V minulém díle seriálu jsme poprvé nahlédli pod pokličku orientálního principu pěti elementů. Věnovali jsme se elementu ohně a smyslnému ylang-ylangu. Dnes navážeme dalším elementem a jeho výrazným zástupcem z řad éterických olejů. Podzim je ve znamení větru, holých plání a z pěti prvků mu odpovídá element kovu. Pro nás je to čas očisty, dokončování projektů a uzavírání starého, někdy i čas smutku, někdy naopak přívalů inspirace, nových plánů a svěžího větru do plachet. Článek je 3. dílem seriálu.
(Titulní foto: Toskánsko, cypřišová alej od Miroslavy Truskové)
Modrá je barvou podzimu, kovu a vzduchu
Zařazení modré barvy podle pěti elementů není jednoznačné. Podle budhistické tradice je modrá barva spojována s živlem vzduchu nebo též s pátým elementem – kovem. K tomuto barevnému řazení se přikláním i já. Kov je v cyklu ročních období spojován s podzimem, kdy převládá modrošedá obloha, vítr nám šlehá do tváře a často kdosi z lesů vaří své mlžné kaše. Modrá je také barvou dechu a krásně harmonizuje dechové ústrojí. Elementu kovu z denní doby odpovídá večer, tedy klid a aktivní relaxace. Ze světových stran připadá kovu západ a podle přírodních tradic reprezentuje element konec, zánik a smrt. Energie kovu je stahující a zvnitřňující. V přírodě je kov spojován s proměnou a zušlechťováním, vzduch navíc se svobodou. Z vnitřních orgánů odpovídají tomuto elementu plíce a tlusté střevo, dva hlavní reprezentanti přijímání a pouštění. Z vnějších orgánů zrcadlí stav elementu kvalita kůže a ochlupení, naše přirozená hranice s vnějším světem.
Pokrok, inovace, kreativita, umění a vnitřní proměna
Psychologicky je kov spojován s kreativitou, inspirací, myšlením, úctou a řádem. Archetypálně mu odpovídá postava alchymisty nebo kouzelníka proměňujícího vodu ve zlato. Proto hraje důležitou roli pro všechny umělce, badatele, vědce, mystiky, kteří pro svou inspiraci často sahají až za hranice svých limitů, představivosti, zákonitostí i reality. Typickým příkladem bylo básnické hnutí beatniků, kteří byli známi svým balancováním na pokraji života i smrti. Přesně takový je kov, pokud je potřeba, nemilosrdně seká vše nepotřebné, ale odměna za tyto dary a oběti je často sladce opojná.
Harmonie a disharmonie elementu kovu v těle
Naše tělo potřebuje od každého elementu kousek, neustálou rovnováhu. Lidé pevní v elementu kovu rádi sdílí informace s druhými, jsou pozitivní, tvořiví, nezávislí, opírají se o řád života a věcí. Dlouhodobý nedostatek elementu kovu provází pesimismus, lítostivost, přílišná otevřenost a zranitelnost, nebo také zdrženlivost až izolovanost, neschopnost nastavit si zdravé hranice v práci i ve vztazích a někdy také neuspořádanost a chaos. Naopak přemíra elementu kovu může vést ke škatulkování, pedantství, puntičkářství a despotismu. Když se kov vymkne své kontrole, můžeme vidět na obrazu válek a bojů a zálibě v nich. Domnívám se, že je to pouze nedostatek projevené tvořivosti, která byla udušena uniformami a pravidly všeho druhu. Přílišná svobodomyslnost a lehkovážnost je druhým protikladem, a pokud nemá element pevné hranice, může snadno vyprchat a naše nápady přijdou vniveč. Drogy, alkohol a kouření jsou příkladem pomocníků na cestě k inspiraci, hranice, na které se balancuje, je však často velmi tenká a sklouznout k závislosti a předat jí tím svoji svobodou vůli, je velmi snadné.
Praktické způsoby harmonizace pomocí aromaterapie
Při potížích v elementu kovu ráda lidem míchám individuální kompozice s eukalyptem (Eucalyptus radiata), který uvolňuje přílišné vnitřní sevření a prohlubuje dech. Myrta (Myrtus communis) je také mou oblíbenou pomocnicí při nedostatku rozhodnosti a nadšení, navíc jemným způsobem usnadňuje přijetí změn a hojí hluboké vnitřní rány. Velice ráda také sahám po mateřídoušce (Thymus serpyllum), jemnější a ženštější variantě tymiánu (Thymus vulgaris), která má silné ochranné, očistné a ozdravující účinky, zároveň je však používá s citem a mateřskou láskou. Kadidlo (Boswellia carterii) je také skvělým příkladem oleje, jenž jemně konejší a zároveň otevírá cestu vpřed a přináší vhledy. Pro harmonizaci elementu kovu pravidelně využívám vlastní kompozici éterických olejů kov, kterou je možné rozprášit do místnosti, použít na tělo nebo ji inhalovat. Hlavními složkami této kompozice jsou cypřiš (Cupressus sempervirens), amyris (Amyris balsamifera) a citron (Citrus limonum), díky nimž ulevuje přetížené mysli a otevírá ji nové inspiraci. Stejně ráda tuto směs přidávám do modrých svíček v elementu kovu, které pomohou vyladit interiér a ovlivňují nás navíc i vizuálně. V luxusní terapeutické směsi pro tento element naopak využívám lípu (Tilia cordata), která krásně hojí rány uštědřené našemu malému já a pomáhá přijímat život s lehkostí, na fyzické úrovni navíc výborně účinkuje na dýchací cesty.
