Dnes bych vám chtěla napsat o další rostlině, bez které se dříve neobešla žádná babiččina zahrada. Už staré lidové názvy jako bylina mládí nebo český ženšen napovídají, jaká tajemství tato rostlina ukrývá. A nejen to, dříve byla oblíbena i v lidové magii. Zkrátka všestranné využití. Tak si pojďme říct o křenu něco více.
Křen selský, latinsky Armora rusticana, je mohutná rostlina z čeledi brukvovitých. V našich zemích ho rozšířili pravděpodobně na konci prvního tisíciletí staří Slované, už ti ho používali jako potravinu i léčivo. Někdy se mu také říkalo bylina starých Slovanů. Také mořeplavci prý ho hojně využívali vedle kysaného zelí a cibule, k ochraně před kurdějemi.
Křen hrál u našich předků důležitou roli nejen jako potravina a léčivo, ale i v lidové magii. Věřilo se, že kdo si dá plátek syrového křenu do váčku s penězi, nikdy se mu nevyprázdní. Amulety z plátků křenového kořene se dávaly dětem, aby je ochraňovaly. Jako léčivo se používá čerstvě vykopaný kořen, ale v kuchyni můžeme využít i čerstvé lístky, například na ozdobu pokrmů, přihodit pár lístků do salátu, pomazánky nebo jen tak na chleba s máslem.
Co křen obsahuje
Čím je tedy kořen křenu tak ceněn a jaké jsou obsahové látky? Zmíním jen ty nejdůležitější.
- vysoký obsah vitamínu C
- éterické oleje
- minerály – železo, hořčík, draslík, vápník a fosfor
- hořčičné glykosidy, ze kterých se uvolňuje hořčičná silice
- allylisothiokyanát, a ta dodává křenu jeho charakteristickou chuť a vůni
A spoustu dalších látek, např. polysulfát pentosan, který má protiartritické vlastnosti.
…