Mé bádání na téma zelený čaj mě přivedlo k překvapivému poznatku – černý a zelený čaj je jedna a tatáž rostlina Camellia sinensis – čajovník čínský. Od sebe se liší postupem zpracování lístků této rostliny. Záleží na tom, zda proběhne proces oxidace. Zelený čaj se také využívá v aromaterapii ve formě výtažku. Vhodný je k péči o pleť i vlasy, využijete ho také při hojení jizev.
“V běžném jazyce nazýváme člověkem „bez čaje v sobě“ toho, kdo není schopen vidět ve svém osobním dramatu komické prvky.” (Okakura Kakuzo, Kniha čaje)
Černý i zelený čaj pochází z čajovníku čínského (Camellia sinensis)
Někdy je proces oxidace při výrobě černého čaje nazýván jako fermentace, ovšem z chemického hlediska je tento název nesprávný. Lístky, které se používají na přípravu černého čaje, se nejprve mechanicky naruší a poté se nechá proběhnout proces oxidace. Celé zpracování trvá týden i více. Naopak čajové lístky určené na přípravu zeleného čaje tímto procesem neprocházejí. Lístky se suší na pánvích nebo napařují a zpracování trvá jeden až dva dny.
Tento fakt, že černý a zelený čaj je jedna a tatáž rostlina mě velice překvapil. Do té doby jsem si myslela, že se jedná o dvě rozdílné rostliny. A nejsem sama. Evropané si to, že černý a zelený čaj jsou dvě rozdílné rostliny, mysleli téměř po dvě staletí. Mohli totiž své znalosti o čaji čerpat pouze z pohledu na sušené lístky, které nakupovali od Číňanů. A ti si tajemství, jak se čaj vyrábí, chránili jako oko v hlavě.
Až roku 1842 se anglický etnobotanik jménem Robert Fortune vypravil v přestrojení do Číny, aby mohl spatřit tuto rostlinu. A ten také vyvrátil představu rozdílných rostlin a potvrdil, že černý a zelený čaj je jedna a tatáž rostlina. Do 8. století byl čaj brán jako lék. Teprve v 8. století se čaj rozšířil jako normální nápoj. Ono už jen to, že si v dřívějších dobách lidé na čaj vodu převařili, pomohlo zamezit rozšiřování infekcí přenášených vodou.
Zelený čaj dodává energii. Mniši ho používali při meditaci, aby vydrželi několik hodin v kuse bdělí. Čaj byl ve starověké Číně vysoce ceněn a získal si přídomek pěna kapalného nefritu.
Čaj v dnešní době
Dnes je zelený čaj ve veliké oblibě. Přidává se nejen do pečení nebo do zmrzliny, ale v neposlední řadě i do kosmetiky. Vzhledem k jeho účinkům doporučuji zelený čaj pít hlavně ráno. Pomůže s detoxikací, dodá energii a naladí člověka na krásnou vlnu. Z výluhu zeleného čaje si můžeme připravit pleťovou vodu na zánětlivou pokožku, krém proti celulitidě, krém na omlazení, zubní vodu proti kazům a další.
Zelený čaj a vlasy
Antioxidanty obsažené v zeleném čaji mají také blahodárné účinky na vlasy a na pokožku hlavy. Několik vědeckých studií prokázalo, že antioxidant Epigallocatechin gallát, známý pod zkratkou EGCG, podporuje růst vlasů.
Výluh ze zeleného čaje jako pleťová voda i vlasové tonikum
Zalijeme dávku zeleného čaje a omýváme si jím obličej. Případně si tento výluh můžeme dát do rozprašovače a podle potřeby aplikovat na pokožku. Tato pleťová voda je vhodná především pro zánětlivou, unavenou a ekzematickou pleť. Zároveň ji můžeme použít v rozprašovači na vlasy. Nevýhoda tohoto přípravku je, že nevydrží dlouho. Je potřeba si připravit vždy čerstvý výluh, případně přidat konzervant.
I kloktání zeleným čajem je zdravé a prospěšné zubům. Zabraňuje usazování plaku na zubech, tvoření zubního kazu.
