Hravá sada bylinek pro psy mě doslova nadchla. Je totiž určena k tzv. sebemedikaci zvířat a přirozenému doplnění živin. Postavena je na jednoduché metodě, kdy psovi nabízíme (ale nenutíme) byliny a ono samo na základě svých instinktů určuje byliny a jejich množství, které potřebuje.
Tzv. zoofarmakognozii do Čech přivezla Caroline Ingraham, kterou znáte z našich článků. Základní principy snadno zvládne i začátečník: psovi v klidném a bezpečném prostředí nabízet byliny, nic mu nenutit a pozorovat, jak reaguje. Někdy pes potřebuje byliny jen očichat, někdy olízat či sníst, vše si řídí sám. Když ho bylina zaujme, přidáváme mu tolik, kolik si poručí. A dopřáváme mu čas a prostor i pro následný odpočinek. Neměli bychom na něj u toho moc mluvit a vůbec mu nedávat příkazy, ale to jste jistě pochopili. A abych nezapomněla, byliny samozřejmě nabízíme zvlášť, nemícháme je do stravy.
Nechte psa vybrat si svůj lék a zdroj živin
Obvykle v redakci Kouzla vůní testy výrobků připravujeme tak, že nám firma dodá výrobek a my ho vyzkoušíme a napíšeme o něm. Tento článek ale vznikl přesně opačně. Objednala jsem si sadu bylin a byla jsem z něj tak nadšená, že jsem se tento zážitek rozhodla zprostředkovat i vám. Naše zkušenosti (mé a Ájiny) jsem zaznamenávala od září až do ledna ve svých zápiscích a zde vám předkládám výsledek. Záměrně udávám měsíce, kdy naše seance s bylinami probíhaly, protože se domnívám, že zvířata silně reagují na roční období a podle toho potřebují doplnit živiny. Nám lidem nezbývá než si z toho brát ponaučení 🙂
Ve všech zápiscích níže pracujeme pouze se sadou bylin “Psí harmonie – sada bylin pro pokročilé po 20 g”. Přidávám i odkazy přímo na jednotlivé byliny, protože v nich najdete více informací, i když doporučuji informace číst až poté, co si bylinu váš pejsek vybere, ať mu nic nepodsouváte. Účinky bylin dle Caroline Ingraham uvádím níže v textu – viz Sada bylin psí harmonie.
Naše první zkušenost s bylinkami – září 2017
První naši zkušenost jsem zaznamenala na fotografiích (viz také úvodní foto), bylo ještě léto a Ája mě nadšeně sledovala při vybalování voňavé zásilky od Happy Tails s bylinkovou sadou pro psy.
- Jako první se vrhla na balíček mletého zeleného ječmene a trošku ho olízala. Bylinky jsem jí nabízela přímo z ruky, nebyl čas ztrácet čas, i když by se to nemělo. Správně byste měli psům nasypat byliny do mističek a nechat je si vybrat. Když je neolížou, můžete je pak přesypat zpátky.
- Následně se Ája vrhla na drcenou chaluhu bublinatou, dle Wiki řasu vyskytující se v pobřeží Severního a Baltského moře. Tu si nechala nadávkovat několikrát a opakovaně se k ní vracela i během dalších měsíců. Byl to první balíček, který nám doma došel. Chaluha je vtipná tím, jak chroupe, když ji pes kouše 🙂
- Jako třetí si Ája dopřála obrovskou dávku drcených semen ostropestřce mariánského. Snědla skoro celý pytlíček, tedy téměř 20 g!
Poté se Ája odebrala k odpočinku do vedlejší klidné místnosti, kde téměř ihned usnula.
Důležité je uvést, že Ája je 2 letá fenka Tollera, je aktivní a ve výcviku (trénují s mužem agility) a navíc právě v těchto dnech hárala.
Tip redakce: Přečtěte si o použití bylin a éterických olejů v psím útulku!
Naše druhá zkušenosti s bylinkami – listopad 2017
Další zápis z našeho bylinkování jsem si zaznamenala v listopadu, Ája už měla po hárání a před sebou falešnou březost (!), kterou jsme letos krásně zvládli.
- Jako první si Ája nechala naservírovat chaluhu bublinatou a dojedla celý pytlíček.
- Následně se vrhla na ostropestřec a dojedla zbyteček, který jsme měli, bývala by si dala více.
- Jako třetí si pro mě překvapivě nabídla trošku drceného kořene proskurníku, ke kterému se následně vrátila. Na rozdíl od ostatních bylin to byl jen takový trošek.
- A na závěr snědla celý vanilkový lusk. Ano, celý a naráz!
V mých poznámkách následuje vtipná vzpomínka – Ája se totiž vydala sexuálně obtěžovat naší kočku. Myslím, že to bylo jejím aktuálním hormonálním stavem, ale domnívám se, že svou měrou i hojně přispěla vanilka, která je známá svými afrodisiakálními účinky 🙂
Zelený ječmen ji na podzim tentokrát nezajímal.
Naše třetí zkušenost s bylinkami – leden 2018
V lednu mám další zápis z naší voňavé bylinkové seance.
- Jako první si Ája vybrala plody šípkové růže ve formě drcených slupek, v podstatě snědla celý pytlíček za jedno naše sezení (20 g) a následně sáhla i po mletém šípku.
- Následoval zelený ječmen, několik dávek za sebou – vždy jsem jí odsypala kousek do mističky a postupně přidala, když mi vyslala znamení, že to bylo málo.
