Arganový olej je typický a jedinečný produkt Maroka, dnes asi ten nejznámější. Já osobně s ním mám takovou zkušenost, že mu pracovně říkávám „žehlička na vrásky“: takový zázrak totiž dokázal vysoce kvalitní arganový olej s jemnými vráskami kolem mých očí za jedinou noc. Jak ovšem kvalitu poznat a nenaletět? A jaké další účinky tekutého marockého zlata si zamilujete?
Přečtěte si a inspirujte se…
- Jak se arganový olej získává a co obsahuje?
- Jak tento poklad voní a jak poznat olej, který je opravdu kvalitní?
- Jaké má arganový olej účinky a jak si z něj doma vyrobit luxusní pečující krém?
Obdivuhodná argánie trnitá
Stromy argánie trnité rostou ponejvíce v Maroku. Neuvěřitelně dobře se dokázaly adaptovat na extrémní sucho a náročné přírodní podmínky této části severní Afriky. Není proto divu, že jsou argánie pro místní obyvatele velmi vážené. Poskytují zdroje stravy, ochranu před sluncem a chrání před rozšiřováním pouští.
Oleje z pecek není snadné vydobýt
Podobně jako u ostatních olejů získávaných z pecek je cesta k výslednému produktu – lisovanému tekutému zlatu v podobě oleje – dosti náročná! Pecka je uvnitř, plod je nutné nejdříve oloupat, často se předtím suší, loupe se špatně. Pak se musí rozbít pecky, aby se získalo olejodárné jádro.
Pokud vás zajímá, jakou má olej výtěžnost, tedy kolik procent se ho získá z původního rostlinného materiálu, tak u arganu je to 30 až 55 %, podle způsobu zpracování. Samozřejmě moderní, výkonné způsoby jsou výnosnější, ale zase často uberou oleji na kvalitě.
Arganový olej je poměrně trvanlivý, obsahuje totiž přírodní antioxidanty. A to je skvělé i pro pleť. Jedním z těch výrazných ve složení oleje je vitamín E – tokoferol. Dalšími látkami v arganovém oleji jsou karoteny a fytosteroly.
Jak arganový olej voní?
Jeho vůně by měla být ořechová, možná trochu více výrazná, než je člověk zvyklý třeba u mandlového oleje. Ale určitě nemá pravý a kvalitní olej nějak zapáchat. Na dně kvalitního oleje také můžete najít sedlinku. Ta je jen potvrzením kvality obsahu lahvičky. Není na závadu. Často je to z oleje samotného ten největší poklad. Proto lahvičku před použitím protřepejte.
Vlivy na kvalitu oleje
Protože se jedná o dobře prodejný a velmi vyhledávaný olej, dochází klasicky i k různým trikům a „podlostem“. Jednou z nich je použití starých, plesnivých a nekvalitních jader argánie.
Původní čistý olej se také může ředit nějakým levnějším, dobarvovat extraktem z papriky apod. I proto doporučuji nakupovat u ověřených, dobrých dodavatelů.
A ještě jednu praktickou radu. Moc nedoporučuji nakupovat hotové kosmetické produkty „s arganovým olejem“. Z praxe vím, že ve skutečnosti ho obsahují takové to množství „nula, nula, nic“. To raději investujte do menší lahvičky čistého, prověřeného arganového oleje a používejte buď tak, jak je, nebo ho sami přimíchejte do oblíbeného krému či tělového mléka.
Partnerem seriálu je společnost Saloos.
A proč vybrat arganový olej právě od Saloos?
„Extra bio arganový olej je vyráběn pouze z pečlivě vybraných zdravých a nepoškozených ořechů argánie trnité. Proto má tak jemnou vůni podobnou olivovému oleji. Ženy ze sdružení marockých žen kontrolují každý jednotlivý ořech. Za tuto náročnou práci jsou spravedlivě ohodnoceny a mohou si tak dovolit lepší podmínky pro svou rodinu.“
Tyto podrobnosti mi sdělili přímo v Saloos.
Já si ho užívám jako opravdový poklad a aplikuju jen kolem očí, stačí 2–4 kapky. A ani to nedělám každý den. Je to taková lahůdka pro mou už skoro padesátiletou pleť.
Jaké má arganový olej účinky?