Éterický olej ze zeleného čaje
Vyrábí se etanolovou extrakcí ze semen čajovníku. Obsahuje hlavně kyseliny – kyselinu linolovou, stearovou, palmitovou. Tento extrakt je teď trendem v kosmetice. Jeho vůně je velmi příjemná jak ženám, tak i mužům.
Použití éterického oleje
- Při výrobě domácího luxusního parfému.
- Na ekzémy a záněty. Má chladivou energii.
- Jeho schopnost změkčovat pokožku využívám v ošetření jizev.
- Je antioxidantem. Tuto skutečnost využívám hlavně při míchání krémů proti stárnutí, tzv. anti – aging.
- Pomáhá proti celulitidě, odkyseluje organismus.
- Používá se jako repelent.
- Je výborný jako deodorant. Spolu s šalvějí reguluje potní žlázy.
Recept na olej proti jizvám se zeleným čajem
Do 50ml lahvičky postupně přidáme:
- 3 kapky éterického oleje (éo) ze zeleného čaje,
- 3 kapky éo z mrkve,
- 1 kapku éo geránium,
- 1 kapku éo z cistu,
- 10 ml ricinového oleje,
- 5 ml šípkového oleje,
- 5 ml macerátu z třezalky tečkované,
- 2 ml pupalkového oleje
- a dolejeme jojobovým olejem.
Promícháme a pravidelně aplikujeme.
A na závěr? 3 legendy o čajovníku
Jedna stará legenda z Japonska vypráví o Bodhidharmovi, osmadvacátém panovníkovi po Buddhovi, který v 6.století našeho letopočtu rozšířil novou náboženskou doktrínu s názvem zen. Bodhidharma byl již několik let v meditaci, soustředěný, když najednou po těch letech usnul. Když se probudil, styděl se za svou slabost. Proto si uřízl víčka očí. Chtěl tím zabránit dalšímu usnutí. Víčka, jakmile upadla na zem, se proměnila v čajové lístky. Ty jsou i svým tvarem očním víčkům podobné.
Další legenda, tentokrát z Indie, se té z Japonska podobá. Je fascinující, jak napříč kontinenty lidé přišli na stejné věci, účinky, aniž by se znali a aniž by se mezi sebou domluvili. V Indii se vypráví příběh o tom, že jeden budhistický mnich slíbil, že zůstane bdělý po sedm let meditace. V pátém roce ho přepadla ospalost, které málem podlehl. Podařilo se mu ji přemoci neustálým žvýkáním čajových lístků.
A konečně v Číně se zase vypráví o tom, že v roce 2737 př. n. l. císař ŠenNong nařídil služebnictvu, aby mu vodu k pití převařili venku. Chtěl odpočívat a tak, aby si ohlídal služebnictvo při práci, opřel se o nedaleký nízký strom. Díky tomu viděl, jak závan větru shodil pár lístků do jeho nádoby s horkou vodou. Osudové lístky už se do horké vody dávaly záměrně, protože se ukázalo, že jsou velice chutné a jako bonus má po nich člověk dobrou náladu.
Autorkou článku je Xenie Bodorík Pilíková, foto: Pixabay.
Vznik tohoto článku podpořila firma Yasminka, děkujeme.
Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100 % přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.
Zdroje:
- Phdr. Hana Yasminka Khlaif. Výpisky z Holistické aromaterapeutické školy v Kyjově.
- MANN, John. Jedy, drogy, léky. Praha: Academia, 1996. ISBN 80-200-0508-0.
- PENDELL, Dale. Pharmako dynamis: excitanty a empatogenika ; [moc rostlin a cesta jedů]. Přeložil Miroslav KRŮTA, přeložil Martin KÖNIG. Praha: Dybbuk, 2005. ISBN 80-86862-06-2.
- CATTABIANI, Alfredo. Florarium: mýty, legendy a symboly spjaté s květinami a rostlinami. Přeložil Danica BARTOŠOVÁ, přeložil Eva ŠTARALOVÁ. Praha: Volvox Globator, 2006. Mandragora, sv. 11. ISBN 80-7207-595-0.
- https://cs.medlicker.com/377-zeleny-caj-a-jeho-blahodarne-ucinky