Když zadáte slovo „bršlice“ do internetového vyhledávače, najdete spoustu článků o tom, jak ji vyhnat ze zahrady. Ovšem informací o tom, že je lepší bršlici ze zahrady vyjíst a že má také léčivé účinky, najdete podstatně méně. A tak vás s bršlicí dnes seznámíme.
- Kde bršlice roste a jak ji poznáme?
- Kdy ji sbírat a proč?
- Jaké cenné látky obsahuje? (členská sekce)
- Jak se bršlice užívá a jaké problémy nám pomůže řešit? (členská sekce)
- A jak se s ní můžeme vyřádit v kuchyni? (členská sekce)
Bršlice: léčivá bylinka i divoká zelenina
Bršlici kozí nohu (latinsky Aegopodium podagraria) zná řada zahrádkářů jako velmi odolný plevel, je to ale také léčivá bylinka. Mladé lístky navíc slouží na jaře jako další zdravá divoká zelenina. Latinský druhový název „podagraria“ napovídá, že se využívá při léčbě podagry neboli dny. Má močopudné účinky, a proto se hodí do diuretických, protirevmatických a krev čistících čajů. Zevně se používá na hemoroidy a bolavé klouby. Ve spisech Hildegardy z Bingenu je bršlice popisována jako vzácná klášterní bylina. Podle Hildegardy podporuje trávení, rozpouští kyselinu močovou (důležité při dně), projímá, odvodňuje, působí protizánětlivě a antirevmaticky.
Jak bršlice vypadá a kde ji najdeme?
Bršlice je trvalka s větveným plazivým oddenkem. Je asi 70 cm vysoká, spodní listy mají dlouhý řapík, jsou jednou až dvakrát trojčetně peřenosečné. To znamená, že list je tvořen několika „lístky“. Květy tvoří okolíky s bílými až narůžovělými květy. Má ráda vlhčí místa, ale roste skoro všude.
Co se sbírá a kdy?
K léčebným účelům se sbírá oddenek. To je vlastně podzemní stonek, pomocí kterého rostlina překonává nepříznivé období.
Listy se používají zevně na obklady.
Mladé listy nám mohou na jaře posloužit jako zdravý doplněk salátů, pomazánek, polévek, smoothie apod. Vyrážejí z půdy už brzy na jaře. A když bršlici otrháváte nebo posekáte, začnou brzy vyrážet z půdy další nové lístky. Takže ji můžete mít na zahrádce celý rok.
Podle bylinářky a permakulturní zahradnice Katky Horáčkové se lístky ke konzumaci za syrova sbírají, jen dokud jsou lesklé. Jsou chutnější. Starší listy, které se nelesknou, už je vhodné podusit. A když bršlice kvete, už listy raději nesbírejte vůbec.
…