Aromaterapie ve světě dětí: jak začít a na co si dát pozor?

Kombinaci aromaterapie a dětí se ve své praxi věnuji již nějaký čas a naprosto mi tato práce učarovala. Není v ní nouze o překvapení, nové objevy a velkou porci kreativity a zábavy. Základním pravidlem je ovšem velmi opatrný přístup a dodržování několika zásad (v aromaterapii se s oblibou říká, že „méně je více“, a při užití u dětí to platí stonásobně). Shrnuli jsme je pro vás v tomto článku a spolu s dětmi z mateřských škol otestovali směs „Dětská“ od Nobilis Tilia.

Přečtěte si,

  • jaké rostlinné oleje a hydroláty jsou báječné už pro nejmenší děti,
  • jakými způsoby můžete aplikovat aromaterapii u miminek,
  • jak děti v mateřských školách (a jedné základce) ohodnotily směs éterických olejů „Dětská“.

Začínáme s aromaterapií u dětí

S aromaterapií můžeme začít již od samotného narození. Pokud však maminka užívá aromaterapeutické přípravky během těhotenství, můžeme tuto pomyslnou hranici posunout a říci, že k začátku dochází v těchto případech již v prenatálním období. Neznamená to však, že na čerstvě narozené miminko začneme aplikovat éterické oleje.

Svět aromaterapie je velmi široký a nezahrnuje v sobě pouze éterické oleje a aromalampu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Patří sem také například velmi široká škála rostlinných olejů a neméně zajímavá skupinka hydrolátů (květových vod). Právě s vhodnými rostlinnými oleji a hydroláty v aromaterapii u těch nejmenších začínáme.

Rostlinné oleje pro nejmenší dětičky

Rostlinné oleje vhodné od narození:

  • mandlový olej (Prunus amygdalus var. dulce),
  • jojobový olej (Simmondsia chinensis),
  • slunečnicový olej (Helianthus annuus).

Od 6 týdnů: meruňkový olej (Prunus armeniaca), od 3 měsíců: makový olej (Papaver somniferum) a další specifické oleje dle našich potřeb, ze kterých můžeme například jmenovat dýňový olej (Cucurbita pepo), konopný olej (Cannabis sativa), pupalkový olej (Oenothera biennis), kokosový olej (Cocos nucifera), olivový olej (Olea europaea), šípkový olej (Rosa rubiginosa).

Kombinací různých rostlinných olejů dosáhnete překrásných směsí se širokou škálou účinku dle vašich potřeb. Než se však do míchání rostlinných olejů pustíte, doporučuji vyzkoušet rostlinné oleje děťátku nejprve jednotlivě, to pro případ nežádoucí reakce.

Aromaterapie ve světě dětí
Rostlinné oleje využijete pro malé plaváčky.

Recept: pečující směs pro malé plaváčky

Chodíte rádi plavat do bazénu? Vyzkoušejte pečující směs rostlinných olejů nejen pro malé plaváčky.
Ve stejném poměru smícháme:

  • mandlový olej (Prunus amygdalus var. dulce),
  • meruňkový olej (Prunus armeniaca),
  • konopný olej (Cannabis sativa).

Hydroláty (květové vody) pro nejmenší

Hydroláty (květové vody či hydrosoly) jsou produkty parovodní destilace rostlin. Jejich složení je oproti éterickým olejům o mnoho jemnější a tedy vhodné i pro naše nejmenší. Obsahují převážně aktivní složky dané rostliny rozpustné ve vodě a éterické oleje se nachází pouze ve stopovém množství.

Po náročném porodu můžeme například aplikovat k pročištění prostor a jako malou energetickou dotaci pro unavené miminko růžový hydrolát. Osvědčil se také jako výborný společník na cestách pro osvěžení při horkých letních dnech a na ošetření zapařenin pod plenkou. Mezi další hydroláty pro nejmenší zajisté můžeme zařadit i heřmánkový (prořezávání zoubků, bolavá bříška, opruzeniny) a levandulový hydrolát (uklidnění, škrábance, drobné ranky).

Partnerem článku je firma Nobilis Tilia

Jakými způsoby můžeme aplikovat aromaterapii pro děti?

Masáže s rostlinnými oleji

Jak jsem již zmínila v předchozím textu, pokud používáme rostlinné oleje, můžeme je aplikovat již od raného věku například za pomoci masáže. V pozdějším věku je možné do rostlinných olejů přidat v případě potíží (kašel, rýma, zažívací potíže) vhodný éterický olej nebo použít aromaterapeutický přípravek od ověřeného výrobce.

