Křupavé, akorát kyselé a moc zdravé! Takové je kysané zelíčko podle receptu Táničky – naší rodinné známé. Tak dlouho nám ho dávala ochutnat, až jsem ho začala dělat podle ní. Můžete ho křoupat pro doplnění vitamínů a podporu střevní mikroflóry jen tak. A nebo si z něj připravte chutný zimní salát, polévku nebo ho strčte pod maso a pomalu upečte.
Co budeme potřebovat:
- 5 kg zelí
- 80 g soli
- 10 g kmínu
- pepř – podle chuti
- jablka – podle chuti
- keramický hrnec zelák
Postup:
1. Keramický hrnec pořádně vypláchneme horkou vodou a omyjeme si také talíř a kámen, kterými pak zatížíme naložené zelí.
2. Hlávky nakrouháme. Doporučuji si kruhadlo položit na dvě židle a pod ně umístit čisté prostěradlo, na které může nakrouhané zelí padat. Váš úspěch je zaručen, pokud použijete opravdu čerstvě nakrouhané zelí. První rok jsem neměla kruhadlo a koupila již nakrouhané. To už ale bylo zapařené a celý zelák dobroty se brzy zkazil.
3. Zelí pěchujeme do keramického hrnce, postupně prosolujeme, prosypáváme kmínem, pepřem a můžeme přihodit i pár nakrájených jablek.
4. Pěchujeme tak dlouho, než zelí pustí šťávu a celý obsah je ponořen. Můžeme pěchovat pěstí a nebo doporučuji zapojit malé obyvatele domácnosti, kteří mohou zelí ušlapat čistými nožkami.
5. Pokud by šťávy bylo málo nebo kdykoliv během kvašení zmizela, můžete směs zalít převařenou a vychladlou vodou se solí. Poměr je na 1 litr vody 15 g soli. Já dávám polévkovou lžíci.
6. Směs v zeláku zatížíme, zaklopíme víkem a necháme při pokojové teplotě kvasit asi tři týdny. Průběžně kontrolujeme, jestli je v nádobě dost vody a jestli je voda v rantlíku kolem víka. Jakmile je zelí hotové, přesuneme na chladné místo – do komory, sklepa nebo na schody na půdu.
Dobrou chuť!
Autorka článku: Anna Krutová. Foto: autorka.