Oleji se říká tekuté marocké zlato. Je-li ve vysoké kvalitě, pak jde o vzácný olej s mimořádnými antioxidačními účinky. Vyživuje a hydratuje všechny typy pleti. Blahodárně působí na pokožku se sklonem k zarudnutí, vysušenou i jinak problematickou. Vhodný je proti předčasnému stárnutí pokožky i na vrásky. Je vhodný i pro jemné oční okolí, nevyvolává nežádoucí projevy. Olej má výrazné zvláčňující účinky, pleť zjemňuje, zachovává její pružnost, vhodný je i na pokožku se sklonem k tvorbě strií a po holení. Takže já ho často doporučuji i pánům.
Jako top olej je podle mne na pleť s projevy stárnutí, tedy zralou, a na pleť špatně vyživenou (což nemusí být způsobeno jen stárnutím). A také pro pleť vysušenou sluncem či větrem. V těchto případech je účinek arganového oleje nejlépe viditelný.
Kulinářské arganové vychytávky
Pro nás je použití arganového oleje v kuchyni hodně drahou zbytečností. Nicméně v různých luxusních restauracích ve světě ho používají, spíše jako „špek“ k přilákání hostů.
Nicméně v tradiční marocké kuchyni se využívá. Důležité je ale zmínit, že pro kulinářské účely se vyrábí olej z opražených oříšků. Podobně to my v Evropě máme s olejem z dýňových semen, ten nejlepší proslavený štýrský dýňový olej je také ze semínek předem opražených. Proč se to dělá? Olej pak déle vydrží a má velmi lahodnou, plně ořechovou chuť.
V rodinách marockých Berberů se používá i drť z jader arganových plodů, která zůstane po vylisování oleje. Tahle hnědá hustá pasta čokoládové barvy se nazývá „Amlou“, doslazuje se a podává k snídani jako dip k namáčení chleba. A jak chutná? Prý jako arašídové máslo.
Tipy na vlastní kosmetické výrobky
Luxusní výživná zimní péče o ruce se sváteční vůní
Jedná se o mastnější bezvodý krém neboli šlehané máslo. K jeho výrobě mne inspirovala Kosmetika hrou. Vybrala jsem do něho speciální éterické oleje, jejichž vůně evokuje sváteční čas a navíc mají skvělé účinky na kůži – hojivé a regenerační. Při výběru obalů na krém myslete na to, že šleháním přibyde na objemu, tak ať máte prostorovou rezervu.
V chladném období, pokud vám nevadí mastná konzistence, klidně krém použijte i na obličej jako ochranný proti povětrnostním vlivům.
Budeme potřebovat:
- 40 ml arganového oleje (možno kombinovat třeba s jojobovým či baobabovým olejem)
- 60 g bambuckého másla
- 6 kapek éo kadidlo
- 6 kapek éo myrha
- 4 kapky éo sladký pomeranč bio
Postup:
Ve šlehací nádobě do tekutého oleje přidejte na malé kousky rozdrobené bambucké máslo a důkladně prošlehejte, nejlépe elektrickým šlehačem na krémy (ten se dvěma metličkami). Já ho nemám, takže používám šlehací nástavec na tyčový mixér, a taky funguje. Docela dlouho trvá, než vše dokonale rozšleháte. Do hotového krému ještě všlehejte éterické oleje a pak dobře vydezinfikovanou stěrkou naplňte krém do krabiček.
Tip redakce: Jukněte taky na další náš článek o arganovém oleji
Pečující zimní obličejový olej pro pány
Budeme potřebovat:
- 10 ml meruňkového oleje
- 10 ml arganového oleje
- 10 ml moringového oleje
- 2 kapky cedr
- 1 kapka pačuli
- 1 kapka rozmarýn bio
- 1 kapka citron bio
- 1 kapka kadidlo
Postup:
Pečující olejíček s krásnou vůní může být samozřejmě i pro dámy, zvláště ty, co moc nejsou na květinové esence. A těch je také dost. A pánové? Ti s vousem ho klidně mohou použít i k péči o něj. Jen pozor na množství, bohatě postačí vemnout 2–3 kapky.
Partnerem článku je firma Saloos.
Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.
Foto: Pixabay.com a Unsplash.com.
Zdroje:
- KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
- NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, 2014. ISBN 978-80-86356-49-5.