Domácí repelent proti klíšťatům? Použijte hřebíček!

Co je nejlepší proti klíšťatům? Tuhá zima. A protože letos opět nebyla, tak jejich sezóna začala pěkně brzo. Je na čase se vyzbrojit hřebíčkovým repelentem!

Co budete potřebovat?

  • pytlík hřebíčku z potravin

  • 200 ml alkoholu – vodka nebo domácí “ne úplně povedená” slivovice .) Tedy taková, kterou manžel dobrovolně vydá na bylinné experimenty…
  • éterický olej z hřebíčku – zesiluje účinky repelentu, ale není povinný
  • lahvičku s rozprašovačem
Omrkněte náš vzdělávací celoroční program plný receptů, návodů, rad a příkladů z praxe.

Jak na to?

Koření nasypejte do lahvičky, zalijte alkoholem a případně přidejte 10 kapek éterického oleje z hřebíčku. Pořádně protřepejte a nechte na sluníčku louhovat (alespoň 3 dny, nemusí se slívat, pozn. redakce). Postupně můžete začít používat. Repelent získá postupně tmavě hnědou barvu. Až se množství alkoholu zmenší, přidejte zase nový, takto můžete přípravek stále obnovovat.

Jak používat?

Repelent stříkejte pouze na oblečení – hlavně na boty, ponožky a kalhoty od kolen dolů. Roztok barví, takže si raději neberte bílé oblečení. Dětem rozhodně nešplíchejte na holou kůži! Na sobě můžete experiment provést, ale výlet do lesa je stejně bezpečnější v dlouhých kalhotách.

Zvířatům můžete pošplíchat oblast kolem kohoutku, pokud vůni snesou. Bohužel v posledních letech, kdy není v zimě dostatečně dlouho mráz, mám ověřeno, že pro psi a hlavně pro kočky není tato ochrana dostačující.

Přes zimu skladujte v ledničce. Já už mám archivní kousek třetím rokem a stále voní krásně.

Ať se dílo podaří!

Tip redakce: Přečtěte si více o repelentech proti hmyzu

Autorkou článku je Anna Krutová, Aromaterapie Brno. Foto: Free Photos.

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články

4 komentář

  1. Hana Heřmanová

    Hezký večer Aničko,
    mám k tomu dotaz – Jestliže přidáme do repelentu EO, nebude to dělat neplechu, když bude tato směs vystavena 3 týdny na sluníčku, či má alkohol v sobě veeelkou uchovávací moc? A také jaký EO hřebíček-list nebo plod?
    Díky, Hanka

  2. Hana Heřmanová

    Hezký večer Aničko,
    mám k tomu dotaz – Jestliže přidáme do repelentu EO, nebude to dělat neplechu, když bude tato směs vystavena 3 týdny na sluníčku, či má alkohol v sobě veeelkou uchovávací moc? A také jaký EO hřebíček-list nebo plod?
    Díky, Hanka

  3. Dobrý den Hanko, díky za dotaz! Já používám hřebíček plod – poupata. Tinktury se na sluníčku nechávají, takže bych předpokládala, že to nic neudělá. Ale je pravda, že já to na slunce nedávám. Ale skladuji běžně v lékárničce nebo prostě ve skříni. A na výletě v batohu. Teploty nijak nehlídám. .) Hezké tvoření přeji!

  4. Dobrý den Hanko, díky za dotaz! Já používám hřebíček plod – poupata. Tinktury se na sluníčku nechávají, takže bych předpokládala, že to nic neudělá. Ale je pravda, že já to na slunce nedávám. Ale skladuji běžně v lékárničce nebo prostě ve skříni. A na výletě v batohu. Teploty nijak nehlídám. .) Hezké tvoření přeji!

Komentáře nejsou povoleny.