Gergely Hollodi je nejvýraznější postavou současné maďarské aromaterapie. Vyučuje, nabízí individuální terapie a vede časopis Aromatika. Vystudoval u světoznámé Jade Shutesové v USA a dnes opět působí v Budapešti. 7. září přijede do České republiky, aby se stal hostem mezinárodní Aromakonference Brno. Kouzlo vůní tohoto bylináře a aromaterapeuta představuje v rozhovoru o letních receptech, tipech na bylinkové výlety v Maďarsku i vnímání rostlin.
Čím si vás aromaterapie získala?
GH: “Vůně rostlin a stromů mě přitahovaly už od dětství. Později jsem dlouho pracoval v reklamě a dostavil se u mě pocit vyhoření. Když mi můj kouč a zároveň přítel pomáhal najít lepší profesní cestu, ukázalo se, že musím pracovat s rostlinami, vůněmi, barvami a kořením a využívat více svou tvořivost.
Krátce poté, co jsem se odstěhoval s rodinou do Spojených států, jsem si na internetu vyhledal kurzy aromaterapie a vybral si školu Jade Shutesové, která se mi líbila nejvíc. Za pár dní jsem se zapsal do základního kurzu. Tehdy jsem pracoval s dvaceti éterickými oleji, ze kterých si mě naprosto získala šalvěj muškátová a vetiver. Pak jsem ve vzdělávání pokračoval. Díky Jade jsem získal kontakty na mnoho známých aromaterapeutů, včetně Jana Kusmirka z Fragrant Earth. Po třech letech jsem se vrátil do Maďarska, udělal si u Jade učitelský kurz a dostal povolení učit v Budapešti.”
Maďarsko je jedním z neobjevených aromaterapeutických a bylinářských rájů Evropy. Na co může být vaše aromaterapie hrdá?
GH: “Maďarsko má bohaté bylinkářské dědictví, které sahá hluboko do minulosti. Lidové léčitelství a léčení bylinami je zde velmi populární, přestože na internetu je mnoho zavádějících informací. To je ale myslím celosvětový problém.
Aromaterapie je ovšem stále poměrně novou záležitostí. V Maďarsku v podstatě existují dvě hlavní specializované školy. Aromaterapie u nás není samostatnou profesí − je součástí fytoterapie, ale v učebních materiálech je zastoupena jen velmi málo. Naštěstí stále více lidí umí anglicky a díky internetu mají přístup ke spolehlivějším informacím a cizojazyčným zdrojům.
Jsem hrdý, že jsem mohl být zakladatelem a prvním prezidentem Asociace maďarských aromaterapeutů. Je to malá organizace, jejíž možnosti a publicita jsou kvůli nevelkým finančním zdrojům omezené.”
Tip redakce: Koukněte i na další hosty Aromakonference Brno 2019!
Která bylinková místa v Maďarsku stojí za vidění?
GH: “Jestli máte na mysli například destilerie, můžete − hlavně v létě − navštívit ty malé, kterých stále přibývá. Máme také mnoho botanických zahrad a množství přírodních krás − některé z nich patří k celosvětově uznávaným památkám.”
Pokud byste měl čtenářům poradit nějakou letní aromaterapeutickou směs – jaká je vaše oblíbená? Čím se osvěžujete?
GH: “Každý má rád něco jiného – já osobně s oblibou používám chladivé ÉO – citrusové oleje, máta a květinové tóny jsou na vrcholu mého žebříčku. Jsem obzvlášť velký fanoušek bergamotu. Obvykle si v létě na výlety beru některé ÉO – levanduli, tea tree a eucalyptus radiata jsou vždycky dobří společníci.
Jak dnes vypadá vaše aromaterapeutická praxe? S čím za vámi klienti chodí a s čím nejčastěji pomáháte? Děláte stále masáže?
