pupalky, tyto schopnosti mají. A pokud například někdo touží po dítěti, může je využívat v péči o pokožku nebo jako potravinu. To nehraje roli. Nejdůležitější je, že se ty účinné látky dostanou na člověka a do lidského organismu. Zatím vůbec nevíme, jak funguje metabolismus látek přenášených z kůže dovnitř do těla. Jediné, co víme je, že se to děje. Ale nevíme jak. Někteří vědci vycházejí dokonce z toho, že máme nějaké čichové receptory přímo v pokožce. A ty pak mohou aktivovat imunitní systém. Další možností, jak oleje dostat do organismu, je v případě žen přes vaginální sliznici. Páry toužící po dítěti je mohou používat jako lubrikant.”

Jak mohou ženy se sklonem k potratovosti podpořit svoje těhotenství? Aby například nepřicházely o dítě v prvních týdnech po početí…

IS: “Nevím, jestli v takovém případě má aromaterapie dostatečnou sílu. Já v této oblasti dávám přednost klasické homeopatii. A pak je tedy důležité vybrat lék na míru pacientce podle jejího mentálního obrazu.”

Které esenciální oleje vybíráte pro ženy, které mají za sebou takovou traumatickou zkušenost? Ať už jde o potrat nebo náročný porod?

IS: “Smutek i truchlení potřebují svůj čas. Ať už nějakého člověka ztratíme v desátém nebo osmadvacátém týdnu těhotenství, měsíc po porodu nebo po 28 letech jeho života, vždycky je tam smutek, který bolí. Moje zkušenost s ženami, které přišly o dítě na začátku těhotenství je, že je ten smutek intenzivní po dobu celých devíti měsíců a nejhorší období zažívají v době, kdy se mělo miminko narodit. A opět potřebujeme čas. Bez ohledu na to, jak staré bylo dítě, by se měl odehrát alespoň symbolický pohřeb. Pro tyto situace jsem vytvořila aromaterapeutickou směs s éterickými oleji z iris (kosatce), meduňky a růže. Nazvala jsem ji “Beze slov”, protože mám pocit, že jsou situace v životě, kdy jsou všechna slova špatně.”

Nová kniha Ingeborg Stadelmann právě vychází!

Ingeborg Stadelmann: Aromaterapie od těhotenství po kojení

Nová kniha proslulé německé porodní asistentky je díky autorčiným dlouholetým zkušenostem, prověřeným recepturám a praktickému přístupu neocenitelnou příručkou pro všechny, kdo chtějí cíleně a bezpečně využívat éterické oleje i v těchto citlivých obdobích ženského života. Přináší širokou škálu možností, jak éterické a rostlinné oleje a hydroláty využít k masážím, obkladům, koupelím, přípravě tělových a pokojových sprejů nebo přípravě tělových mastí a krémů.

Ingeborg Stadelmann (*1956) je zkušená porodní asistentka a zároveň autorka úspěšných knih, které jsou určené jak jejím kolegyním – porodním asistentkám, tak těhotným, na porod se připravujícím a kojícím ženám. V roce 2001 vyšla v češtině v nakladatelství One Woman Press její první a asi nejslavnější kniha Zdravé těhotenství, přirozený porod a stala se stejně jako v německy mluvících zemích stálicí mezi tituly věnovanými těhotenství, porodu, kojení a péči o kojence. (převzato ze stránek One Woman Press)

Tip redakce: Rozhovor s Ingeborg Stadelmann

Autorkou článku a fotografií je Anna Krutová. Za překlad rozhovoru děkujeme Jakubu Marušákovi! Vzdělávacímu centru Uroboros zase za organizaci výjimečné události v Brně. Těšíme se na další!

Děkujeme partneru článku za podporu:

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články