Hledáte-li podporu v náročných chvílích, najdete ji v bezpečné náruči éterického oleje z cedru. Cedr objímá a hladí při vyčerpání a životních těžkostech, posiluje sebedůvěru i motivaci. Kromě toho pomáhá při alergické reakci, kašli i ekzému. Je také mistrem v boji nejen s celulitidou a mastnými vlasy, ale také s obtížným hmyzem.
Přečtěte si a inspirujte se…
- Jak cedr voní a kdy ho nejvíce oceníte?
- Jaké jsou účinky éterického oleje z cedru?
- 7 voňavých a osvěžujících receptů s cedrem
Jaká je vůně cedru a s čím nám pomáhá?
Sladkost. Pevnost. Energie. Bezpečí. Jistota. Klid. Síla. Svěžest. Jas. Tahle slova a v tomhle pořadí mi naskákala na úvod článku při procítěném čichání k lahvičce s bio éterickým olejem z cedru atlaského. Je to dostupná a v mnoha směrech multifunkční esence, která by vám doma podle mého neměla chybět.
A opět se mi krásně potvrdilo, že má smysl dát pocitům z vůně čas. Sladkost se tady postupně přerodí v klid a sílu. Na konci přijde svěžest a jasnost.
Z pohledu aromaterapeuta je zajímavé, že je cedr výjimkou mezi jehličnany. Éterický olej se totiž destiluje ze dřeva. Na rozdíl od jedle, borovice, smrku, které nabízí svou sílu v podobě jehličí…
Proto také u cedru nejprve nastupuje sladkost, a nikoli typická svěží lesní vůně jehličnanů. Nicméně po vlastní zkušenosti bych dodala – ano, vůně dřevitá, ovšem s energetickou silou smrku či borovice.
Kdy k cedru přičichnout?
Nedoporučila bych aromaterapeutické použití cedru v čase těsně před spaním. Já se ho pěkně načichala večer při psaní článku a pak jsem v posteli dlouhé hodiny nejen dumala nad všemi jeho úžasnými účinky, ale spřádala spoustu plánů a zpracovávala vize. Ovšem byla jsem ve velkém a velmi příjemném vnitřním klidu! 🙂 A když jsem konečně usnula, tak to ve snění dál pokračovalo.
Vůni cedru použijte rozhodně při hledání vize, při posílení záměru, dodání energie novým projektům, při potřebě stabilizace ve vašich činnostech. Tam všude ho velmi oceníte. Moc se mi líbí, co o něm zmiňuje Bára Krejčí ve skriptech z „našeho“ Institutu aromaterapie, totiž že pomáhá přeměnit zážitek na zkušenost. I zážitek primárně vnímaný jako nepříjemný, smutný apod.
Známý britský aromaterapeut Gabriel Mojay zase píše, že může pozvednout naše ego, když cítíme odcizení a vyvedení z rovnováhy – například utrpíme-li „kulturní šok“ v jiné zemi, v situaci pro nás neznámé.
Cedrový olej je považován za lehce močopudný. K tomu bych také něco ráda dodala z vlastní zkušenosti v posledních dnech. Jak píšu článek, hodně ho čichám. A nějak jsem začala víc pít a logicky taky běhat na záchod. Takže bych ho doporučila v případech, kdy je třeba chuť na tekutiny podpořit, například při detoxikačních kúrách.
Balzám pro duši i přírodní repelent
Vůně cedru bývá často popisována jako „balzámová“. Ona je opravdu takovým balzámem pro naši duši. Dřevo cedrů obsahuje velké množství silice. Tím pádem je velmi odolné proti plísním a škůdcům a bylo vysoce ceněným stavebním materiálem. Sloužilo ke stavbě nevýznamnějších chrámů, paláců a lodí. Egypťané ho používali při mumifikaci a pohřbívání. A odjakživa bylo cedrové dřevo také považováno za přírodní repelent.