GH: “V posledních dvou letech se zaměřuju na vzdělávání a psaní. Zároveň stále dělám aromaterapeutické masáže a radím klientům v oblasti aromaterapie a fytoterapie, která s ní souvisí. Někdo potřebuje pomoct s běžnými problémy jako jsou opary, kožní nebo zažívací obtíže, ale většina lidí bohužel trpí problémy spojenými se stresem.”
Na Aromakonferenci Brno vystoupíte s přednáškou Lidské archetypy éterických olejů. Jak jste na tuto teorii přišel?
GH: “Aromaterapii přednáším už skoro deset let a když jsem vyučoval část věnovanou chemii, chtěl jsem studentům poskytnout hlubší náhled, díky kterému by je tento předmět více bavil a snadněji jej chápali. Proto na konci bloku věnovanému chemii hrajeme takovou hru: studenti utvoří skupiny a vyberou si chemickou skupinu látek, které jsou v éterických olejích. Pak dostanou oleje, ve kterých je daná skupina silně zastoupena, a dostanou za úkol představit člověka takového typu: popsat jeho osobnost, profesi a rysy, které je napadnou. Je zajímavé slyšet odpovědi, se kterými studenti v průběhu let přicházejí. Začalo mne to zajímat, a tak jsem hledal podobnosti a vzorce. Nazval jsem to lidské archetypy éterických olejů. Silně mě ovlivnila práce Valerie Ann Worwoodové.”
Dá se tedy říci, že určité rostliny přitahují určité typy lidí?
GH: “Těžko říct, zda samy o sobě. Většinou nás ale přitahují určité rostliny, že? Ať už je to tvar, barva, vůně nebo chuť − bylo by to zajímavé téma pro výzkum. Možná by se mohlo začít jejich přiřazením ke čtyřem Hippokratovým temperamentům. Také by bylo dobré prozkoumat, jestli jsme přitahováni k určitým rostlinám v závislosti na naší náladě a fázi životního cyklu, ve které se v daném okamžiku nacházíme.”
Na konci září pořádáte velkou konferenci DROPS v Budapešti. Jaké je její téma a na které přednášející byste nás pozval?
GH: “Druhá budapešťská aromakonference DROPS s dílnami a výstavou se bude konat ve dnech 28.−29. 9. Poprvé se uskutečnila v roce 2017. Není zaměřena na jedno téma, ale na vše, co se týká aromaterapie, esenciálních olejů a přírodní medicíny. Během prvního dne konference uslyšíte osm přednášek od vynikajících aromaterapeutů z USA, Francie, Nizozemí, Velké Británie, Slovinska, Kréty a Maďarska. Druhý den bude na výběr pět dílen. Témata zahrnují mimo jiné tradiční západní léčení bylinkami, CO2 extrakty v aromaterapii a paliativní péči, australské éterické oleje, těhotenství, zvládání stresu a bolesti, výrobu kosmetiky s esenciálními oleji a zoofarmakognozii. Nebudou chybět maďarští a zahraniční vystavovatelé včetně italských, srbských, britských firem. Všechny informace najdete na webu bpdrops.com.”
Gergely Hollodi
Je diplomovaný aromaterapeut a fytoterapeut. Žije v Budapešti (Maďarsko), kde má masérskou terapeutickou praxi a vede kurzy aromaterapie pro veřejnost. Na Aromakonferenci Brno vystoupí s přednáškou na téma: Lidské archetypy éterických olejů – pohled skrz chemické sklo. Gergely Hollodi absolvoval Cortiva Institut, což je masérská škola v Seattlu. Ve stejném městě pokračoval aromaterapeutickou školou, která dnes spadá pod New Yorský institut aromaterapie. Je členem mezinárodní asociace IFPA.
Aromakonference Brno se koná v sobotu 7. září, navazuje na ni nedělní Festival Aromaterapie & Bylinky. Více informací o programu a předprodeji vstupenek najdete na webu www.aromaterapieabylinky.cz.
Autorkou rozhovoru je Anna Krutová, foto: archiv Gergely Hollodiho