Aromaterapie ve škole. Éterické oleje podpoří soustředění, paměť i imunitu

Po prázdninách je pro děti náročné vrátit se zpátky do lavic a soustředit se na lavinu nových informací. Když se navíc na podzim ochladí, viry a bakterie mají pré. Co takhle zkusit školu provonět éterickými oleji? Pomůžou školákům ubránit se rýmě a kašli, podpoří imunitu, paměť a koncentraci a zpříjemní vyučování i přestávky.

Přečtěte si…

  • Které éterické oleje zvyšují koncentraci při studiu a jak je aplikovat?
  • Jak si jednoduše vyrobit domácí, resp. školní 🙂 osvěžovač vzduchu?
  • Jak pomůže aromaterapie (nejen) při podzimních rýmičkách?
  • A jak dopadlo naše testování éterického oleje ze šalvěje muškátové?

 

Začátek školního roku můžeme dětem zpříjemnit pomocí éterických olejů.

Jak se lépe soustředit?

Na zvýšení koncentrace a soustředění při učení jsou výborné éterické oleje z citronu, rozmarýnu, máty kadeřavé, kardamomu, bergamotu a grapefruitu. Pokud jste učitel nebo učitelka, zkuste dát dětem přivonět a nechte je, ať si sami vyberou éterické oleje, které pak budete rozptylovat ve třídě. Na zakoupení aromalampy či difuzéru a několika lahviček éterických olejů můžete využít třeba sponzorský dar osvíceného rodiče.

Jako rodič můžete pár kapek nakapat do difuzéru či aromalampy a umístit na psací stůl svého dítka, když se učí. Pokud nemáte difuzér, postačí papírový kapesníček s několika kapkami oleje nebo směsi. Vybírejte vůně soolu s dětmi: je důležité, aby jim byly příjemné.

Sama používám při studiu nejraději rozmarýn, který nejen zlepšuje koncentraci a soustředění, ale také podporuje paměť.

Při učení jsou výborné éterické oleje z citronu, rozmarýnu, máty kadeřavé, kardamomu, bergamotu a grapefruitu.

Partnerem článku je firma Nobilis Tilia

Tip pro paní učitelky

Vzduch ve třídách někdy není zrovna voňavý. Proto když vyvětráte, provoňte místnost přírodním osvěžovačem, který podpoří imunitu dětí (i tu vaši), a navíc zlikviduje bakterie a viry.

Jednoduchý osvěžovač vzduchu podle Adély Zrubecké

Budeme potřebovat:

  • 100ml lahvičku s rozprašovačem
  • vodu
  • 20 kapek éterického oleje z mandarinky
  • 10 kapek ravintsary
  • 10 kapek borovice nebo jiného jehličnanu
  • 10 kapek éterického oleje z citronu

Postup:

Lahvičku s rozprašovačem naplňte vodou a přidejte éterické oleje. Pořádně protřepejte a rozprašujte ve třídě každé 2 až 3 hodiny. Před každým dalším použitím znovu protřepejte, protože éterické oleje se ve vodě nerozpouštějí.

Vůně éterických olejů děti milují.

Ach, ta imunita

Jak posílit imunitu školáků pomocí éterických olejů? Základem je prevence. Nejlepší je likvidovat viry a bakterie už v ovzduší. Pro prostředí s dětmi jsou nejlepší difuzéry nebo elektrické aromalampy. Difuzéry jsou díky kontrolovanému zahřívání velmi šetrné k éterickým olejům a většinou se samy i vypínají.

K prevenci onemocnění u školních dětí doporučujeme tyto éterické oleje:

Oleje je vhodné střídat nebo i míchat mezi sebou. Ideálním řešením by bylo rozptylovat éterické oleje ve třídách či družinách. Pokud nemáte takto osvícené paní učitelky či družinářky, rozprašujte oleje doma během odpoledne nebo v noci v dětském pokojíčku. Nezapomeňte, že v aromaterapii platí, že méně je více: stačí 2 až 3 kapky éterického oleje na celý dětský pokojíček.

Řada éterických olejů může podpořit imunitu vašich dětí.

Děti můžete také masírovat éterickými oleji podporujícími imunitu. K masáži neváhejte použít všechny éterické oleje uvedené v předchozím odstavci naředěné panenským rostlinným olejem.

Tip redakce: O aromaterapii ve školkách jsme psaly v tomto článku

Masážní směs na podporu imunity

Budeme potřebovat:

  • 30 ml panenského rostlinného oleje
  • 5 kapek éterického oleje z citronu
  • 5 kapek borovice nebo smrku
  • 5 kapek ravintsary

Postup:

Vše smícháme, protřepeme a používáme k masáži.