Stále zde platí pravidlo obezřetnosti „méně je více“. Ze své praxe však mám vyzkoušeno, že éterické oleje v péči o děti je možné plnohodnotně nahradit hydroláty a s éterickými oleji pro masáže vyčkat do pozdějšího věku, zejména pokud se jedná o relaxační masáž.

Inhalace s hydroláty

Mezi první způsoby aplikace éterických olejů u dětí patří také inhalace. Způsob metody inhalace volíme dle věku dítěte. Se zvýšenou opatrností ji můžeme v případě potřeby aplikovat i u novorozenců a kojenců do 3 měsíců věku. Zásadně se však přikláním, v tomto raném věku, k užití hydrolátů – květových vod. I jedna kapka éterického oleje v aromalampě je pro novorozence příliš silná.

Aromaterapie ve světě dětí
Pro děti používejte aromaterapii s nejvyšší opatrností.

Koupele

Mezi další způsob užití aromaterapie s využitím éterických olejů můžeme zařadit koupele, které jsou zejména u starších dětí velmi oblíbené. Nesmíme však zapomenout vždy éterický olej nejprve aplikovat do vhodného nosiče, jako je například neutrální koupelový či hydrofilní olej, smetana nebo med. Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, proto při přímém nakapání do koupele nedojde rozmíchání.

Některé druhy éterických olejů pak mohou způsobit podráždění či až poškození pokožky. Délka koupele se pohybuje dle věku a konstituce dítěte – u menších a citlivějších dětí řádově jen několik minut, u starších můžeme prodloužit na 15 až 30 minut. Teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 37 až 40 ℃.

Obklady

Pro lokální použití a k cílenému ošetření se nám nabízí obklady. Jejich uplatnění nalezneme například při zánětech, bolestech v krku, otocích, snižováním teploty apod.

Éterické oleje nebo hydroláty zamícháme do tvarohu (záněty), popřípadě nakapeme na kostku ledu zabalenou do látky (po úrazech) nebo několik kapek (1–5 dle věku a konstituce dítěte) éterického oleje smícháme s vhodným nosičem a vodou, ve které obklad namočíme. Obklad následně přikládáme na místo akutního problému nebo na zápěstí a kotníky pro snížení teploty.

Pozn. redakce: Dle americké aromaterapeutky Andrey Butje nepatří éterické oleje přímo na kůži dětí min. do věku 2 let, spíše doporučuje vyčkat až do 5 let věku dítěte a nahradit aplikaci jemnou inhalací. Vyhnete se tak možným nežádoucím účinkům, zvláště pokud s éterickými oleji začínáte a nevíte, které patří mezi bezpečné.

Test směsi Dětská

Existuje mnoho směsí, které lze pořídit namíchané od výrobce. My pro Vás tentokrát otestovali novinku z oblasti směsí éterických olejů Dětská z laboratoří společnosti Nobilis Tilia.

Otestovali jsme ji s dětmi v Základní škole Družec, Mateřské škole Lhota a Mateřské škole Podlesí, které již mají s aromaterapií bohaté zkušenosti a běžně ji při svých aktivitách používají. Velmi bych zde chtěla paní učitelkám za jejich pomoc a pozorování poděkovat. Jste báječné!

Ingredience ve směsi

Směs je kompozicí levandule lékařské (Lavandula angustifolia), pomeranče sladkého (Citrus aurantium var. dulcis), mandarinky (Citrus reticulata), palmorůžové (Cymbopogon martinii), eukalyptu citronovonného (Eucalyptus citriodora) a heřmánku římského (Anthemis nobilis). Cena za 10 ml směsi vychází na 249 Kč.

Jak jsme testovali

A teď k samotnému testování. U dětí se směs setkala s pozitivní reakcí. Směs po krátkém přivonění voněla 91 % dětí. Zajímavé byly i reakce paní učitelek. Většině učitelek byla směs příjemná, jedné „tak napůl“ a jedna by si ji „cíleně nevybrala“. A jak jsme následně z odpovědí zjistili, když je paní učitelka naladěná a v pohodě, jsou pak i děti krásně naladěné a celá třída jede na jedné vlně. Při samotné aplikaci směsi do prostoru za pomoci difuzéru směs voněla všem dětem.

