Imunita: rýmovník, rostlinka první pomoci

Máme pro vás první díl nové série Kouzla vůní zaměřené na IMUNITU! S podzimem vcelku neoddělitelně přichází čas ucpaných nosů, bolavých krků, pokašlávání a další řádky nepříjemných společníků. Abychom byli co nejodolnější proti těmto ne zrovna vítaným jevům, je dobré zaměřit se na naši imunitu – podpořit ji, posílit ji, prostě trochu ji s chladnějším počasím opečovat. Každý týden vám přineseme nějaký recept či radu přímo z domácí “kuchyně” našich redaktorek. A na začátek se přihlásil stále populárnější rýmovník.

Podzim se nám pomalinku hlásí se svými chladnými rány. Slunečné teplejší dny střídají ty chladnější, což je pro naši imunitu opravdový zátěžový test. Občas to do rozepnutých bund a mikin foukne, až ofoukne a nachlazení s rýmou je tu natotata.

Říkám mu „rostlinka první pomoci“

Jednoho dne mi má klientka přinesla malý dárek v květníčku. Byla v něm nádherně vonící zelená rostlinka s ještě krásnějším jménem „Rýmovník“. Rýmovník (Plectranthus argentatus), z čeledi hluchavkovitých, si v naší rodině během krátké doby vybudoval svoje nepostradatelné místo.

Při nachlazení a rýmě je naší první volbou. Navíc je to tak vděčná a nenáročná pokojová rostlinka, že její pěstování zvládnou i úplní začátečníci. Snad jediným způsobem, jak jí můžeme ublížit, je přímé sluníčko a přespříliš zálivky. Takže pokud máte malé zalévací pomocníčky, stejně jako my doma, raději umístěte rýmovník z dosahu jejich konviček.

Čaj z rýmovníku

Jednoduchý recept:

  • na 200ml vody vezměte jeden střední lístek rýmovníku
  • lehce lístek pokrájejte a zalijte vroucí vodou
  • nechte 7 až 10 minut louhovat, pro malé děti stačí 5 minut

Pokud chcete, můžete dosladit lžičkou medu. Pak už jen teplé vypít a zalézt pod peřinu.

Čaj z rýmovníku jako první proti rýmová pomoc

Kdo nemá rád čajíky, může se pustit do inhalace

Rýmovník díky bohatému obsahu vonných silic jimi už sám o sobě prosytí vzduch. A tak pozitivně působí na dýchací cesty. Stačí utrhnout lístek, promnout ho mezi prsty a přivonět. Ucítíte tu krásnou eukalyptovou vůni, která skvěle protáhne nosík.

A můžete hned klidně běžet dál za svými povinnostmi třeba i s lístkem v ruce. To zvláště ocení čiperné děti, které ani chvilku v klidu neposedí a také workoholici, kteří na sebe pro změnu nemají čas.

Pro zvýšení účinku je možné udělat klasickou parní inhalaci, do které rozdrtíme několik lístků rýmovníku.

Přeji Vám krásné podzimní dny.

Autorkou článku je Kateřina Langerová, foto: autorka a Pixabay.com

Kateřina Langerová

„Jsem obyčejná holka z vesnice, která se rozhodla vykročit po voňavé cestě a užívat si život tak trošku jinak. Život plný vůní, barev, jemných doteků a báječných lidí, které při své práci aromaterapeutky mám tu čest poznávat."

Kateřina vystudovala Institut aromaterapie v Praze. V současné době dokončuje studium na Darja Shiatsu School, kde nadále prohlubuje své terapeutické znalosti. Je lektorkou kurzů masáží dětí a kojenců - baby masáží. Ve své praxi se věnuje také aromaterapii ve školách a školkách.

Přečtěte si podobné články