Najdete ho v každém obchodě, trhu i supermarketu a v kteroukoliv roční dobu. Na první pohled vás neupoutá barvou, tvarem ani vůní, ovšem jen do chvíle, než ho rozkrojíte… Celer. Obyčejná zelenina, nebo poklad, který využijete v kuchyni i přírodní medicíně? A věděli jste, že celer je báječný pomocník v boji proti lupům?
Přečtěte si a inspirujte se…
- Jak celer vypadá, jaké prospěšné látky obsahuje a jaké má účinky?
- Jak využít celerovou nať a šťávu? (členská část)
- 3 netradiční recepty z kořene celeru + tip na dárek (členská část)
Jak celer vypadá?
Celer, lat. Apium graveolens, je největší kořenová zelenina. Celeru se pěstuje několik variant, tradičně bulvový, naťový a poslední dobou stále oblíbenější řapíkatý. Můžeme si zkrátka vybrat podle chuti i potřeby a upravovat a konzumovat ho na spoustu rozličných způsobů.
I teď v zimě si můžeme rychlit nať doma v kuchyni, a to tak, že si do květináče do hlíny zasadíme malou bulvu celeru nebo spodní část řapíkatého celeru, která nám zbyde po odkrojení řapíků. Ta taky v květináči zakoření a my po nějakém čase získáme zelenou nať.
Co obsahuje celerová nať a kořen?
- vitamíny C, A, B
- asi 10 různých aminokyselin
- silice
- minerální látky, především draslík
- kořen obsahuje velmi složitou silici, která se skládá asi z 90 komponentů
Jaké má celer účinky na naše zdraví?
Celer má posilující vliv na činnost ledvin, protože má silný močopudný účinek. Působí také proti dně a revmatismu. Další využití je i při nervových slabostech, na posílení nervové soustavy.
Působí jako afrodiziakum – zvyšuje prý činnost pohlavních žláz, podobně jako petržel. V přírodním léčitelství se používá hlavně nať: buď se z ní lisuje šťáva, nebo se suší.
…