Bergamot harmonizuje, osvěží a odnese starosti

Když mi bergamot vstoupil do života, celou mne zahalil ve své opojné jemně nahořklé vůni a nezaměnitelné chuti. Otevírám lahvičku tohoto éterického oleje a přenáším se zpět do jižní Itálie, na cestu plnou nových objevů, poznání… a jednoho báječného rostlinného přátelství. Vydejte se se mnou do slunné Kalábrie za jedinečným stromem a jeho plody – bergamotem.

Přečtěte si a inspirujte se…

  • Jak bergamot vypadá, kde se pěstuje a čím je zajímavý?
  • S čím nám bergamot jako éterický olej pomůže a jaké má účinky?
  • Testovali jsme jeho vliv na PMS. jak to dopadlo?
  • Jak bergamot chutná a jak ho využít v kuchyni?
  • To nejzajímavější z historie bergamotu.

Jak bergamot vypadá a kde se pěstuje?

Citrus aurantium ssp. Bergamia, Citrus bergamia či je-li libo po našem: citroník bergamotový nebo jen prostě bergamot, patří do čeledi routovité (Rutaceae). Tento nádherný strom s tmavě zelenými, vejčitými listy a nádherně vonícími hvězdicovitými květy dorůstá do výšky až pěti metrů. Má malé hruškovité zelené plody, které zráním zežloutnou.

Zelené zlato Kalábrie

bergamotBergamot pochází z tropických oblastí Asie. Pěstuje se v jižní Itálii, na Sicílii, pobřeží Slonoviny, Turecku a jižní Francii. 95 % světové produkce bergamotu (Citrus bergamia) je však soustředěno na pouhých 100 kilometrech pobřeží u Jónského moře – na jižním cípu Itálie na území zvaném Reggio Calabria.

Do dnešní doby se odborníci nedokázali přesně shodnout na vzniku tohoto specifického citrusu. Část z nich se přiklání ke vzniku metodou zkřížením hořkého pomeranče a limety.

Zajímavé je, že pokud zasadíte jeho semínko, vyroste vám pláně – hořký (divoký) pomeranč, který se teprve následně roubuje na bergamot (Citrus bergamia).

Co vlastně znamená slovo bergamot?

Z etymologie se odvíjí toto slovo od tureckého slova „be garmundi“, které v překladu znamená hruškovník Pána, jistě související s podobou ovoce hruškovitého tvaru bergamotu.

Účinky bergamotu jako éterického oleje

bergamotBergamot (Citrus bergamia) se řadí mezi exkluzivní citrus provincie Reggio Calabria. Pěstovaný na místních farmách se používá k extrakci esence. Pro zajištění jednotné kvality a ochrany tohoto oleje nese označení původu (CHOP) „éterický olej Bergamot Reggio Calabria“ (upraveno vyhláškou).

Přibližně 350 chemických složek, které tento esenciální olej obsahuje, je nepostradatelnou surovinou zejména při výrobě parfémů.

Esenciální olej bergamotu (Citrus bergamia) se získává metodou lisování za studena z kůry plodu. Menší nezralé zelené bergamotové plody se sbírají pro destilaci, díky níž se na trhu postupem času začal objevovat esenciální olej bez furokumarinů, který nezpůsobuje fototoxicitu.

Tento olej bývá označován zkratkou FCF (Furocoumarin Free – získaný pomocí frakční nebo molekulární destilace lisovaného esenciálního oleje).

Pozn. redakce: Na trhu seženete také bergamot lisovaný za studena s odstraněnými furokumariny, na lahvičce bývá také uvedeno “bez bergaptenu”, jedná se také o nefototoxický bergamot.

Podívejte se na svět s nadhledem

bergamotBergamot (Citrus bergamia) zaujímá své nepřehlédnutelné místo i v aromaterapii. Ve své praxi jej velmi ráda přidávám například do kompozic pro jeho schopnost harmonizovat a osvěžit.