Příjemně voňavou kompozici s názvem Imunita nabízí společnost Nobilis Tilia. Já ji ráda používám na podzim a v zimě na masáž nohou svých synů. Je to oboustranně příjemná chvilka před spaním, kdy synům masíruji chodidla, nárty a oblast kolem kotníků a u toho si povídáme.

Občas můžete dětem udělat dobře aromaterapeutickou koupelí. Nikdy ale nekapejte éterické oleje rovnou do vody. Nejdříve je nařeďte ve lžíci smetany, plnotučného mléka nebo jogurtu. Stačí 5 až 8 kapek na celou vanu. Do vany se hodí např. eukalyptus radiata, citron, levandule i ravintsara.

Test bio šalvěje muškátové

Pro nachlazení nejen u dětí můžete vyzkoušet také šalvěj muškátovou. Testovala jsem pro vás novinku – éterický olej ze šalvěje muškátové v bio kvalitě od Nobilis Tilia.

Éterický olej ze šalvěje muškátové (latinsky Salvia sclarea) působí protiplísňově a protiinfekčně. Ulevuje při křečových žilách, hemeroidech a dalších potížích s oběhovým systémem. Reguluje pocení, zklidňuje a podporuje růst vlasů. Po psychické stránce stabilizuje, pomáhá nám relaxovat, zmírňuje nerozhodnost, zmatek a napětí.

Má také protikřečové účinky, takže pomáhá při bolestivé menstruaci. Pro ženy využijeme i jeho působení na hormonální systém (v těle se chová jako estrogen-like a používá se tedy při nedostatku hormonu estrogenu), proto se doporučuje ženám k vyrovnání hormonálních výkyvů – ať už se jedná o premenstruační syndrom, vynechávání menstruace, nepravidelný cyklus či menopauzu.

Nejprve jsem olej porovnávala s olejem v běžné kvalitě (pochopitelně od stejného výrobce). Každý olej voní malinko jinak, ale nelze říct, že by mi jeden z nich voněl příjemněji. Bio olej je možná trochu jemnější. To samé říkaly i moje klientky, kterým jsem oba oleje nabídla. Z ekologického hlediska je samozřejmě lepší kupovat éterické oleje v bio kvalitě, protože známka „bio“ zaručuje, že pěstování rostlin mělo daleko menší dopad na životní prostředí.

Pozn. redakce: Z tohoto oleje jsem velmi nadšená. Šalvěj muškátová v bio kvalitě se těžko shání. Tato voní krásně a navíc je za příjemnou cenu. Doporučuji! Lusílija

Děkujeme za podporu Nobilis Tilia.

Přírodní kosmetika od českého výrobce pohladí nejen na těle, ale i na duši. Zamilujete se do vůní bylin, které rostou u vás na zahrádce či v exotických dálkách. Společnost byla založena v roce 1994 v severních Čechách ve městě Krásná Lípa, kterému svým názvem vzdala hold. U zrodu všeho stál PaedDr. Zbyněk Šedivý, k němuž se později přidala diplomovaná aromaterapeutka Adéla Zrubecká. Osobní přesvědčení majitelů jsou promítnuty do hodnot a poslání celé firmy – čerpat inspiraci z přírody a tradičních zkušeností a s pokorou vytvářet jedinečné produkty k rozvíjení harmonie a krásy, vyvíjet českou aromaterapeutickou kosmetiku pro každého s otevřeným srdcem. Šířka sortimentu výrobků umožňuje péči od hlavy až k patě, pro malé i velké. Základem při tvorbě receptur jsou kvalitní rostlinné oleje a 100% čisté éterické oleje.

Použitá literatura:

  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • WORWOOD, Valerie Ann. Voňavá lékárna. Praha: One Woman Press, c2009. ISBN 978-80-86356-47-1. 
  • ZRUBECKÁ, Adéla. Aromaterapie podle ročních období. Brno: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9.

Foto: Pixabay.com, archiv Nobilis Tilia

Kateřina Hrazdirová

Kateřina vystudovala Ochranu životního prostředí na Univerzitě Karlově. V roce 2015 dokončila Institut Aromaterapie, v roce 2016 začala studovat školu Přírodních terapií v Českém Krumlově. Masíruje, pracuje s Reiki a pořádá aromaterapeutické dílny zaměřené na výrobu přírodní kosmetiky a kurzy aromaterapie.

Co o sobě říká? „Příroda je mou velkou láskou, inspirací a zdrojem energie. Nejlépe se cítím v lese či na louce. Aromaterapie a bylinky jsou mým velkým koníčkem, svůj život si bez nich vůbec neumím představit.“

Přečtěte si podobné články