Cedrové zmatky
Ve světě vůní a rostlin můžete občas narazit na zmatky v názvosloví. Cedr není výjimkou. Zaměňován bývá za Jalovec virginský (lat. Juniperus virginiana). Tento původně severoamerický druh jalovce je totiž v amerických aromaterapeutických kruzích prodáván jako „cedar“. Další záměny cituji z Wikipedie:
„V překladech z ruštiny se často objevuje pojem ,sibiřský cedr‘ (v ruštině ,Сиби́рский кедр‘). Zde se jedná o lidové pojmenování borovice limby sibiřské. V angličtině se zase objevuje pojmenování ,cedar‘ (= cedr) pro různé druhy jehličnanů z čeledi Cupressaceae (např. Redcedar, Whitecedar, incense cedar, Chilean cedar…),“ uvádí cs.wikipedia.org.
Abyste dostali ten, o kterém píšu v článku, hledejte latinský název Cedrus atlantica. I když se, jak vidíte, cedrem nazývá mnoho druhů, každá ze jmenovaných rostlin je jiná a jinak působí.
Hlavní účinky éterického oleje z cedru atlaského
Éterický olej z cedru atlaského působí ve fyzické oblasti, z jeho předností a účinků zmiňuji ty hlavní:
- Štěpí tuky, proto se využívá na celulitidu a otoky, na aterosklerózu.
- Podporuje cévní systém.
- Redukuje alergickou reakci a snižuje vylučování histaminu (doporučená kombinace s cypřišovým olejem), je vhodný na sennou rýmu, na svědění.
- Podporuje proudění lymfy a zabraňuje jejímu městnání.
- Je protizánětlivý, pomáhá při genito-urinární infekci, svědění, zánětech močového měchýře a močových cest, opakujících se průjmech a břišních křečích.
- Léčí dýchací systém, při infekcích chladné a vlhké povahy, při bronchitidě, kašli.
- Posiluje kůži, skvělý je na ekzémy, plísňové kožní infekce, na akné, usnadňuje zajizvení.
- Je prospěšný v péči o vlasy, při lupech, mastných vlasech, a také působí proti vypadávání vlasů.
Partnerem článku je firma Nobilis Tilia
Tipy z blogu Nobilis Tilia
Zvláště zimní období je časem péče o naše ledviny. Potřebujete-li právě v nich doplnit energii, využijte masáže dolní části zad nebo koupel s těmito éterickými oleji: cedr, zázvor, jalovec, rozmarýn. Samostatně i v kombinaci posilují ledviny, prohřívají a působí antisepticky na močový systém.
Pokud je funkce ledvin oslabena, můžete trpět na otoky kolem kolen a kotníků. Pomůže jemná masáž postižených míst, ideálně v nosném hořčičném oleji cedr, jalovec či rozmarýn.
TČM pracuje s vlhkostí v těle. Ta se vytváří při oslabené slezině a „klesá“ do spodního ohřívače, jedním z projevů pak je například celulitida. Pomáhají nasládlé vůně éterických olejů v masážních kompozicích, využijte cedr, santal, benzoe.
Jedna z hodně praktických funkcí vůní je pomoc s úklidem! K jeho plánovaní a odpíchnutí se z místa pomáhají cedr, cypřiš, kardamom či šalvěj.
A k praktickému uvedení úklidových plánů do reality a také pročištění lymfatického systému (ono to vnější a vnitřní dost souvisí) zkuste cedr, grep, jalovec a fenykl.
Receptury s použitím cedru
1) Recept: Inhalační tyčinka pro lepší dýchání při senné rýmě
Můžete si vyrobit i balzám k aplikaci v místech nosních dutin a okolo nosu.
Následující dva recepty si půjčuji ze skvělé knihy Rostliny pro aromaterapii od vydavatelství Grada. V knize je první mix určen do aromalampy, klidně nakapejte i do difuzéru.