Hledáte-li pomocníka pro uvolnění, odpočinek, zjemnění či povznesení, nabízí se právě esenciální olej bergamotu. Jeho chladná povaha, krásné čerstvé květinově-ovocné aroma dokáže zjemnit a odnést mnohá trápení. Jedná se o velkého a současně jemného pomocníka s antidepresivními účinky.

Zbavuje starostí a pomáhá opět objevit naši spontánnost a optimismus. Přirozeně pomáhá v uvolňování melatoninu a tím snižuje případné potíže s usínáním v důsledku stresu. Stejně tak v psychosomatické rovině působí i na zažívací potíže v důsledku nechutenství a stresu.

Své místo nachází například i při premenstruačním syndromu, při náhlém výkyvu nálad či úzkostech. Uvolňuje potlačované city a můžeme jej nazvat adaptogenem.

Tip redakce: Více jsme o adaptogenech psaly tady.

Díky svým antiseptickým, antibakteriálním, antimikrobiálním, antifungálním a antivirovým vlastnostem jej můžeme využít při dýchacích potížích (kašel, nachlazení), zánětech močového ústrojí, vaginálních zánětech a výtocích způsobených Candidou albicans (FCF olej bez furokumarinů je účinnější). Zajizvuje také drobné rány a působí na akné a ekzémy.

Partnerem článku je firma Nobilis Tilia

Na vlastní kůži: bergamot vs. PMS

Tentokráte jsme testovali vliv bergamotu (Citrus bergamia) na premenstruační syndrom (PMS) u klientky ve věku 40 let. PMS se u ní projevuje výraznými výkyvy nálad před nástupem menstruace a  fyzickým oslabením při samotné menstruaci.

Jak jsme testovali?

  • aplikace: inhalační tyčinka
  • dávkování: přivonění několikrát za den, dle intenzity potíží
  • doba testování: 6 dnů

A jak to dopadlo?

Intenzita i četnost výkyvů nálad výrazně poklesly v porovnání s předchozími cykly. Potvrzuje to i partner klientky. Klientka se cítila klidnější a neměla potřebu potlačovat ataky vzteku či pláče. Menstruační krvácení bylo s minimem krevních sraženin. Výraznější déletrvající účinky klientka pozorovala již od druhého dne.

Pozor na UV záření

Jako u většiny citrusů lisovaných z kůry, a ani bergamot (Citrus bergamia, kromě FCF verze) není výjimkou, si musíme dát pozor na obsah kumarinů. Jejich nejznámější skupinou jsou furokumariny (bergamotin, bergapten, bergaptol, anglicin, limetin …) zodpovědné za případný vznik fototoxicity. Z tohoto důvodu je odborníky doporučováno maximální ředění při aplikaci na kůži 0,4 % a nechodit na přímé slunce či do solária po dobu 12 hodin od aplikace.

Z důvodu vyšší tendence k oxidaci citrusových esenciálních olejů je vhodné tyto oleje skladovat v temné, vzduchotěsné nádobě a chladnu.

Stejně jako u jiných esenciálních olejů dochází i zde k jeho pančování např. syntetickým linalolem, limonenem či jinými citrusovými oleji (pomeranč, limetka). Proto je vhodné pořizovat si esenciální oleje z ověřených a důvěryhodných zdrojů.

Pokud na esenciálním oleji nenaleznete označení FCF nebo jasně není jinou formou označeno, že neobsahují kumariny vyvolávající fototoxicitu, je vhodné chovat se v daném případě, jako kdyby se jednalo o běžný esenciální olej bergamotu (Citrus bergamia) s jeho fototoxickými a fotokaricnogenními vlastnostmi.

