„Dej si lázeň, to ti uleví.“ Asi si vzpomenete, v jaké pohádce toto řekl rádce Vlasta Burian svému králi. A měl pravdu. Koupel má blahodárný účinek na fyzický i psychický stav člověka. Teplota vody určuje, zda bude koupel působit spíše tonizačně nebo relaxačně. A navíc využitím aromaterapie při koupeli umocníme působění o účinky éterických olejů.
Tento článek je 7. částí seriálu o základech aromaterapie i pro úplné začátečníky.
- část 3 základní body pro seznámení s aromaterapií
- část Aromaterapie je IN, ale jak éterické oleje působí na člověka
- část Jak na bezpečnou aromaterapii?
- část Kontraindikace v aromaterapii
- část Jak inhalovat éterické oleje? Vstupte a přivoňte!
- část Aromaterapeutická masáž, to je síla voňavého doteku
Celková koupel
Jak jsem zmínila výše, účinky koupele závisí na teplotě vody. Pokud zvolíme teplotu nižší, pocitově chladnější, koupel bude působit spíše tonizačně, osvěžíme nejen tělo, ale i mysl.
Teplá koupel působí relaxačně a blahodárně. Dochází k uvolnění svalového napětí, psychického napětí, rozšiřují se cévy (tzv. vazodilatace), otevírají se póry, spouští se pocení a tělo se zbavuje toxinů. Esenciální oleje přidané do vody se odpařují do prostoru, inhalujeme je a zároveň dochází k prostupu olejů skrze pokožku do krevního řečiště.
Aromatickou koupelí tak můžeme:
- ovlivnit psychické stavy → např. stres, úzkost, napětí…
- působit na poruchy spánku
- mírnit bolesti → např. pohybového aparátu, hlavy
- ovlivnit kožní obtíže → ekzém, lupénka, dermatitidy…
- mírnit únavu fyzickou i psychickou
- posílit imunitu
- pomoci tělu nastartovat regulační procesy v počátku onemocnění chladného typu → rýma, nachlazení nebo chřipka
- zkrátit dobu rekonvalescence po nemoci
Tip redakce: Jste ve stresu? Jukněte na náš další článek
Éterické oleje do lázně vždy nařeďte
Éterické oleje jsou ve vodě nerozpustné. Když je nakapeme do vody, oleje vytvoří na hladině film, který ulpí na pokožce a může tak dojít k podráždění kůže, poleptání nebo jejímu spálení. Proto je VŽDY nutné použít nosič, díky kterému se olej s vodou smíchá nebo se alespoň naředí.
Vhodnými nosiči esenciálních olejů jsou:
- Hydrofilní olej je upravený rostlinný olej, který je s vodou mísitelný a pro mě je to nosič č. 1. Použijeme 1 polévkovou lžíci. Po koupeli je pokožka krásně vláčná, hebká a voňavá. Oblíbenou směs pro koupel si můžeme namíchat i ve větším množství, abychom ji měli po ruce vždy, když ji budeme potřebovat. Na 1 ml hydrofilního oleje použijeme cca 1 kapku éterického. Tzn. že v 50 ml lahvičce budeme mít 50 kapek esenciálního oleje. Do koupele použijeme čajovou lžičku této směsi, což odpovídá přibližně 5 ml, tudíž 5 kapkám.
- Plnotučné mléko nebo smetana, polévková lžíce. Éterické oleje nakapeme do mléka nebo smetany, rozmícháme a až poté vlijeme do koupele.
- Med je v literatuře o aromaterapii také zmiňován jako vhodný nosič. I v tomto případě nejdříve smícháme esenciální oleje s medem a až poté vmícháme do koupele.
- V některých knihách či článcích se dočtete, že je možné jako nosič použít rostlinný olej. Nejčastěji je zmiňován jojobový nebo mandlový, protože tyto oleje mají pěstící účinky na pokožku. Je nutné počítat s tím, že rostlinné oleje jsou také s vodou nemísitelné a směs rostlinného a éterických olejů se bude držet na hladině. Naředíme tím ale éterické oleje, které nebudou působit dráždivě. Pokožka bude po takové koupeli více mastná. Tento způsob bych doporučila u bezpečných esenciálních olejů. Např. u těch, které bychom použili na ošetření a natření pokožky po koupeli.