Pokud máte radši první pomoc v kapse, nakapejte v dvojnásobném množství do inhalační tyčinky a v případě potřeby párkrát přičichněte. A neznáte cist? Tak o něm bude další můj článek.
2) Recept: Vypnutí po dlouhém dni
3) Recept: Koupel pro pohodu a rozmazlování
- 2 kapky cedru
- 3 kapky bergamotu
- 1 kapka růže
- 2 kapky geránia
- ½ šálku smetany
4) Recept: Směs pro první čakru
Kompozice pochází z mého článku o vůních k harmonizaci 1. čakry. Masážní směs doporučuji použít dle doporučení v textu.
- 30 ml jojobového oleje
- 6 kapek éo hořký pomeranč
- 4 kapky éo černý pepř
- 5 kapek éo cedr bio
Když jsem na sociálních sítích v aromaterapeutických kruzích vznesla dotaz, jaká vůně bude typická pro tento rok (2020), vícekrát zazněl právě cedr. Trochu jsem si s tím pohrála a vznikla tak tahle kompozice jako transformační parfém nového roku pro pohodu a pohlazení duše.
5) Recept: Cedrovo-květinový sladce kořeněný mix pro vnitřní rozvoj 2020
Použijte do 10 ml jojobového oleje jako osobní olejový parfémek. Nebo do 30 ml nosného oleje (mandlový, meruňkový, jojobový) jako tělový olej.
- 8 kapek cedr bio
- 10 kapek vanilka v jojobě
- 10 kapek růže v jojobě
- 1 kapka myrha
- 1 kapka frandžipánie
- 1 kapka kardamom
- 1 kapka cist bio
Vnímám vůni cedru jako skvělého pomocníka při práci. Tím pádem se doslova nabízí směsi na podporu pracovního a tvůrčího nasazení. Zkuste tyhle jednoduché kompozice do aromalampy nebo do difuzéru, který vám může stát v pohotovosti přímo na stole…
6) Recept: Svižně po ránu do toho
- 4 kapky éo cedr bio
- 2 kapky éo rozmarýn
- 2 kapky éo citron bio
7) Recept: Podvečerní pracovní pohoda
- 2 kapky éo jedle nebo modřín
- 3 kapky éo mandarinka bio
- 3 kapky éo cedr bio
Tip redakce: Seznamte se s účinky dalších stromů a naučte se používat aromaterapii v rámci programu Bylinky našich babiček 1 a 2.
Partnerem článku je Nobilis Tilia.
Přírodní kosmetika od českého výrobce pohladí nejen na těle, ale i na duši. Zamilujete se do vůní bylin, které rostou u vás na zahrádce či v exotických dálkách. Společnost byla založena v roce 1994 v severních Čechách ve městě Krásná Lípa, kterému svým názvem vzdala hold. U zrodu všeho stál PaedDr. Zbyněk Šedivý, k němuž se později přidala diplomovaná aromaterapeutka Adéla Zrubecká. Osobní přesvědčení majitelů jsou promítnuty do hodnot a poslání celé firmy – čerpat inspiraci z přírody a tradičních zkušeností a s pokorou vytvářet jedinečné produkty k rozvíjení harmonie a krásy, vyvíjet českou aromaterapeutickou kosmetiku pro každého s otevřeným srdcem. Šířka sortimentu výrobků umožňuje péči od hlavy až k patě, pro malé i velké. Základem při tvorbě receptur jsou kvalitní rostlinné oleje a 100% čisté éterické oleje.
Zdroje:
- Skripta Institutu aromaterapie: Aromaterapie v péči o duši Barbora Krejčí Rostlinné silice II Kateřina Svobodová
- MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, 2009. ISBN 978-80-85993-64-6.
- GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.
- Blog Nobilis Tilia [online]. 2019 [cit. 2020-01-12]. Dostupné z: https://blog.nobilis.cz/?s=cedr
- Cedr. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2020 [cit. 2020-01-12]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cedr
Foto: Pixabay.com