Jako jemnějšího pomocníka zejména v psychosomatické rovině a oblasti zažívacích potíží můžeme využít i květovou vodu z bergamotu (Citrus bergamia), která má obdobné vlastnosti jako esenciální olej. Květové vody jsou oproti éterickým olejům obecně vhodné i pro vnitřní užití, malé děti a citlivé jedince. Riziko fototoxicity je zde díky svému složení také výrazně sníženo.

Mlsáme s bergamotem

bergamotA co by to bylo za cestování a poznávání bez toho, abychom ochutnali speciality z místní italské kuchyně.

Například nápoje z bergamotové šťávy s příchutí dalších citrusů nebo jen čistou šťávu z bergamotu, ať 100%, nebo ředěnou na 50 % (ještě ji zmíním níže).

Lehce nahořklý džem z místní farmy s obsahem pouze bergamotové dužiny a cukru k namazání na croissant nebo i jen tak na náš domácí český chléb. Jak jiné ve srovnání s obdobnou pomerančovou anglickou specialitou.

Kandovaná bergamotová kůra (bergamotti canditi) se svojí výraznou chutí pro kreativní použití do různých koláčů.

Opomenout také nemůžeme excelentní panenský olivový olej ochucený destilátem bergamotové esence bez bergaptenilu. Farmy Reggio Calabria nabízí skutečně spoustu nejen voňavých, ale i chuťově zajímavých pokladů. Naším zatím jedním z posledních objevů byl místní likér, který je připravován ještě z nezralých spadlých opálených plodů bergamotů zvaných „arancella“ a malé bonbónky náramně podobné „lipu“.

Již přibližně čtyři století se bergamot těší obdivu a hlubokému zájmu botaniků, lékařů, vědců, kuchařů, odborníků na zdraví a slavných tvůrců parfémů. Dle mne úplně zaslouženě. Co myslíte?

Tip redakce: V článku Jak se zbavit negativních myšlenek s citrusy? najdete další tipy o bergamotu.

To nejzajímavější z historie bergamotu

Historie bergamotu je vskutku velmi zajímavá a bohatá. Do Španělska byl dovezen Kryštofem Kolumbem při jeho objevných cestách z Kanárských ostrovů.

Bergamotový olej byl důležitým lékem v italském lidovém lékařství a od 16. století se začal objevovat i v evropských bylinkářstvích jako antiseptikum a lék proti horečce.

Za doby Ludvíka XIV. započala úspěšná cesta bergamotové vody, která učarovala všem přítomným na královském dvoře ve Versailles. Prokázala se jako voda s výjimečnými dezinfekčními vlastnostmi a zaujala své místo v období šíření moru a dalších infekcí.

V Paříži roku 1686 v nejstarší doposud fungující kavárně na světě – „Kavárna Procope“ – se podávaly sorbety s příchutí bergamotu.

V 18. století vznikla v Kolíně nad Rýnem první toaletní voda „l’acgua admirabilis“ z níž se následně stala slavná „Acgua di Colonia“. Jméno dostala na počest města, kde byla vynalezena. Hlavní ingrediencí této vody byl právě bergamotový olej.

Roku 1844 Nicolas Barillà sestrojil tzv. Kalábrijský stroj, díky kterému došlo ke zkrácení doby extrakce, zjednodušení postupu. Stroj zaručil ještě vyšší kvalitu získaného oleje než při získávání původním ručním způsobem.

Jak to však v životě chodí, není pouze krásného období a i bergamot (Citrus bergamia) prožil své těžké časy. Roku 1908 zasáhlo region Reggio Calabria zemětřesení, které zcela zničilo území Messinské úžiny. Díky pomoci ze světa se ale výroba bergamotového oleje podařila obnovit.

Další rána však na sebe s rozvojem průmyslu nenechala dlouho čekat. V 60. až 80. letech 20. století došlo k masivnímu útoku velkých společností chemického průmyslu a začaly se šířit dezinformace o škodlivosti bergamotového oleje v kosmetických přípravcích. Důsledkem bylo plné nahrazení přírodního oleje syntetickým.