Výsledky testu

Otestovaná směs Dětská s difuzérem

Ze závěrů na základní škole vyplynulo, že difuzér musely paní učitelky posunout dále od sebe, z jejich pracovního stolu, díky intenzitě vůně a pocitu, že by je z vůně mohla rozbolet hlava. U dětí se tyto pocity neprojevily. V první testované třídě paní učitelka pozorovala delší dobu soustředění a pozitivnější naladění dětí než obvykle.

Došlo zde ke krásnému harmonickému propojení. Cituji: „Naladilo nás to všechny stejně a fakt nám bylo fajn.“ Ve druhé třídě jsme změny v chování dětí nezpozorovali. Děti, které jsou citlivé na vůně a původně jim směs nevoněla, zaznamenaly následně příjemnou vůni ve třídě.

V mateřských školách jsme testovali směs jak při odpoledním odpočinku, tak při běžném pobytu ve třídě. Paní učitelky si výrazné změny v chování dětí nevšimly. Děti jsou prý na použití difuzéru již zvyklé a vůně mají moc rády.

Negativní reakce při testování u dětí ani paní učitelek nebyly zaznamenány.

Závěrem, pro mne jedna z nejkrásnějších reakcí od malé předškolačky: „Jé, tam je levandule!“ Ano, je tam.

Krásné a báječně voňavé zážitky s aromaterapií Vám přeje

Vaše Kateřina

Foto: Pixabay, autorka.

Děkujeme za podporu Nobilis Tilia.

Přírodní kosmetika od českého výrobce pohladí nejen na těle, ale i na duši. Zamilujete se do vůní bylin, které rostou u vás na zahrádce či v exotických dálkách. Společnost byla založena v roce 1994 v severních Čechách ve městě Krásná Lípa, kterému svým názvem vzdala hold. U zrodu všeho stál PaedDr. Zbyněk Šedivý, k němuž se později přidala diplomovaná aromaterapeutka Adéla Zrubecká. Osobní přesvědčení majitelů jsou promítnuty do hodnot a poslání celé firmy – čerpat inspiraci z přírody a tradičních zkušeností a s pokorou vytvářet jedinečné produkty k rozvíjení harmonie a krásy, vyvíjet českou aromaterapeutickou kosmetiku pro každého s otevřeným srdcem. Šířka sortimentu výrobků umožňuje péči od hlavy až k patě, pro malé i velké. Základem při tvorbě receptur jsou kvalitní rostlinné oleje a 100% čisté éterické oleje.

Literatura:

  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy, One Woman Press, ISBN 978-80-86356-49-5
  • MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, c2000. ISBN 978-80-85993-64-6
  • HAŠPLOVÁ, Jana. Masáže dětí a kojenců,Praha: nakladatelství Portál, s.r.o., ISBN 978-80-7367-652-0
  • Studijní materiály ze seminářů Jany Hašplové, Kurz masáží dětí a kojenců, Kurz masáží starších dětí a těhotných
  • Studijní materiály Institutu aromaterapie, Aromaterapie pro těhotenství, porod a péči o děti – Bc. Broňa Hradecká

Kateřina Langerová

„Jsem obyčejná holka z vesnice, která se rozhodla vykročit po voňavé cestě a užívat si život tak trošku jinak. Život plný vůní, barev, jemných doteků a báječných lidí, které při své práci aromaterapeutky mám tu čest poznávat."

Kateřina vystudovala Institut aromaterapie v Praze. V současné době dokončuje studium na Darja Shiatsu School, kde nadále prohlubuje své terapeutické znalosti. Je lektorkou kurzů masáží dětí a kojenců - baby masáží. Ve své praxi se věnuje také aromaterapii ve školách a školkách.

Přečtěte si podobné články

2 komentář

  1. Dobrý den, mám dotaz. Používám doma tento olej https://www.alchymystique.cz/eshop/mrkvove-seminko výhradně v aroma difuzéru. Je to v pořádku pro 4 měsíční miminko? Nepoužívám ho v blízkosti dítěte. Je v obýváku a provoňuje celou místnost, takže do kontaktu se s ním dostane.

    1. Michaela Lusílija Makulová

      Dobrý den, mrkvové semínko tak, jak aplikaci popisujete, by mělo být ok. Více o mrkvovém semínku najdete v tomto článku: https://www.kouzlovuni.cz/vune-prirody-mrkove-seminko-vas-postavi-na-nohy-po-zime-ci-nemoci/ Zdravím!

Komentáře nejsou povoleny.