Je sice pořád ještě krásné teplé počasí, ale podzimní plískanice a zima se neodmyslitelně blíží a proto dnes bude řeč o mocném posilovači imunity a ničiteli virů a bakterií, který nám může účinně pomoci bojovat s nachlazením a podobnými „dary„ podzimu a zimy. Bude řeč o česneku (Allium sativum) z čeledi liliovitých (Liliaceae).
Do vaření ho používá téměř každý, ale znáte třeba česnekové mléko nebo tinkturu na snižování krevního tlaku? Nebo že se dá česnek použít i zevně a nejen do česnečky nebo na topinky? A že si na zahrádce nejvíc rozumí s růžemi? To vše najdete v mém nejnovějším článku.
Léčivá rostlina
Česnek patří k nejstarším léčivým rostlinám na světě. Byl nalezen už v neolitických jeskyních, používal se i ve staroegyptské medicíně. Byl součástí stravy vojáků a stavitelů pyramid a přidávali ho dokonce i k pohřební výbavě faraonů. Po staletí se používal proti moru, protože se vědělo, že dokáže ničit choroboplodné bakterie.
Známé byly také účinky protiparazitické, čehož se v dřívějších dobách hodně využívalo, vzhledem k nedostatečné hygieně a nedostatku potravin. Ještě za 1. světové války se používala čerstvá česneková šťáva k ošetřování ran zraněných vojáků, právě pro jeho desinfekční vlastnosti.
Mytická rostlina
Česnek byl ale také mytickou rostlinou pěstovanou v klášterních zahradách. Měl ochraňovat člověka proti zlým duchům a démonům, chránit ho před upíry a vlkodlaky. V lidové magii byl bylinou bezpečí a duchovní očisty – zavěšený v domácnosti odháněl od domu veškeré zlo, chránil obyvatele před démony, uhranutím a odháněl zloděje. Vkládal se miminkům a malým dětem pod polštář, aby jim v noci nikdo a nic neublížilo.
…