“Aromaterapie a imunita” bude tématem první brněnské aromaterapeutické konference. Na čtyřech přednáškách se posluchači dozví o tom, jak funguje imunitní systém a jaký vliv na imunitu může mít aromaterapie. Akci bude hostit v sobotu 16. 9. 2017 Otevřená zahrada pod hradem Špilberk v samém centru Brna. V neděli na ni naváže festival Aromaterapie & Bylinky pro širokou veřejnost. Kouzlo vůní je hlavním mediálním partnerem akce.
Přednáškový blok zahájí PhDr. Kateřina Svoboda Brooker se svým manželem Johnem, kteří připravují prezentaci na téma fungování imunitního systému, co ho oslabuje a naopak co mu prospívá. Kateřina je světově uznávanou odborníci na aromatické rostliny. Doktorát získala na Farmaceutické fakultě Glasgow University ve Skotsku, kde následně 28 let přednášela na katedře biologie rostlin. Zde také vedla výzkum aromatických a léčivých rostlin se specializací na fyziologii, biochemii a molekulární biologii. Pracovala jako odborný poradce pro BHTA (British Herb Trade Association) a jako vědecký redaktor pro CAB Abstracts Aromatic and Medicinal Plants (Commonwealth Agriculture Bureau). Mimo jiné strávila rok v Japonsku, kam se později několikrát vrátila, a kde pracovala na výzkumu bioaktivity sekundárních metabolitů z aromatických rostlin.
Pozvání na konferenci přijal také student biochemie na Univerzitě Palackého v Olomouci Tomáš Heger. Ten se dostal na stránky novin už díky své Středoškolské odborné činnosti zabývající se vlastnostmi extraktu z levandule úzkolisté. S ním se dostal až do Bruselu a měl možnost se setkat s držiteli Nobelovy ceny. Ve výzkumu pokračoval i na univerzitních studiích. Na brněnské konferenci naváže na PhDr. Kateřinu Svobodu Brooker s tématem “Systémové působení silic ve vztahu k imunitě”. Půjde o napínavou podívanou pod člověčí kůži. Tomáš publiku objasní, co se děje, když molekuly cestují krevním oběhem a lymfou… A zajímavý je i Tomášův životní příběh. Rostlinami lidového léčitelství se začal zabývat poté, co mu moderní medicína dlouhodobě nedokázala vyřešit astma. A právě proto se bylinkám věnuje i v laboratoři, kde hledá jejich využití pro klasické lékařské prostředí.
Alfou a omegou aromaterapie je bezpečnost užívání éterických olejů. Někteří uživatelé příliš opatrní nejsou. Pak bohužel přibývá případů, kdy se objeví nepříjemná kožní reakce nebo horší následky. Jindy se ale lidé éterických olejů bojí až moc. A právě na téma “Bezpečného použití aromaterapie v nemoci i ve zdraví” bude hovořit Marie Noe. Nakladatelka, spisovatelka a žena, která do České republiky dováží éterické oleje značky Oshadhi. S těmi také pracuje ve své masérské a terapeutické praxi.
Čtvrtým hostem konference je PhDr. Hana Šimčíková, která je majitelkou společnosti Yasminka. Typické pro její práci je propojování s dalšími obory jako je litoterapie a fytoterapie. Díky spolupráci s Dr. Zouhaierem Helalim má k dispozici aktuální výsledky mezinárodních výzkumů týkajících se Crohnovy choroby a dalších autoimunitních onemocnění. A právě ty představí brněnskému publiku. Doktorský titul získala studiem muzikoterapie – spojení hudebního studia a speciální pedagogiky – s postupným využitím rostlin na základě jejich vibrací. Aromaterapii dále studovala v rámci odborných stáží v severní Africe, kde je jedinou členkou Institutu pro zachování tradiční medicíny (Institut national de recherches en geni Rural, eaux et forest) za střední a východní Evropu. V současné době již třetím rokem vede Holistickou aromaterapeutickou školu a je spoluzakladatelkou České aromaterapeutické společnosti.
Záštitu nad akcí převzali obě tuzemské odborné organizace: Asociace českých aromaterapeutů i Česká aromaterapeutická společnost. Akci pořádá občanské sdružení Naboso ve spolupráci s naší redaktorkou Annou Krutovou z Aromaterapie Brno a Nadací Partnerství, která provozuje Otevřenou zahradu v Brně.
Zdroj foto: archiv Kateřiny Svobody, Tomáše Hegera, Hany Yasminky Šimčíkové; Michaela Lusílija Makulová.