Roku 1986 vznikl mezinárodní výbor pro obranu bergamotu. A od této doby začíná esenciální olej bergamotu (Citrus bergamia) opět získávat zpět své postavení na trhu.

Roku 2010 na chemickém oddělení University di Cosenza dochází při studii k izolování dvou účinných látek (statinů) v bergamotové šťávě a buničině, které mají příznivé účinky na snížení cukru a cholesterolu v krvi. Současně je i silným antioxidantem, který chrání před volnými radikály (patent č. 09760019.1-1216 PCT/IT2009000456 podaný universitou Calabria). Při užívání 50 ml této šťávy denně po dobu 30 dnů došlo ke snížení cholesterolu o 38 %, triglyceridů o 2 % a glukózy v krvi o 25 %.

Nedalo nám to a šťávu jsme celá rodina vyzkoušeli. První ochutnání stálo za to. Nahořklá kyselá chuť vyvolala patřičné grimasy a výbuchy smíchu. Následně jsme si ověřili i její účinky na nás samotných a od té doby, pokud se o nás pokouší nějaké nachlazení, hned otevíráme lahvičku bergamotové šťávy pro posílení organismu. Úžasná je také jako první pomoc na přejedené bříško.

Krásné a báječně voňavé zážitky vám přeje
Vaše Kateřina

Děkujeme za podporu Nobilis Tilia.

Přírodní kosmetika od českého výrobce pohladí nejen na těle, ale i na duši. Zamilujete se do vůní bylin, které rostou u vás na zahrádce či v exotických dálkách. Společnost byla založena v roce 1994 v severních Čechách ve městě Krásná Lípa, kterému svým názvem vzdala hold. U zrodu všeho stál PaedDr. Zbyněk Šedivý, k němuž se později přidala diplomovaná aromaterapeutka Adéla Zrubecká. Osobní přesvědčení majitelů jsou promítnuty do hodnot a poslání celé firmy – čerpat inspiraci z přírody a tradičních zkušeností a s pokorou vytvářet jedinečné produkty k rozvíjení harmonie a krásy, vyvíjet českou aromaterapeutickou kosmetiku pro každého s otevřeným srdcem. Šířka sortimentu výrobků umožňuje péči od hlavy až k patě, pro malé i velké. Základem při tvorbě receptur jsou kvalitní rostlinné oleje a 100% čisté éterické oleje.

Zdroje:

  • MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu
    pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, c2000. ISBN 978-80-85993-64-6
  • TISSERAND, Robert. Essential oil Safety, second edition 2017, Churchill Livingstone Elsevier,
    ISBN 978-0-443-06241-4
  • LUNNY,Vivian, Aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl, Praha, One Woman Press,
    2005, ISBN 80-86356-40-X
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy, One Woman Press, ISBN 978-80-86356-49-5
  • BOSSON, Lydia, Hydrolaterapie – léčba hydroláty, Praha, One Woman Press, 2019, ISBN 978-80-
    86356-60-O
  • Studijní materiály Institut aromaterapie: Aromaterapie v péči o duši, Rostlinné silice
  • Propagační materiály – Bergold – Azienda Agricola Frammartine Luigi
  • http://www.consorziodituteladelbergamotto.it/

Foto: autorka, Nobilis Tilia, Pixabay

Kateřina Langerová

„Jsem obyčejná holka z vesnice, která se rozhodla vykročit po voňavé cestě a užívat si život tak trošku jinak. Život plný vůní, barev, jemných doteků a báječných lidí, které při své práci aromaterapeutky mám tu čest poznávat."

Kateřina vystudovala Institut aromaterapie v Praze. V současné době dokončuje studium na Darja Shiatsu School, kde nadále prohlubuje své terapeutické znalosti. Je lektorkou kurzů masáží dětí a kojenců - baby masáží. Ve své praxi se věnuje také aromaterapii ve školách a školkách.

Přečtěte si podobné články