Bylinky v zelenině a naopak. Proč je pěstovat spolu?

Původní obyvatelé Ameriky moc dobře věděli, proč společně pěstují kukuřici a fazole. To bylo před pár tisíci lety. Kouzlo společného pěstování různých plodin objevili na sklonku šedesátých let hipíci. A dnes je společné pěstování zeleniny a bylinek znovu hitem. Má totiž plno výhod.

Cesta ke společnému pěstování plodin začala zhruba před deseti tisíci lety v Mexiku. Na začátku byla kukuřice a fazole. Kukuřice sloužila jako opěra pro fazole, které se po ní pnuly. Fazole zase do půdy dodávaly dusík, jenž kukuřici svědčil. Z moudrosti staré mnoho generací těží zemědělství i teď. Když jsem projížděla severozápadem USA, na polích často rostlo víc plodin pohromadě.

Společné pěstování se znovu do povědomí lidstva dostalo v končící éře hippies, když se květinové děti postupně usazovaly a hledaly alternativní způsoby života. V Americe proběhlo hnutí prosazující organické pěstování už před více než čtyřiceti lety. Protože bylo jednou z jeho zásad zahradničení bez chemie, není divu, že se ke slovu dostala příroda. Což se dost podobá dnešku.

Přečtěte si a inspirujte se…

  • Jaké jsou výhody společného pěstování bylinek a zeleniny? (členská část)
  • Jakou zeleninu pěstovat s bylinkami? Proč spolu prospívají a jak mohou bylinky chránit zeleninu proti škůdcům? (členská část)

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Jana Poncarová

Jana je spisovatelka a copywriterka, píše romány, tvoří obsah webů i časopisů a miluje příběhy. Odpočívá s motykou v ruce nebo na procházce v lese. Kdyby vypnuli internet, asi by si otevřela zahradnictví. Pěstuje zeleninu a bylinky u roubené chalupy. Střídá město s venkovem a notebook se zahradou. Krom zalité půdy ráda voní k čerstvé kávě. Tu popíjí, když píše blogové příspěvky na www.pestujzeleninu.cz nebo romány.

Přečtěte si podobné články