Nechte cypřiš odnést stagnaci, nespokojenost a smutek
Mám-li vám doporučit jeden jediný éterický olej, vybírám jako hlavního reprezentanta pro element kovu cypřiš. Pomáhá totiž s přijetím nového, smířením se se ztrátou i smrtí bližních. Na fyzické úrovni se cypřiš využívá proti pocení, při křečovitém stažení v těle, jako je menstruační napětí nebo křečové žíly, při astmatu, detoxikaci a pro celkové rozproudění krve. Cypřiš je vážný elegán s duší kouzelníka a reprezentuje odhodlání a sílu. Jako mávnutí kouzelným proutkem nám pomůže zahnat temnotu, negativitu a smrt a silou hurikánu otevře naše srdce a životy novým příležitostem. Kouzelník je silně propojen s nebem, hlubokou moudrostí a intuicí. Pomůže nám tedy k plnému soustředění a tvoření všeho druhu. Vždyť přeměňovat myšlenky v činy je jeho největším nadáním. Je skvělým společníkem všem, kdo používají svůj intelekt při práci. Dává nám ochutnat nesmrtelnost duše. Cypřiš vás příliš nerozvášní, za to vaši energii pomůže zaměřit na určitý cíl. Pokud tedy trpíte nedostatkem nápadů nebo nevíte, kde začít ve své práci, zkuste si zpříjemnit den s cypřišem. A pokud smutníte z jakýchkoliv důvodů, jeho přítomnost vám uleví, stabilizuje vás a pomůže přijmout nový život. S jemným úsměvem na tváři samozřejmě. Nevíte-li, co se svým životem a stojíte na životní křižovatce, cypřiš se svou štíhlou vysokou postavou vaše váhání ukončí a postrčí vás vpřed k lepším zítřkům. Není totiž nic horšího než strávit život čekáním, vzpomínáním a sněním o něčem, co nemůže přijít. Žijeme přece tady a teď.
Tip redakce: Recept na průduškovou mast s eukalyptem radiata!
Příklad z praxe
Jako příklad z praxe uvádím klientku, u které jsme pomocí aromaterapeutických masáží působily na vyrovnání se se změnami v životě. Při první návštěvě ke mně přišla těsně po přestěhování do nového města, odchodu z práce a těžkých rodinných a existenciálních potížích, navíc byla z pochopitelných důvodů krátkodobě na antidepresivech. V tu chvíli nebyl na cypřiš ten správný okamžik. Vybraly jsme jemné, sladké a konejšivé éterické oleje jako benzoin (Styrax tonkinensis), růži (Rosa damascena) a lípu (Tilia cordata). Při druhé návštěvě po necelém měsíci přišla ostříhaná a pozitivně naladěná, léky se jí podařilo vysadit a byla připravena na změnu a zpracování událostí, které jí v posledních měsících postihly. Láskyplnou růži jsme vyměnily za cypřiš (Cupressus sempervirens) a klientka ihned při masáži začala plakat a následně v duchu zpracovávat prožité těžké chvíle. Rychle se jí však ulevilo a zbytek masáže již relaxovala. Po masáži jsme diskutovaly možnosti její nové práce a domů odcházela lehkým krokem.
Hluboce relaxační masáže pracují s naším podvědomím
Po přečtení předchozího příkladu z praxe možná nevěříte, že má cypřiš aplikovaný při masáži takovou moc. Ano i ne. Největší díl práce samozřejmě leží na vás. Ale při hluboce relaxační masáži jsou naše tělo i mysl uvolněné a otevřené a snadno se nám pracuje s podvědomím. Pokud v tomto naladění naše čichové buňky a následně centrální nervový systém dostanou pokyn od éterického oleje z cypřiše typu: „Přijmi vše nové, nech odejít staré!“, tato informace se zaryje hluboko do našeho podvědomí, odkud na nás bude působit následující dny i týdny. V tom jsou aromaterapeutické masáže a jiné aplikace éterických olejů v klidovém stavu tak mocné, působí skutečně v hloubce, odkud pomohou zviditelnit i staré bolesti a pokřivené vzorce a zároveň je pomohou přeměnit na nové.
Příští měsíc nás čeká pokračování seriálu: Sladkost zemité skořice rozehřeje nejedno srdce.
Další díly seriálu:
- 1. část seriálu – Domácí aromaterapeutické minimum
- 2. část seriálu – Element ohně a ylang-ylang, to je láska, smyslnost, vášeň i radost
- 4. část seriálu – Sladkost zemité skořice rozehřeje nejedno srdce
- 5. část seriálu – Smyslnou atmosféru vykouzlí vůně kardamomu, vanilky a hořkého pomeranče
Článek včetně praktických receptů vyšel v Časopisu pro Kvalitní život: říjen 2016. Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: Miroslava Trusková – MT Foto, literatura: 1.MOJAY, Gabriel.
Pozvánka
Rádi byste se dozvěděli více? Michaela Lusílija Makulová pořádá kurzy Vůně přírody v Plzni a kurzy Aromaterapie v Praze. Aktuální termíny najdete v kalendáři akcí Simbis.