Kdykoliv si zapnu nějaké video od Andrey Butje, okouzlí mě její úsměv a milá povaha. Při pročítání její knihy The Heart of Aromatherapy pokaždé žasnu nad jednoduchostí a krásou aroma kompozic, které doporučuje. I přes hluboké znalosti o aromaterapii dokáže informace podat srozumitelně i naprostým začátečníkům. Andrea Butje byla nedávno oceněna Alliance of International Aromatherapists (AIA) za celoživotní přínost aromaterapii. Je zakladatelkou Aromahead Institutu, kde studují lidé z celého světa a také díky tomu spojuje aromaterapeuty napříč kontinenty.
Od loňského roku překládá Kouzlo vůní recepty z Aromahead Institute, proto nám Andrea poskytla exkluzivní rozhovor s několika recepty a praktickými tipy pro naše čtenáře.
Vzpomenete si na okamžik, který vás přesvědčil o tom, že aromaterapie bude vaše cesta?
AB: “Éterické oleje jsem milovala odjakživa. Ale myslím, že za osudovou lásku může éterický olej z heřmánku římského (Chamaemelum nobile). Bylo to v době, kdy jsem spolu se Cindy Blackovou vedla masérskou školu. Jednoho dne jsem byla pod velkým stresem a v břiše cítila napětí, které nechtělo povolit. Tak jsem si do trochy jojobového oleje nakapala malé množství éterického oleje z heřmánku a potřela si břicho. A ten pocit najednou zmizel! Bylo to jako kouzlo, ale já věděla, že to lze popsat i vědecky. Proto jsem se rozhodla věnovat aromaterapii, abych mohla o éterických olejích učit i ostatní.”
Jak se vaším životem prolíná aromaterapie? Jsou nějaké éterické oleje, které používáte denně?
AB: “Nejprve jsem si doma míchala masážní oleje a směsi do difuzéru, které jsem pak používala v masérské škole. Dneska už si vyrábím sama i další produkty, které používám denně. Třeba prostředky na úklid, k péči o tělo nebo ke zlepšení mé kondice. Mám ráda, když přesně vím, co v přípravcích mám. A vyhovuje mi, že je můžu měnit podle svých potřeb. Dodneška miluju propojení s masážemi, protože to je ideální cesta k navození životní pohody.”

Jaké “zbraně” vytahuje Andrea Butje během sezóny nachlazení? Jak léčíte rýmu?
AB: “Nejraději používám inhalační tyčinky, protože ty dostanou éterické oleje přímo do epicentra problému, tedy do dýchací soustavy. Mám pár spolehlivých kamarádů, mezi které patří eukalyptus (Eucalyptus globulus), pomeranč sladký (Citrus sinensis), tea tree (Melaleuca alternifolia) či “cedrové dřevo” (Juniperus virginiana). Do inhalátoru nakapu zhruba 15 kapek oleje a pak si ho nosím s sebou. Takto můžete tyčinku používat, dokud se zcela neuzdravíte.”
(Pozn. redakce: Juniperus virginiana autorka řadí do skupiny “cedrové dřevo”, přestože v čechách může být k dostání jako “cedrové listí”. Více od autorky.)
V České republice právě zažíváme zimu, která je na většině míst beze sněhu, sluníčko svítí velmi málo a na řadu přicházejí špatné nálady. Jaký je váš oblíbený recept na obveselení mysli?
AB: “Moc ráda používám citrusové éterické oleje, které navozují pocity štěstí a přinášejí optimismus do života. Jsou to velmi svěží životabudiče. V zimě jsou obzvláště příjemné v kombinaci s éterickými oleji z jehličnatých stromů. Zkuste např. smíchat 4 kapky pomerančového oleje (Citrus sinensis) s 2 kapkami oleje z jedle balzámové (Abies balsamea)!”
Řada čtenářů Kouzla vůní sleduje stránky vaší školy Aromahead Institute. Pravidelně tu sdílíte velmi praktické recepty a videa. Aromaterapie se v České republice stává stále populárnější. S čím by měl podle vás naprostý laik doma začít? A na co by si měl dávat pozor?
AB: “Hodně záleží na prioritách daného člověka. Někdo chce ze svého domova odstranit chemikálie, a tak začne používat přírodní čisticí přípravky na bázi éterických olejů. Jiný si chce vyrábět vlastní produkty pro péči o pleť. A podle toho pak vybírá éterické oleje, které si pořídí. Pokud žádný záměr nemáte, pak radím, abyste si našli pár esencí, které vám voní a něco si o nich nastudovali. Zkuste je dát do rozprašovače, aromalampy nebo difuzéru, abyste věděli, jak působí na prostor. Pokud chcete éterické oleje používat na kůži, pak si kromě esencí pořiďte láhev jojobového oleje (Simmondsia chinensis). Ten sám o sobě není moc cítit a díky tomu vynikne vůně éterických olejů. Smíchejte pár kapek esencí s jojobou a získáte skvělou hydratační směs. To je skvělý způsob, jak začít!”

Aromaterapie je vášeň a není vůbec těžké si nakoupit desítky éterických olejů a hydrolátů. Které ale podle vás běžný uživatel doma nejvíce ocení? Co patří do domácí lékárničky?
