Fialky se z jara rozrůstají jako houby po dešti. Všimla jsem si, že stejně tak i snímky na sociálních sítích od sběratelů této jemné éterické květinky. Jenže ne každý sbírá tu pravou. Té jedinečné Violy odoraty je spíš jako šafránu. Podle čeho ji tedy poznat? Tu, která patří mezi účinné léčivky na odhlenění či revma? Prozradím vám to! A k tomu přidám 4 fialkové recepty. Ale ne na sirup z fialky! Ten si můžete pořídit ve zdravé výživě.
Sbírání bylin je zase „in“ a každý se chce pochlubit svým úlovkem. Tak se mi ale zdá, že lidi někdy sbírají, co právě frčí a kolikrát ani neví, co sbírají nebo na co jim to bude dobré. Podobné je to i s fialkou, které je několik druhů. Avšak spousta nadšených sběračů vůbec netuší, že jen dvě z nich se opravdu využívají v lidovém léčitelství pro své obsahové látky: Viola odorata a Viola tricolor. Mimochodem, příští měsíc vás seznámím s rozdíly mezi heřmánky, tam také vládne lehký zmatek.
Omamně voňavá a božsky fialová
Violka vonná Viola odorata si právem zaslouží své rodové i druhové jméno. Její vůně je v rostlinné říši ojedinělá nejen intenzitou, ale také účinkem. Dříve se z ní vily věnečky, které měly při nošení na hlavě pomáhat při bolestech hlavy. Mohu potvrdit, že vůně pravé violky vonné je tak silná, že mně osobně při delší manipulaci s touto bylinou hlava bolet začne.
Jedinečná vůně
I přesto, že se z fialky vyrábí homeopatika spíše na problémy revmatického charakteru nebo na potíže dýchacích cest, pravděpodobně by fungovala také na migrény spojené se změnou počasí. To totiž hraje značnou roli pro zachování obsahu vonné silice.
Toto mi vštěpovala babička už od mala: „Jak už zaprší, fialky přestanou vonět. Pak už je nesbírej!“ A to je pravda. Proto se také sbírají za suchého, nejlépe teplého počasí, oddenky už časně ráno. Fialky sice kvetou celý duben, ale na jejich sběr je potřeba vychytat ten čas hned po rozkvětu, kdy na rostlinku nezkrápla kapka deště. Vůně fialky po dešti ztrácí svou intenzitu a odrazí se to také na odstínu jejího zbarvení.
…