Čaje pro klid v duši

Konec zimy může být velmi náročný na psychiku. Nemůžeme se dočkat jara, zelených rostlinek a nové energie. Pak konečně přijdou krásné dny, ale nálada se nelepší. Zimní melancholii střídají výkyvy nálad a jarní únava. Neklesejte na mysli. Zamiřte do své bylinkové spížky a připravte si pomocníky podle receptur ze starých herbářů!  

Příprava čajové směsi je sama o sobě velmi uklidňující

Slabé nervy zklidněte a obveselte!

Jemná meduňková vůně nejdříve uklidní hlavu a vypití čaje pak celé tělo

Sv. Hildegarda z Bingenu používala poměrně stručný seznam přírodních léků. Od kamenů přes potraviny až po byliny. Receptury a léčebné postupy se jí zjevovaly ve viděních“A když někdo jí muškátový oříšek, otevře mu srdce a pročistí smysly a dobrým teplem a svou jemnou silou mu zajistí dobrý rozum,” doporučuje ve svých pojednáních na nervovou slabost.

Pro obveselení je prý dobré sypat mletým muškátovým oříškem poslední jídlo před spaním – ideálně kompot nebo moučný pokrm. Ráda ho kombinovala i se skořicí. Dnes už obojí najdeme v poličce s kořením, ale ve středověku byly obě tyto ingredience velmi luxusním zbožím. Proto se raději podíváme na bylinku, která se v 15. a 16. století šíří Evropou a dnes nechybí na téměř žádné zahrádce: na meduňku.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 1.

Objednejte si Bylinky našich babiček 1

Přihlaste se

Anna Krutová

„Jmenuji se Anna Krutová. Chtěla jsem žít bez ibalginu, coldrexu a dalších léků. Začala jsem pěstovat byliny. A nakonec vystudovala Institut aromaterapie. Od mojí původní profese novinářky a režisérky mě osud vane směrem k rostlinám. Je to voňavé, příjemné a návykové .).“

Anna je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze, studovala Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově a aktuálně je ve výcviku v dynamické bodypsychoterapii. Žije a působí v Brně, kde má také aromaterapeutickou praxi.

Přečtěte si podobné články