AB: “Další dobrá otázka – a odpověď bude pro každého jiná. Obecně bych vám doporučila, abyste si našli pět nebo šest olejů, které se vám líbí, a které se dají použít v mnoha variantách. Zde je několik mých tipů:
Levandule (Lavandula angustifolia) – levandule nedráždí pokožku a mírní všechny možné druhy bolesti a zánětů. Uklidňuje též naši mysl. Je to jeden z nejuniverzálnějších éterických olejů, které znám.
Cedrové dřevo (Juniperus virginiana) – cedr se též výborně hodí do směsí pro péči o pleť, zklidňuje zánět a poskytuje pocit emocionálního bezpečí.
Tea tree (Melaleuca alternifolia) – čajovník je taktéž citlivý k naší pokožce a je známý pro své antibakteriální účinky. Je skvělý na drobná poranění i jako přísada do přírodních čistitích přípravků.
Eukalyptus (Eucalyptus globulus) – eukalyptus je právem jedním z nejznámějších éterických olejů a to díky svému blahodárnému vlivu na dýchací ústrojí. Také zklidňuje záněty.
Pomeranč sladký (Citrus sinensis) – pokud do své sbírky chcete zařadit citrusový éterický olej, vřele doporučuji pomerančový. Vytváří vřelou atmosféru plnou důvěry. Je vhodný do čisticích přípravků, zmírňuje bolest a též přispívá ke zdravému zažívání.
Všechny výše zmíněné éterické oleje jsou vhodné k úklidu a na podporu dýchací soustavy. Takže vidíte, že i pár olejů stačí k vybudování velmi účinné sbírky.”
Které éterické oleje patří aktuálně mezi vaše favority? Ke které vůni byste se přirovnala?
AB: “Je těžké vypíchnout jen jeden olej. Ale v poslední době jsem si vážně oblíbila smrk černý (Picea mariana). Skvěle zmírňuje bolesti a je schopen v nás znovu rozproudit energii. Výborně se hodí do období dlouhé pošmourné zimy, kdy můžeme snadno propadnout pocitům únavy a ztráty motivace. A kdybych se měla přirovnat k nějakému éterickému oleji… V současné době si asi připadám jako směs levandule (Lavandula angustifolia) a limetky (Citrus aurantifolia). Levandule má velice pečující osobnost – jako někdo, kdo se stará o všechny kolem sebe a ví, jak je povzbudit. Limetka má zase velmi živý, osvěžující a veselý nádech. Přála bych si být kombinaci těchto dvou povah – na jedné straně pečující a na straně druhé tolik povzbudivé.”
Na závěr vás poprosím o novoroční přání čtenářům Kouzla vůní….
AB: “Všem přeji, aby byl rok 2018 pro ně šťastný! Doufám, že se stále budete cítit plní inspirace a odvahy postavit se za to, co je pro vás důležité. A nemohu si pomoci – musím se s vámi podělit o směs, která vám k tomu pomůže…
Směs do difuzéru pro probuzení vnitřního světla:
2 kapky oleje z kadidla (Boswellia carterii)
3 kapky oleje ze smrku černého (Picea mariana)
1 kapka oleje z limetky (Citrus aurantifolia)”
Andrea Butje…
… je mezinárodně uznávanou aromaterapeutkou a zakladatelkou Aromahead Institute, který studují lidé z celého světa. V roce 1995 se ve Francii setkala s Gabrielem Mojayem a tehdy se zamilovala do procesu destilace éterických olejů. Několik let pak cestovala po světě, aby přímo v destilériích hledala ty nejkvalitnější éterické oleje. Aromaterapii vyučuje od roku 1998. Vydala dvě knihy: v roce 2012 Essential Living – Aromatherapy Recipes for Health and Home a v roce 2017 druhou publikaci s názvem The Heart of Aromatherapy. Jejím velkým odkazem je budování celosvětové aromaterapeutické komunity prostřednictvím jejího webu, blogu a vzdělávacích kurzů. Alliance of International Aromatherapists (AIA) ji ocenila za celoživotní přínos aromaterapii.
Autorkou rozhovoru je Anna Krutová, překlad: Soňa Nováková, Foto: archiv Andrey Butje.
Děkujeme za podporu Bezdoteku.cz, díky kterým jsme pro vás rozhovor připravili.
Značka BEZDOTEKU vyrábí inovativní výrobky, které prodává na českém a slovenském trhu již od roku 2012, téhož roku byla zároveň registrována na Úřadu průmyslového vlastnictví. Spokojenost zákazníků značky BEZDOTEKU je důkazem její kvality. Veškeré zboží se importuje z několika málo zemí, kde zajišťujeme výstupní kontrolu pro maximální spokojenost zákazníků.
Opravdu se oleji z jalovce viržinského říká olej z cedrového dřeva? Přijde mi to velmi matoucí?
Dobrý den, máte pravdu, je to matoucí, ale respektujeme autorčino zařazení jalovce viržinského do skupiny cedrů. Doplňuji do textu pro přehlednost.
Opravdu se oleji z jalovce viržinského říká olej z cedrového dřeva? Přijde mi to velmi matoucí?
Dobrý den, máte pravdu, je to matoucí, ale respektujeme autorčino zařazení jalovce viržinského do skupiny cedrů. Doplňuji do textu pro přehlednost.