- Dále se zaměřila na tmavě zelenou spirulinu, ale dala si jí jen velmi maličko.
- A vrátila se znovu k šípkům.
Kurkumu, lékořici ani proskurník již nechtěla.
Pozn. k šípkům: Na podzim jsem trhala hodně šípky Áje v přírodě, ráda je totiž samotné pojídá (a já si dávám s ní, nejlepší jsou ty přemrzlé), ale přes zimu už nebylo kam na šípky chodit. Když jsme měli vloni velkou úrodu šípků na zahradě, dokázala sedět pod růží a kňučet tak dlouho, než jsme jí utrhli starý, přemrzlý, černý a celkově nepřitažlivý šípek, který pak následně celý zblajzla. A to celé několikrát a opakovaně v čase.
A jak je to s bylinkami jinde?
Spirulinu má naopak velmi ráda fenka naší redaktorky Káti, která u nás na návštěvě v lednu spořádala několik dávek za sebou. Je o dost starší a zelený ječmen ji nechával naprosto v klidu. Občas si taky ráda smlsne na lékořici nebo zeleném ječmenu.
Sada bylin Psí harmonie
Čím se na tohle hravé testování a nabízení psích bylin vybavit?
Velká psí bylinková sada
Sada je určena pro “pokročilé”, ale já si myslím, že s malou sadou pro “začátečníky” moc nezmůžete. Navíc cena je i u velké sady víc než přijatelná. Ve velké psí sadě bylin pro sebemedikaci zvířete najdete (vždy po 20 g):
-
Zelený ječmen
Bohatý zdroj minerálů a vitaminů skupiny B, obsahuje také chlorofyl. Caroline Ingraham doporučuje pro neklidné a hyperaktivní psy.
-
Slupky šípku drcené + slupky šípku mleté
Věděli jste, že se růži šípkové také říká “Dog rose” (psí růže)? Doplňuje výživu, podporuje imunitu a vstřebávání výživných látek ze spiruliny a zeleného ječmene. To mě dostalo. Ája si totiž šípek někdy dávala až po spirulině a ječmenu.
-
Lékořice kořen mletý
Dle Caroline je lékořice perfektní svými protizánětlivými účinky, vhodná pro psí alergie a hlavně reguluje hladinu estrogenu v krvi.
-
Spirulina mletý prášek
Spirulina je druh sinice, jedna z prvních forem života na Zemi, ve volné přírodě se nachází ve vodě, proto je důležitá pro psy chované např. ve městech. Dle Caroline je často vybírána vodními psy. Je důležitá při růstu štěňat i pro stárnoucí psy, protože je bohatým zdrojem bílkovin a dalších výživných látek, údajně včetně B12 (vyzdvihuji pro psy vegetariány).
-
Chaluha bublinatá drcená
Dle Caroline Ingraham je chaluha často vybírána pro svoje bohaté výživové vlastnosti.
-
Ostropestřec semena drcená
Ostropestřec je i pro psy důležitým pomocníkem ke zdraví jater a žlučníku. Dle HappyTails je často preferovaný zvířaty např. i u artritidy.
-
Kurkuma prášek
Kurkumu doporučují HappyTail v péči o stárnoucí psy a jako univerzálního bojovníka proti nemocem. Koukněte na recept na kurkumovou pastu.
-
Proskurník kořen mletý drcený
Dle HappyTails může být proskurník vhodný při podráždění sliznice či žaludku, bohatý zdroj polysacharidů.
-
Vanilka lusk 1kus
Dle Caroline je vanilka vhodná při podrážděnosti a frustraci, zjemňuje zlost a pomáhá relaxovat.
-
Zelený jíl
Zelený jíl může být vhodný při problémy s kůží – u ekzému, ran či vnějších parazitů. Zvíře ho může jíst nebo se v něm válet.
Malá psí bylinková sada
V malé psí sadě naopak najdete jen:
- Zelený ječmen
- Slupky šípku
- Slupky šípku mleté
- Lékořice kořen mletý
- Spirulina
To mi přijde málo, vanilka, chaluha a ostropestřec u nás totiž padly mezi prvními. Možná namítnete, že některé byliny doma máte. I tak doporučuji napoprvé sadu zakoupit a podívat se, jak jsou byliny drcené či mleté. V další objednávce si už můžete pořídit jen byliny, které nemáte z vlastních zásob nebo které váš pes zkrátka miluje.
Výhodou obou těchto bylinkových sad a celkově přístupu sebemedikace je, že s nimi vcelku nemáte, co zkazit. Samozřejmě při dodržení postupů, který je sestaven zakladatelkou metody Caroline Ingraham (uvedla jsem v úvodu).
Přeji vám hodně štěstí, zábavy a ponaučení!
Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, foto: autorka.
Partnerem článku je firma HappyTails. Děkujeme za podporu!
HappyTails, jak již název napovídá, je e-shop zaměřující se na šťastný, zdravý a hlavně dlouhý život domácích mazlíků. Naše snaha, jak takového života dosáhnout, spočívá v celostním a individuálním přístupu s využitím přírodní medicíny jako podpůrné léčby nebo prevenci a udržení přirozené rovnováhy a zdraví. Věříme v sílu přírody a ve schopnost zvířat instinktivně se léčit.
Zdroje:
- 26. INGRAHAM, Caroline. Help Your Dog Hel itself: A-Z guide to using essential oils and herbs.
-
HappyTails [online]. [cit. 2018-01-31]. Dostupné z: https://www.happytails.cz