- Směs z mořské soli (56 g) a čajové lžičky jojobového oleje. Do oleje nakapeme esenciální olej a tuto směs následně smícháme se solí. Toto množství je dávka pro jednu koupel.
Pravidla aromakoupele
Do koupele pro dospělou osobu použijeme 3 – 8 kapek éterického oleje, pro děti 2 – 4 kapky. Počet kapek upravíme podle druhů olejů, které zvolíme. Pozor u horkých a dráždivých olejů, řídíme se pravidlem „méně je více“ a použijeme o polovinu menší množství. Do koupele nepatří (nebo opravdu s velkou obezřetností) oleje z kůry skořice a máty peprné.
Aromakoupel by měla trvat 15 – 20 minut. Teplota vody by měla být 36 – 40 ° C. Po koupeli se rovnou zabalíme do županu nebo pokožku jen lehce otřeme, oblečeme si pohodlné prádlo a měl by následovat odpočinek. Necháme doznít účinky teplé vody a éterických olejů.
Částečné koupele
Částečnými koupelemi se myslí ponoření určité části těla do dostatečně velké nádoby s vodou. I v tomto případě použijeme nosič a 3 – 5 kapek éterických olejů. Tento způsob je vhodný pro následující stavy:
- gynekologické a urologické obtíže, hemoroidy → sedací koupele
- obtíže v ORL oblasti (hlavně rýmy a sinusitidy akutní i chronické) → koupel předloktí
- otoky kotníků, stavy po úrazech kotníků, bolesti chodidel (např. u lidí, se „stojavým“ zaměstnáním), meziprstní a nehtové plísně → koupel nohou (myšleno anatomicky – část dolní končetiny od prstů ke kotníkům)
Sprcha
Nemáte-li doma vanu nebo nejste příznivcem koupelí, je možné aplikovat esenciální oleje i ve sprše. Hydrofilní olej doplníme o éterické oleje a tuto směs použijeme jako olej sprchový. Koncentrace této směsi by měla být do 3 %, tzn. že na 10 ml hydrofilního oleje použijeme max. 9 kapek oleje éterického nebo směsi. Pokožka bude po takové sprše také hebká a voňavá. Do sprchy si můžeme připravit i peelingovou směs, díky které odstraníme odumřelé kožní buňky, prokrvíme pokožku, urychlíme látkovou výměnu, rozproudíme lymfatický systém a spustíme detoxikaci. Když zvolíme vhodnou směs, máme výborný prostředek i na ošetření celulitidy.
Kouzlo voňavé koupele spočívá v její jednoduchosti, dostupnosti a variabilitě. Když jsme ve stresu namícháme relaxační směs, když jsme nachlazeni použijeme směs na dechové obtíže a na posílení imunity. Při potížích se spánkem zvolíme zklidňující směs.
Můj TIP: Při míchání směsí si vždy někam napište, jaké éterické oleje a v jakém poměru jste použili. Může se stát, že namícháte směs, která bude famózní, ale až ji budete chtít v budoucnu vyrobit, už si nemusíte vzpomenout, co jste to tam vlastně namíchali 🙂
Autorka článku: Petra Hyťhová. Foto: Pixabay.com.
Partnerem článku je Kouzlo esence. Děkujeme za podporu!
“Kouzlo esence je internetový obchod, který se specializuje na přírodní kosmetiku s velmi jednoduchým a šetrným složením, esenciální oleje špičkové kvality, designové aroma difuzéry a další vychytávky. Lovíme pro vás kvalitu v moři přírodní péče. Všechny produkty pečlivě vybíráme a sami testujeme. Naším cílem je nabídnout vám na jednom místě smysluplné produkty, které budou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale i k přírodě. Pojďte se s námi vrátit k jednoduchosti – podstatě – esenci, v té je totiž krása. Najdete nás na www.kouzloesence.cz.”
Použitá literatura:
- BUTJE, Andrea. The heart of aromatherapy: an easy-to-use guide for essential oils. ISBN 9781401951610.
- GROSJEAN, Nelly. Velká kniha aromaterapie. Vyd. 1. Olomouc: Fontána, 2003. ISBN 80-7336-084-5.
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. 299 s. ISBN 978-80-86356-49-5.
- SVOBODOVÁ BROOKER, Kateřina. Biochemie silic I., II., III.(přednášky a skripta). Praha: Institut aromaterapie, 2012 – 2017.